Yıpranmış Saçlar İçin Maske Tarifleri: 4 Doğal Maske

Sağlıksız beslenme ve bazı hastalıklar saçların kurumasına neden olur. Bunların dışında, saç boyası ve kimyasal ürünler, saçları çok sık yıkamak gibi dış etkenler de saçların kurumasının nedenleri arasındadır. Kuru saçlar ise kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Kuru saçları nemlendirmek için kuaförde etkili bir bakım yaptırabilirsiniz. Ancak evde kolayca uygulayabileceğiniz kuru ve yıpranmış saçlar için maske tarifleri de bulunmaktadır. İşte tariflerden en çok tercih edilenler.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske Tarifleri

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske: Zeytinyağı Maskesi

yipranmis-saclar-icin-maske-tarifleri

Zeytinyağı içeriğindeki E vitamini ve antioksidan sayesinde yıpranmış saçları onarır ve saçı nemlendirir. Hazırlaması oldukça kolaydır. Etkisi ve pratikliği sebebiyle kuru saçlar için en çok tercih edilen bakım yöntemi zeytinyağ maskesidir. Zeytinyağ saçları nemlendirmenin dışında güçlendirir ve parlaklık verir.

Maskeyi uygulamak için saç uzunluğunuza ve gürlüğüne göre yeterli miktarda zeytinyağını cezvede biraz ısıtın. Ilık olan zeytinyağını saç derinize masaj yaparak iyice yedirin. Daha sonra tüm saçınıza eşit miktarda yayın.  Saçlarınızı streç film veya havluyla sararak 1 saat ya da mümkünse bir gece bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayın ve ardından şampuanla yıkayın. Saçlarınızı nemlendirmek için bu maskeyi haftada 1 kez uygulamaya devam edin.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi

yipranmis-saclar-icin-maske-tarifleri
yipranmis-saclar-icin-maske-tarifleri

Saçlarınızı beslemek ve nemlendirmek için yumurta + zeytinyağı maskesi en iyi seçimlerden biridir. Yumurta içeriğindeki mineral ve protein sayesinde saç diplerinizi beslerken, zeytinyağ da saçı beslemesinin yanı sıra nemlendirir ve kepeği azaltır.

5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurtayı bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Streç film ya da havlu ile saçlarınızı sararak 1 saat beklettikten sonra yıkayın. Etkisini görmek için haftada bir kez tekrarlayın.

Nemlendiri Yoğurt + Bal + Elma Sirkesi Maskesi

yipranmis-saclar-icin-maske-tarifleri

Cansızlaşmış, mat ve nemini kaybetmiş saçlar için bir diğer maske tarifi ise yoğurt + bal + elma sirkesi maskesidir. Zeytinyağı  gibi bal da iyi bir nemlendiricidir.

1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı yoğurdu bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve saç diplerinden uçlarına kadar masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı sarıp, yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Hafta da bir uygulayabilirsiniz.

Saçı Besleyen ve Nemlendiren Avokado Yağı + Badem Yağı + Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı ve avokado yağı saçları nemlendirir ve besler. Badem yağı ise saçları güçlendirir ve çoğalmasını sağlar. Bu maske saç kırıklarını önlemek ve saçı güçlendirmek için çok ideal bir maskedir.

Tüm malzemelerden aynı oranda karıştırarak, saçınıza yetecek miktarda bir karışım hazırlayın. Bu karışımı, saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı sardıktan sonra birkaç saat bekleyin ve ardından yıkayın. Maskeyi haftada bir uygulayın.

Nemsiz ve mat saçlara sahipseniz kuru ve yıpranmış saçlar için maske tariflerini uygulayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak maskelerin faydasını görebilmek için düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.

Saç bakımıyla ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Diğer yazılar

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.