Yanığa Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Yöntemleri

Yanıklar, düşük dereceli olabileceği gibi hayatı tehdit edici düzeyde de görülebilir. Bu yazımızda ” yanık nedenleri “, ” yanık dereceleri “ ve “yanığa ne iyi gelir? “ konularına değineceğiz.

Çok sık görülen yanık vakalarında yanık tedavisi, yaranın bulunduğu bölge ve yanığın şiddetine göre değişmektedir. Güneş yanığı ve düşük dereceli küçük yanıklar evde tedavi edilebilmektedir. Geniş veya derin yerlere kadar etki gösteren yanıklar acil tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Yanık Nedenleri Nelerdir?

Yanık oluşmasına birçok şey neden olabilir. Başlıca yanık nedenleri;

 • Buhar ya da kaynar su
 • Ateş
 • Elektriksel Olaylar
 • Sıcak cam, metal veya diğer sıcak nesneler
 • Güneş ışığı, morötesi ışın veren lamba veya solaryum cihazının yaydığı ultraviyole ışık
 • Tiner, benzin, asit gibi kimyasal ürünler.

Yanık Dereceleri Nelerdir?

Yanık, cildi aynı oranda etkilemeyebilir. Dokunun uğradığı zararın derecesine göre yanıklar 4 dereceye ayrılır.

Birinci Derece Yanıklar:

En az şiddetli yanık türü, birinci derece yanıktır. Bu yanık derecesinde derinin sadece üst dış tabakası yani epidermis denilen üst deri etkilenir. Bu tür yanıklarla kızarıklık, şişlik ve acı görülür. Güneş yanıkları birinci derece yanığa verilebilecek en sık görülen yanık çeşididir.

İkinci Derece Yanıklar:

İkinci derece yanıklar hem üst deriyi (epidermis) hem de alt deriyi (dermis) etkiler. Bu tür yanıklarda kızarıklık, şişlik, kabarcıklar, beyaz veya lekeli bir cilt görüntüsü oluşabilir. Daha ağrılı bir durum olan ikinci derece yanıklarda yara ıslak ve nemli görünür. Yara izinin kalmasına neden olabilir.

Üçüncü Derece Yanıklar:

Üst ve alt deri ile birlikte derinin içindeki yağ tabakasına kadar ulaşan yanık çeşididir. Yanığın olduğu bölgede cilt siyah ya da beyaz bir görünüme dönüşebilir. Cilt kösele gibi görünebilir. Üçüncü derece yanıklar, sinirleri yok edebilir, hissizliğe ve uyuşukluğa neden olabilir.

Dördüncü Derece Yanık:

En ciddi yanık türü olan dördüncü derece yanıklarda, yanık hem cildi hem de eklem ve kemikleri etkiler.

Üçüncü ve dördüncü derece yanıklar acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Tedavisi

Basit yanıklarda evde neler yapabilirsiniz? Yanığa ne iyi gelir? hep birlikte göz atalım.

Soğuk Su İle Yanık Tedavisi

yağına ne iyi gelir
yağına ne iyi gelir

Yanığın oluşmasından hemen sonra yanan bölgeyi soğuk su altında birkaç dakika bekleterek yanığın yayılmasını durdurabilirsiniz. Bu uygulamayı birkaç saatte bir tekrarlamalısınız.

Bunun dışında yanan bölgeye soğuk kompres uygulayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ancak buz kullanılması önerilmez. Buz, kan akışını kısıtlayarak hassas olan dokunun zarar görmesine neden olabilir.

Yanığa Ne İyi Gelir: Çiğ Patates İle Yanık Tedavisi

yağına ne iyi gelir

Çiğ patates tahriş önleyici ve yatıştırıcı özelliğiyle düşük dereceli yanıklarda evde tedavi amacıyla kullanılabilir. Çiğ patates, yanıklarda görülen ağrıyı ve kabarcık oluşumunu azaltır.

Çiğ patates ile yanık tedavisi için çiğ patatesi dilimleyerek yanığın üzerine hafifçe masaj yapabilirsiniz. Burada amaç patatesin suyunun yanık bölgeye dağılmasıdır.

Yanığa Ne İyi Gelir: Aloe Vera İle Yanık Tedavisi

yağına ne iyi gelir

Yanığa ne iyi gelir sorumuzun bir diğer yanıtı ise aloe vera. Aloe vera doku iyileştirici özelliğiyle yanıklarda tercih edilen bitkisel yöntemlerden biridir.  Aloe vera yaprağının içindeki jeli yanığın üzerine sürerek tüm yanık bölgeye dağılmasını sağlayın.

Yanığa Ne İyi Gelir: Bal İle Yanık Tedavisi

Bal, antibakteriyel ve enfeksiyon önleyici özelliği ile evde yanık tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Gazlı bezin üzerine balı yayarak yanık bölgenin üzerine koyun. Sargıyı günde 3-4 defa yenileyin.

Sirke İle Yanık Tedavisi

yağına ne iyi gelir

Yanık olan bölgeye, sirke ile ıslattığınız pamukla kompres yapın. Sirke hem antiseptik özelliğiyle yaranın mikrop kapmasını önler hem de yanık bölgeden ısıyı çekerek ağrının azalmasını sağlar.

Siyah Çay İle Yanık Tedavisi

Yanığa ne iyi gelir sorumuzun diğer cevabı siyah çaydır. Siyah çayın içeriğindeki tanin maddesi ısıyı çekerek ağrıyı azaltır ve tahrişi engeller. Bu yöntem için sıcak suyun içinde beklettiğiniz çay poşetlerini soğuduktan sonra ovarak yaranın üzerine koyun ve gazlı bezle sararak sabitleyin. Gün içerinde sık sık yapabilirsiniz.

İlgili Yazı: Sarı Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •