Yürüyüş Yapmanın Sağlığa 20 Faydası

Eklem ağrısı, kalp problemleri, stres, depresyon veya obeziteden muzdarip misiniz? Tüm sağlık problemlerinizi yenmek için yürümeyi deneyin. Çünkü spor ve egzersiz, Tıp ve Bilim dergisine göre, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Aslında, sağlık çalışanlarının çoğu, kalbinize ve eklemlerinize kolay gelen, düşük tempolu bir egzersiz olduğundan, koşarak yürümeyi tercih eder. Her gün yürüyüş yapmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin ve yürüyüş yapın, 8 ya da 80 yaşında olmanız fark etmez!

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

1. Kalp Sağlığını Geliştirir

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Yürüme, kalp sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur. İrlandalı bilim adamları, kalp ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için özellikle yetişkinler için yürüyüşün en iyi egzersiz olduğunu belirtmişlerdir. Amerikan Geriatri Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışmada, bilim adamları 65 yaş ve üstündeki erkek ve kadınların, her hafta en az 4 saat yürüyüş yapmasının, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını söylemişlerdir. Bu nedenle, kalp hastalığını, kardiyovasküler hastalıkları ve felçleri uzak tutmak için haftada 4 saat veya daha fazla yürüdüğünüzden emin olun.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yürümek harika bir egzersiz ve kilo vermenize yardımcı olur. Amerikalı bilim adamları, obez hastaların bir araya gelerek (‘yürüyüş otobüsü’ olarak bilinen bir konsept) şehir içinde ve çevresindeki yerlerine yöneldikleri bir deney tasarladılar. 8 hafta sonra, kiloları kontrol edildi ve katılımcıların% 50’den fazlası ortalama 5 kilo verdi. Bu nedenle, aracınızı kullanmak yerine yakındaki yerlere yürüyerek gidip gelmek iyi bir fikir olabilir.

3. Kan Basıncını Düzenler

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Yürümek ayrıca kan basıncının düşmesine de yardımcı olabilir. Japonya, Wakayama Tıp Fakültesinden araştırmacılar, hafif hipertansiyonu olan bireyler üzerinde bir deney yaptı, 83 katılımcı 12 hafta boyunca, günde 10.000 adım yürüdü. On iki haftanın sonunda kan basıncında belirgin bir düşüş ve artan dayanıklılık gördüler. Günde 10.000 adım atamıyor olsanız bile, kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutmak için her gün en az 60 dakika yürümelisiniz.

4. Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Kanser bir milyondan fazla canı aldı. Yerleşik yaşam tarzı, kanserin nedenlerinden biridir ve her gün yürüyüş yapmak size yardımcı olacaktır. Bilim adamları, yürüyüşün kilo kaybına yardımcı olabileceğini ve böylece kanser riskini azalttığını buldular. Kemoterapinin yan etkilerini azaltarak kanser tedavisi görenlere yürümek yararlı olmuştur. Ayrıca meme kanseri riskini azaltabilir

5. Dolaşımı Artırır

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

İster inanın ister inanmayın, yürümek aslında zekanızı artırabilir. Yürüyüş yapmak, beyne, daha iyi çalışmasına yardımcı olan gerekli miktarda oksijen ve glukoz sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, arterleri tıkayan LDL kolesterol seviyesini azaltır ve bu nedenle felç riskini azaltır. Bu yüzden yürümek, beyin ve hücresel fonksiyonlara yardımcı olan kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

6. Diyabet Riskini Azaltır

Yerleşik yaşam tarzı, en yaygın hastalıklardan biri olan diyabetin artmasına yol açmıştır. Bilim adamları, günde 3.000’den fazla adımın, tempolu bir yürüyüş olarak atılmasını önermektedir – bu tip 2 diyabetin yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Her gün yürüyüş yapmak, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilecek kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur.

7. Kemikleri Güçlendirir

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Kemikleriniz yaşlandıkça zayıflama eğilimindedir. Fakat iyi haber şu ki, düzenli olarak yürüyüş yaparak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu düşük etkili egzersiz kemik yoğunluğu kaybını önler, böylece osteoporoz, kırık ve yaralanma riskini azaltır. Kemikler iskelet yapımızı belirlediğinden, daha güçlü ve sağlıklı kemikler; duruş, dayanıklılık ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Yürüyüş, artriti önleyebilir ve beraberindeki ağrıyı azaltır

8. Kasları Güçlendirir

Kemikler gibi, yaşlandıkça kas kaybı da yaşayabilirsiniz. Burada da yürümek, kaslarınızı güçlendirerek ve kas kaybını önleyerek size yardımcı olur. Düzenli yürümek, bacak ve sırt kaslarınızı güçlendirir.

9. Sindirim Sistemini Geliştirir

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Uygun olmayan sindirim; gastrointestinal rahatsızlık, şişkinlik, kabızlık, ishal ve hatta kolon kanserine yol açabilir. Bu nedenle, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanız çok önemlidir. İyi beslenme ve yeterli su tüketme alışkanlıklarının yanı sıra, sindirimi iyileştirmek için de yürümelisiniz. Yemeklerden sonra yürümek iyi bir seçim olur. Kilonuzu azaltmanıza yardımcı olur ve ayrıca sindirim sisteminizi de destekler.

10. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Vücudunuzun bağışıklık sistemi; enfeksiyonları, hastalıkları ve ölümü önlemek için her zaman düzgün şekilde çalışmalıdır. Yürüyüş yapmak, bağışıklığınızı artırmak için harika bir yoldur. Günde en az 30 dakika yürümek, bağışıklık hücrelerinin aktivitelerini desteklemeye yardımcı olur. WBC’lerin daha hızlı salınmasına yardımcı olarak, vücudunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

11. Demansı Önler

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Demans, yavaş yavaş hafıza ve bilişsel işlevler kaybı ile karakterize edilen   nörolojik bir durumdur. Sonunda sizi günlük fonksiyonları yerine getiremez hale getirir ve tamamen başkalarına bağımlı hale getirir. Düzenli olarak yürümek, demansı önlemeye, hafızayı geliştirmeye ve yaşlı bireylerde güven oluşturmaya yardımcı olur.

12. Akciğer Kapasitesini Artırır

Yürüme, akciğer kapasitenizi de artırabilir. Yürürken, durağan olduğunuz zamana kıyasla daha fazla oksijen solur. Daha büyük bir hacimdeki bu oksijen ve karbondioksit değişimi, akciğer kapasitenizi artırmanıza yardımcı olarak dayanıklılığınızı ve egzersiz performansınızı arttırır (16). En iyi yanı, koşmana bile gerek yok. Orta tempolu 60 dakikalık bir yürüyüş (eğer gerekirse, molalar ile!) Hile yapabilir.

13. Yaşlanmayı Geciktirir

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

17.000 Harvard mezunu ile yapılan bir araştırma, her gün en az 30 dakika boyunca yürüyen öğrencilerin, hareketsiz olanlardan daha uzun yaşadığını gösterdi. Yürüme, yaşlanmada önemli bir faktör olan DNA bütünlüğünün korunmasından sorumlu olan telomeraz enzimini aktive edebilir veya etmeyebilir, ancak yaşa bağlı sorunların çoğunun önlenmesine yardımcı olur.

14. D vitamini Üretmeye Yardımcı Olur

Sabahları yürümek vücudunuzun D vitamini üretmesi için harika bir fırsattır. D vitamini, kemik gücü için esastır ve kanser, multipl skleroz ve diyabet tip 1’i önler. Bu nedenle, sabahları güneş ışığı almak ve yürüyüş yapmak çok önemlidir.

15. Stresi Azaltır

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Yürüyüş yapmak, hücrelere besin ve oksijen sağlayan dolaşımı iyileştirerek, stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemi reseptörlerini uyarır ve stres hormonlarının üretimini azaltır. Yürürken derin nefes alıp-vermek, aynı zamanda gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

16. Moralinizi Yükseltir

Çeşitli bilimsel çalışmalar fiziksel aktivitenin depresyonun önlenmesine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Yürüyüş ruh halini yükseltmek için doktorlar ve psikiyatristler tarafından şiddetle tavsiye edilir. Bu yüzden, eğer kendinizi moralsiz veya üzgün hissediyorsanız, daha iyi hissetmek için biraz yürüyüşe çıkmalı ve biraz temiz hava almalısınız.

