Yumurta Beyazının Faydaları ve Kullanım Alanları

Bu bol gıdalı besini, mutfağınızda daha fazla kullanmanız için sizi cesaretlendiren sayısız faydası vardır. İşte, yumurta beyazının faydaları …

Yumurta Beyazının Besin Değeri

Yumurta akı, yumurta sarısını saran, döllenmiş veya döllenmemiş bir yumurta içindeki berrak sıvıdır. Beyazın amacı yumurtayı korumak ve bir yastık sağlamak, ayrıca embriyoya ekstra besin sağlamaktır. Bir yumurta akının% 90’ı sudur, gerisi proteindir. Yumurta sarısının sahip olduğu protein bakımından zengin lipitleri içermez.

Kilo verme rejiminde olan herkes için yumurta beyazı tanıdık bir öneridir. Diyet dergileri, yumurta akı omletleri ve yumurta akı için tariflerle doldurulur. Popüler kültür, kötü huylu yumurta sarısını tekrar kucaklasa da, besin yoğunluğundan dolayı yumurta beyazı hala kalori ve kolesterol açısından düşüktür.

yumurta-beyazinin-faydalari-ve-kullanim-alanlari

En yeni uzmanlar, A vitamini, potasyum, kalsiyum, folat ve omega-3 yağ asitleriyle dolu tüm yumurtayı yemeyi tavsiye ediyor. Bu temel besinler, sadece yumurta beyazı tüketildiğinde, proteinin yarısı kadarını kaybedilir. Bununla birlikte, yumurta beyazı, bir yumurta sarısının yağının veya kolesterolünün hiçbirine sahip değildir ve kalorisi dörtte birinden daha azdır. Pek çok kişi, yumurta sarısını tariflerinde tutmayı seçiyor, ancak yumurta beyazıyla ilgili miktarı azaltıyor; bu da yine de bazı faydalardan yararlanmalarına izin veriyor, ancak önemli ölçüde daha az kalori alıyor.

Yumurta Beyazının Kullanım Alanları

Yumurta beyazı, dünya mutfağında, özellikle tatlıların hazırlanmasında uzun bir kullanım geleneğine sahiptir. Yumurta beyazı sufle ve beze gibi yiyecekler için sertleştirici olarak popülerdir. Yumurta beyazı şarap üretiminde kullanılır ve bazı kokteyllerde bulunur. Ayrıca belirli aşıların üretiminde de kullanılır!

Yumurta Beyazının Faydaları ve Kullanım Alanları

yumurta-akinin-faydalari-ve-kullanim-alanlari

Protein Kaynağı

Yumurta beyazı, yumurta sarısı olmadan bile, porsiyon başına 4 gramla iyi bir protein kaynağıdır, ancak yine de kalorisi inanılmaz derecede düşüktür. Bu nedenle, sadece temiz, düşük kalorili protein arayanlar, bir öğünde birden fazla kullanabileceği için yumurta akı tüketirler

Sıfır Kolesterol

Tüm kolesterol tiplerinin kötü olmadığını bilmemize rağmen, düşük kolesterol diyetindeki insanlar için yumurta beyazı en iyi seçimdir. Yumurtalardaki kolesterolün tamamı doymuş yağları ile yumurta sarısında bulunur. Yumurta beyazı, sarısından ayrıldıktan sonra kolesterolü kalmaz. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, yumurta sarısı tüketiminde bir azalma, kardiyovasküler hastalık riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir

Temel besinler

Yumurta akı aslında epeyce vitamin ve mineral içerir. Bir yumurta akı 1.3 mg folat, 6.6 mcg selenyum, 2.3 mg kalsiyum, 3.6 mg magnezyum, 4.9 mg fosfor ve 53.8 mg potasyum içerir. Folat, hücre üremesi ve büyümesi için gerekli olan bir B vitaminidir. Selenyum, sağlıklı tiroid ve bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler. Kalsiyum ve magnezyum ise, güçlü, yoğun kemiklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Fosfor, vücudunuzun enerji üretimi için önemlidir, potasyum ise tansiyonun korunmasına yardımcı olan önemli bir elektrolittir.

Kilo Yönetimi

Genel kalori alımınızı azaltmak hala kilo kaybı yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bütün bir yumurtanın kullanılması, sadece bir yumurta beyazının kalorisinin beş katından daha fazladır. Ağır tariflerde, (omlet gibi) bütün yumurtaların sadece beyazlarını kullanmak, lezzet veya dokuyu büyük ölçüde değiştirmeden yemeğin yağ ve kalorilerini önemli ölçüde azaltabilir.

Güzellik ve Cilt Bakımı

Yumurta beyazı yüzyıllardır güzellik için kullanılmıştır. Yumurta akı ve limon suyu karışımı büyük gözenekleri sıkılaştırır. Ayrıca aşırı yağlı ciltler için maske olarak kullanılır ve akne eğilimli ciltler için genellikle tedavi olarak önerilmektedir. Yumurta akı maskesi cildin üzerinde kuruduğunda siyah noktaları çıkarır ve şişliği azaltır. Yumurta beyazı, yağlı saç derisinin tedavisi için de popüler bir saç yıkama sistemidir ve mat, kuru saça parlaklık vermek için kullanılır.

Pişirme Yöntemlerinde Yumurta Akı

Yumurta akı genellikle ekmek ve hamur işlerine altın rengi ve parlaklık kazandırmak ve turta, makarna ve köfte gibi yemeklerde kenarlarını kapatmak, toplamak için kullanılır. Su, süt veya krema ile iyice çırpılmış yumurta akıyla yapılır. Kenarları kapamak için yumurta akı ve su tercih edilir. Diğer yandan yumurta akı ve süt, ekmek ve hamur işlerinde derin bir altın kabuk oluşturur.

Çevre Dostu Tutkal

Yumurta beyazları, kağıt ve hafif el işi malzemelerinde iyi çalışan doğal, çocuklara uygun bir yapıştırıcıdır.

Yumurta Beyazının Yan Etkileri

Hiçbir koşulda, yumurta alerjiniz varsa yumurta akları kozmetik olarak kullanılmamalıdır. Salmonella ciddi bir risk oluşturduğu için çiğ yumurta beyazı yemek asla tavsiye edilmez. Böbrek sorunu olan insanlar merkezi bir bileşen olarak yumurta beyazlarıyla yüksek proteinli bir diyete başlamadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

İLGİLİ YAZI: TÜKETİLMEMESİ GEREKEN 14 BESİN

Yumurta beyazının faydaları ile birlikte zararlarından sakınmak için önerilemizi aklınızda bulundurmayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.