Yanlış Pişirme Teknikleri: 6 Hatalı Teknik

Güzel ve lezzetli bir yemek pişirmek, herkesin yaptığımız yemeğe hayran olmasını sağlamak hepimizin istediği bir durumdur. Ancak yanlış pişirme teknikleri yaptığımız yemeğin hem lezzetini hem de besin değerini düşürebilir.

Yemek pişirmek bir sanat olduğu gibi yıllardır süregelen ve yemek pişirme konusunda asli olarak doğru kabul edilmiş fikirler ve yöntemler vardır. Bizler yemek pişirme konusuna ne bir sanatçı ne de bir uzman olmadığımız için bu konuda yanlışa düşeriz. Hepimizin Yanlış bilinen 6 yemek pişirme tekniğini şu şekilde sıralayabiliriz:

İLGİLİ YAZI: PİRİNÇ PİLAVI NASIL YAPILIR? PİLAVINIZ TANE TANE OLSUN

Yanlış Pişirme Teknikleri: 6 Hatalı Teknik

yanlis-pisirme-teknikleri

1 ) Mikrodalga Yararlı Değil Zararlıdır

Mikrodalga fırınlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Yorgun argın işten eve geldiğimizde yemeği veya hızlı pişecek sebze yemeğini hemen mikrodalga fırına atar ve pişiririz. Yıllardır bizlere mikrodalga fırının çok yararlı olduğunu anlatsalar da gerçek aslında öyle değil. Mikrodalga fırın adından da anlaşılacağı gibi mikrodalga ışınları göndererek yemeğin içinde bulunan besinleri kurutur ve besin değerini düşürür. Bu durumda 100 gram et yiyerek alacağımız protein miktarı mikrodalga fırında pişirildiğinde yarısına kadar düşer.  Bütün gıdalar için mikrodalga aynı özellikte olduğundan mikrodalga fırın sağlığımız açısından yararlı değil zararlıdır. Bu nedenle yemeklerimizi ocakta ve normal fırınlarda pişirmek doğru bir yöntemdir.

yanlis-pisirme-teknikleri

2 ) Yanlış Pişirme Teknikleri: Makarnayı Sıcak Suya Atmak

Makarna pişirirken kaynamış suyun içine doğrudan makarna tanelerini atarak haşlıyoruz. Ancak bu doğru bir pişirme tekniği değildir. Yapılması gereken uzun zaman rafta beklemiş olan makarnanın üzerindeki tozların giderilmesi, makarnanın kendi tadını ve dokusunu bulabilmesi için kaynayan suya atılmadan önce 5 dakika kadar soğuk içerisinde bekletilmesidir. Bu işlem ile hem makarnanın kendi kıvamını bulmasına yardımcı olursunuz hem de yapacağınız sosun makarnaya yapışmasını kolaylaştırmış olursunuz.

3 ) Yanlış Pişirme Teknikleri: Eti Yanlış pişirmek

Et yemeklerinde veya sadece et pişirirken yapılan yanlışlardan biri de eti çok pişirince lezzetli olacağı fikridir. Eti çok pişirdiğinizde suyunu tamamen bırakacak ve etin suyunda bulunan besinlerden faydalanamaz duruma gelirsiniz. Bu durumda yapılması gereken eti orta ve az pişmiş olarak yemektir. Eti evde pişirirken iki tarafınıza pişirerek mühürlemek doğru bir pişirme tekniğidir. Böylece etin suyu ve tüm besinleri içinde hapsolacaktır.

İLGİLİ YAZI: BOL KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ NASIL YAPILIR?

4 ) Kaynayan Suyun İçine Tuz Atmak

Evde yemek yaparken kaynayan suyun içine tuz atılması kaynama noktasını yükseltir. Bu sayede yemeklerin ısınarak pişmesi sağlanır. BU çok tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte zararlı tarafları da vardır. Aşırı ısınmış suyun içine atacağınız sebzeler ve diğer yiyecekler şok sıcağına maruz kalacağı için ilk temas anında taşıdıkları bütün besin ölür. Bu durum tadı olmayan ve besin değeri çok düşük olan gıdaları tüketmek zorunda kalacağınızı gösterir.

yanlis-pisirme-teknikleri

5 ) Yanlış Pişirme Teknikleri: Eti Çok Pişirmek

Eti pişirirken çıkan sıvının kan olduğunu düşünerek mideniz bulanabilir. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Eti pişirirken çıkan sıvı miyoglobindir. Yani ete ve kana rengini veren asli madde olarak bilinir. Bu sıvının tamamının çıkması etin tatsız ve lezzetsiz bir yiyecek haline gelmesine neden olur. Bu nedenle az pişirilmesi ve miyoglobin değeri yüksek bırakılması etin tadını da lezzetini de artıracaktır.

düdüklü tencere

6 ) Düdüklü Tencere Kullanmak

Düdüklü tencerede pişirilen yiyecekler daha lezzetli olur düşüncesi de yanlış bir düşüncedir.  Düdüklü tencere sahip olduğu basınç ile yiyecekleri daha hızlı pişmesini sağlar. Bu durum yiyeceklerin şok etkisinde pişirilmesine neden olur. Ancak düdüklü tencere ile pişirilen yiyeceklerin çok lezzetli olacağı anlamına gelmez. Özellikle et ve et yemekleri düdüklü tencere de daha hızlı pişirilir. Ancak bu yemekler daha lezzetli olmazlar. Aksine düdüklü tencerede pişen yemek le normal tencere de pişen yemek kıyaslandığında normal tencere de pişen yemek daha lezzetlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.