17. Belleği Geliştirir

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Japon bilim adamları, yürümenin yaşlı hastaların hafızalarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Fiziksel egzersiz, hipokampusun boyutunun artmasına yardımcı olurken, hareketsiz yaşam tarzı hipokampusu küçültür ve hafıza kaybına neden olur. Bu nedenle, hafızanıza ciddi bir destek sağlamak için her gün yürüyün

18. Verimliliği Artırır

Düzenli olarak yürümek, sizi daha aktif ve enerjik hale getirebilir. Bu da verimliliğinizi artırabilir. Okulda veya işte olun, hafızanız, çevikliğiniz ve farklı uyaranlara verdiğiniz tepki daha iyi bir şekilde değişecektir

19. Yaratıcılığınızı Arttırır

yuruyus-yapmanin-faydalari
yuruyus-yapmanin-faydalari

Yürüyüş aynı zamanda yaratıcılığınızı arttırmanıza yardımcı olur. Sinirlerinizi sakinleştirir ve beyninizi rahatlatır. Yürürken, belirli bir beklentiyi yerine getirme baskınız yoktur. Bu, beyninizin stratejik ve daha düzenli bir şekilde düşünmesini sağlar. Yani, eğer bir probleminiz varsa, yürüyüşe çıkın

20. Sosyal Ortam Kurmanızı Sağlar

Yürüyüş, sosyal ortam oluşturmanıza ve her gün yürümenizi teşvik edecek yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, sosyal bir amacı desteklemek için yürüyebilirsiniz. Günün sonunda, pozitif enerji ve barışla dolu olacaksınız.


Bu listeden, yürüyüşün sağlığınızı birçok yönden iyileştirebileceği açıktır, ancak yürümeye başlamak istiyorsanız ne gibi hazırlıklar yapmanız gerekir? Bir sonraki bölümde açıklanmıştır.

Yürümeye Başlamak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

yuruyus-malzemeleri
yuruyus-yapmanin-faydalari

Yürümek için birkaç temel şeye ihtiyacınız var. İşte liste:

 • Yürüyüş ayakkabıları
 • Rahat kıyafetler
 • Uzun yürüyüşler için bir şişe su ve enerji bar
 • Ofisinize doğru yürürseniz, ofis kıyafetlerinizi ve bir çift rahat ayakkabınızı giyin. Ayakkabılarınızı daha sonra ofiste değiştirebilirsiniz.
 • Su geçirmez ceket
 • Motivasyon – En azından ilk 5 gün için kesinlikle gerekli. Bir sonraki bölümde bu konuyu daha fazla açıklayalım

Yürüyüş Yapmak İçin Nasıl Motive Olunur?

yuruyus-yapmak-icin-motive-olmak
yuruyus-yapmanin-faydalari
 • Bir arkadaşınızdan yeni egzersiz rutininizde size katılmasını isteyin.
 • Köpeğinizle sabah veya akşam yürüyüş yapın.
 • Kahvaltı veya akşam yemeğinden sonra arkadaşlarınızla veya ailenizle yürüyüşe çıkın.
 • En yakın markete veya yakındaki bir yere yürüyün.
 • Her gün farklı yolları keşfedin.
 • Bir yürüyüş grubuna katılın.
 • Sosyal bir neden için yürüyün.

ÖNERİ:
Yürüyüş yapmak konusunda yeniyseniz, hemen uzun mesafelere yürüyemezsiniz. Her gün 10 dakika yürüyerek başlayın. Bu süreyi aşamalı olarak günde 30 dakikaya yükseltin. Ardından sabah 30 dakika, akşam 30 dakika yürüyebilirsiniz. Ayrıca yavaş yavaş yürümenin hızını arttırmalısınız. Yeterince rahat olduğunuzda, günde 10.000 adım yürümeyi deneyebilirsiniz. Arada gerekli molaları alın. Ve tabii ki, su tüketmeyi unutmayın.

İLGİLİ YAZI: SABAHLARI LİMON SUYU İÇMENİN 11 FAYDASI

Artık yürüyüş yapmanın faydaları listesini bitirdiğinize göre motive olun ve yürüyüş yapmaya başlayın.

Kaynak: Style Craze

Sosyal Medyada Paylaş
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.