Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir? 30 Yaşından Sonra Tüketmeyin!

Beslenmenin, yaşlanma sürecinin önemli bir parçası olduğunu unutmayın. Doğru beslenmeyi seçmek yaşlanmayı yavaşlatabilir. Peki, yaşlandıran yiyecekler nelerdir, hangi yiyecekler yaşlandırır? Listede neler olduğuna inanmayacaksınız.

Vücudunuzun metabolizma hızı, 30 yaşına bastığınızda azalmaya başlar. Kolay kaybedilen kilolar, yapışma niyetinde olduklarını netleştirir. Osteoporozu yaşlı kişilerin hastalığı olarak düşünebilirsiniz, ancak 30’da başlar. Çocuğunuz olsun ya da olmasın doğurganlık değişir.

Hangi Yiyecekler Yaşlandırır? İşte, Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir Listemiz:

Yaşlandıran Yiyecekler: Şeker

yaslandiran-yiyecekler-nelerdir

Amerikalıların çoğu her yıl 66 kilo şeker tüketiyor! Metabolizma yavaşladıkça, şeker işleme yeteneği de artar. Vücudunuz tüm bu kalorileri kalçanız, karnınız ve diğer yağ saklama alanlarınızda biriktirir.

Aşırı şeker, kısırlığa neden olabilecek insülin direncine yol açar. Şeker, kırışıklıkları ve cilt sarkmasını hızlandırır. Daha fazlası için şekerin zararları yazımızı okuyabilirsiniz. Unutmayın, şeker hemen hemen her işlenmiş yiyeceğin içinde saklanır. Ama… her zaman yapay tatlandırıcılar vardır, değil mi? Tekrar düşünün!

Yapay tatlandırıcılar

Yapay şekerler, kalori sağlayar ve vücudumuz açlığı düzenleyemez. Yapay tatlandırıcılar kanser ile ilişkilidir. Kullanım, zayıf insülin tepkisi ve yüksek glukoz seviyelerine yol açabilir. Bunlar yağ depolamaya, metabolik sendroma, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunur. Yapay veya yeni tatlandırıcılar ve şeker alkolleri, bazıları doğal maddelere dayanmasına rağmen laboratuvarda oluşturulur.

Alkol

Alkol kalori doludur.  30 yaş üzeri bedeniniz bu fazla kaloriyi yakamaz. Bira da insülin seviyelerini yükseltir ve bu sizin için oldukça zararlıdır.

Kafein

yaslandiran-yiyecekler-nelerdir

Kahve veya koladaki tüm ekstra şeker ve kimyasalların yanı sıra, en büyük etkisi kafeinin uyku kalitesi üzerindeki olumsuz etkisinden kaynaklanmaktadır. Dinlenemediğiniz için çok fazla kafein yaşlandırabilir. Tıpkı alkol gibi, çok fazla kafein karbonhidratın vücudunuzda birikmesine yol açabilir. Sinsi karbonhidrat birikimi kilo artışına neden olur. Yani kafein yaşlandıran yiyecekler arasındadır.

Bromlu Bitkisel Yağ

Gazlı içecekler bromlu bitkisel yağ (BVO) içerir. BVO hafıza kaybına, sinir problemlerine ve iç iltihaplanmaya neden olabilir. Tiroid veya doğurganlık endişeleriniz varsa BVO’dan uzak durmak isteyebilirsiniz.

Yaşlandıran Yiyecekler: Beyaz Un

Yaşlandıran yiyecekler diyince aklımıza gelenlerden bir tanesi de bayaz un. Vücudunuz beyaz unu glikoza dönüştürür. Glikoz çok kolay bir şekilde yağ olarak depolanır. Beyaz un, lif gibi tüm güzel şeylerden arındırılmıştır. Kepekli tahıllar daha yavaş sindirilir ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Hidrojen Yağlar ve Trans Yağlar

Hidrojene bitkisel yağlar kalbinizi zorlar. Kronik enflamasyona neden olurlar. Erkekler için, trans yağlar doğurganlığın azalmasına neden olabilir. Ayrıca hormonları olumsuz etkiler, hafıza ve beyin fonksiyonlarını azaltabilir. Bu yüzden transyağlar yerine küçük bir parça tereyağına geçin. Beyniniz ve eklemleriniz size teşekkür edecek!

Yaşlandıran Yiyecekler: İşlenmiş Etler

islenmis-et

Nitratlar işlenmiş etin daha iştah açıcı görünmesine yardımcı olur. Ancak, nitratlar vücudunuzda kimyasallara neden olan kanser haline gelir. Nitrat ile işlenmiş etlerden kaçının.

İşlenmiş etlerin, sodyum ve doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Doymuş yağların kalbinize ve kilo kontrolünüze olumsuz etkisi olduğunu unutmayın. Otuz yaşından sonra kalbe destek verin ve işlenmiş etten vazgeçin.

Tuz

Hangi yiyecekler yaşlandırır diyince ilk sıralarda tabiki tuz geliyor. Herkesin tuza ihtiyacı var ama çok fazlasına ihtiyacınız yok. Vücudunuz tuzu sulandırır ve vücutta şişkinlik yapar. Sodyum kan basıncını ve felç riskini arttırır.

Tuz tadı iyileştirdiğinden, hemen hemen her konserve veya işlenmiş yiyecek çok miktarda tuz içerir. Etiketleri okuyun ve her şeyde ne kadar tuz bulunduğuna şaşırın!

Kahve Kreması

Kahve kreması kolay ve hızlı kahve hazırlamanızı sağlar. Ancak kahve kreması sizin için oldukça zararlı. Kahve kreması o güzel beyaz rengi titanyum dioksitten alır. Bu madde farelerde karaciğer ve doku hasarına neden olur.

Kremalar, trans yağlardan yapılır. Trans yağlar kalp, eklemler, beyin fonksiyonları ve hormonlar üzerinde zararlı etkilere sahiptir.

Hazır ve Konserve Yemekler

Tuz, şeker ve yağ seviyeleri ile konserve ve hazır gıdalar sağlıksız yiyeceklerdir. Ayrıca kimsayal katkı maddesi içerirler.

Yaşlandıran Yiyecekler: Çeşniler

yaslandiran-yiyecekler-nelerdir

Mayonez, ketçap, soya sosu ve diğer benzer çeşniler, çeşitli katkı maddeleri içerir. Tuz en büyük suçludur. Soya sosu fermente soyadan yapılır. Soya kronik iltihaplanma ve tiroid ile ilişkilendirilmiştir.

Soya

Organik soya fasulyesi sağlıklı görünmektedir. Sorun, hemen hemen her şeyde bulunan soya yağları ve dolgu maddesidir. Bir süre için soya mucize bir besin gibiydi, ancak daha fazla araştırma şüpheye yol açtı. Soya, meme kanseri hücrelerini ve hafıza problemlerini uyarabilir. Soya bazı insanlarda baş ağrılarını tetikleyebilir.

Sonuç
Yiyecekler vücudumuz için bir yakıttır ve sağlıklı kalmak için iyi yakıt gerekir. Vücudunuzu neyle beslediğinizle ilgili bilinçli bir seçim yapın; zamanla daha iyi bir kalbe, eklemlere, bel kısmına ve güzel bir cilde sahip olacaksınız.

Vücudunuzun güçlü kalması için aşırı tuz, şeker, beyaz un, alkol ve kısmen hidrojen bitkisel yağlardan kaçının. Ne kadar çok bilirseniz, kendiniz ve aileniz için yapacağınız seçimler o kadar iyi olacaktır. Bunun için hangi yiyecekler yaşlandırır bilmelisiniz ve yaşlandıran yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.