Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söylediği 16 Şey

Günümüzde tırnaklar çoğunlukla vücudumuzun tamamen estetik bir özelliği olarak kabul edilmektedir. Ancak, tırnaklarınız sadece çağdaş tasarım platformu değil aynı zamanda genel sağlık durumunuzun da bir aynasıdır. Peki, tırnaklarınızın sağlığınız hakkında söylediği 16 şey nedir?

Bu yazımızda, tırnaklarınızın renginin, dokusunun ve diğer özelliklerinin iç sağlık problemlerinizi tam olarak nasıl yansıttığını anlatıyoruz.

Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söylediği 16 Şey

Tırnaklarınızın Rengi Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor

tirnak-sagligi
 1. Çoğu durumda, sarı tırnaklar mantar enfeksiyonunu gösterir. Zamanında tedavi edilmezse bu durum kötüleşebilir ve tırnaklarınız yeşilimsi bir renk tonu alabilir ve ufalanabilir. Sarı rengin diğer olası nedenleri arasında yaşlanma, sigara içmeden kaynaklanan akciğer sorunları ve düşük kaliteli akrilik tırnak ürünlerinin sık kullanılması sayılabilir.
 2. Tepesinde pembe bir şerit bulunan beyaz tırnaklar konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet ve hepatit veya siroz gibi bazı karaciğer problemlerinin bir işareti olabilir. Bazen yaşlanma da neden olabilir.
 3. Tırnaklarınız aşırı solgunsa, muhtemelen kanın parmak uçlarınıza ulaşmasını önleyen bir beslenme eksikliğine veya dolaşım problemine sahipsiniz demektir. Ciddi durumlarda, bu kansızlığa veya kanınızda demir eksikliğine yol açabilir.
 4. Koyu kırmızı tırnaklar kalp hastalığınız olduğunu gösterebilir. Kızarıklık tırnaklarınızın ve tırnaklarınızın kenarlarına kadar uzanırsa, bu, lupus adı verilen otoimmün bir hastalığın işareti olabilir.
 5. Mavimsi ya da mor tırnak rengi çoğu zaman vücudunuzun yeterince oksijen almadığı anlamına gelir. Diğer olası nedenler arasında kalp sorunları, amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer problemleri vardır.
 6. Tırnaklarınızın diğer renkleri, çeşitli sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Örneğin, tırnaklarınız kahverengileşirse, bu bir tiroid hastalığınız veya beslenme problemleriniz olduğunu gösterebilir. Gri renkli tırnaklar, antimalarial haplar gibi bazı reçeteli ilaçlar alınmasından kaynaklanır.

Tırnaklarınızın Dokusu Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor

tirnaklarinizin-sagliginiz-hakkinda-soyledigi-16-sey
 1. Gevrek, bölünmüş tırnaklar genellikle tiroidinizin çok yavaş çalıştığı bir durum olan hipotiroidizme bağlanır. Kuru ve ufalanan tırnaklar ayrıca A, C vitaminleri ve B7 vitamini olarak da bilinen biotin eksikliğini gösterebilir. Bu tırnak probleminin olası bir başka nedeni de asetonun aşırı kullanılmasıdır.
 2. Dikey sırtlar, tıpkı yüzünüzdeki kırışıklıklar gibi normal yaşlanma belirtileridir. Ancak genç yaşta daha belirgin hale gelirlerse, bu B12 vitamini veya bir magnezyum eksikliğinden muzdarip olduğunuz anlamına gelebilir.
 3. Yatay sırtlar genellikle tırnağınıza doğrudan travmanın sonucudur. Bununla birlikte, bir kerede birden fazla tırnakta görüyorsanız, aynı zamanda zatürre gibi yüksek ateşi olan ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.
 4. Tırnaklar, sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt problemlerini gösterebilir. Aynı zamanda eklemlerinizi etkileyen bir hastalık olan inflamatuar artrit de dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarının erken bir işareti olabilir.

Tırnaklarınızın Nasıl Uzadığı Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor

tirnaklarinizin-sagliginiz-hakkinda-soyledigi-16-sey
 1. Tırnaklarınız yükselmiş sırtları ve kabartmalı bir görüntüsü olan bir kaşığa benzeyen kaşık tırnaklar, vücudunuz çok fazla demir ürettiğinde ortaya çıkan bir hastalık olan hemokromatozis belirtisi olabilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi, kalp hastalığı ve zayıf kan dolaşımı ile de ilişkilidirler.
 2. Parmak uçlarınız genişlediğinde ve tırnaklarınız aşağı doğru kıvrıldığında tırnak cilası görünür. Bu tür tırnak büyümesi, kanınızdaki, genellikle akciğer hastalığının neden olduğu düşük oksijenin bir işareti olabilir. Bu durum ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp problemleri, inflamatuar barsak hastalığı ve AIDS ile ilgili olabilir.
 3. Yataklarından kopan tırnaklar, tiroid bezinizin vücudunuza çok fazla hormon salgıladığı bir durum olan hipertiroidizmi gösterir. Gevşek tırnaklar ayrıca bir mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, zayıf kan dolaşımı veya amiloidoz veya organlarınızdaki ve dokularınızdaki aşırı miktarda protein amiloidini gösterir.

Diğer Tırnak Özellikleri

tirnak-sagligi
tirnaklarinizin-sagliginiz-hakkinda-soyledigi-16-sey
 1. Kütiküllerden tırnağınızın ucuna kadar uzanan koyu renkli çizgiler, gerçekten tehlikeli bir cilt kanseri türü olan subungual melanomun bir işareti olabilir. Bu yüzden, bu çizgiler tırnaklarınızda herhangi bir ağrıya neden olmasa bile, farkına vardıktan sonra doktorunuza derhal danışmanız gerekir.
 2. Çoğu insan beyaz çizgilerin kalsiyum eksikliği anlamına geldiğine inanmasına rağmen, bu doğru değil. Tırnaklarınızdaki beyaz renk değişikliği genellikle protein içermeyen dengesiz bir diyeti gösterir. Bunun yanında, böbrek yetmezliğinin bir sonucu olarak ağır metallerle zehirlenme olayından sonra ortaya çıkabilirler.
 3. Tırnak çevrenizdeki kırmızı, kabarık cilt genellikle tırnak kıvrımının iltihabını gösterir. Enflamasyona büyük şişlik eşlik ederse, buna paronişi denilen bir enfeksiyon neden olabilir. Kırmızımsı tırnak kıvrımının diğer olası nedenleri arasında bağ dokusu bozuklukları – özellikle de lupus hastalığı bulunur.

İLGİLİ YAZI: TIRNAK MANTARI NASIL GEÇER: DOĞAL ÇÖZÜMLER

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.