Tırnak Kırılmaları ve Soyulmaları İçin Tedavi Yöntemleri

Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımı oldukça önemlidir. Bakımlı tırnaklar hem sağlık hem de görünüm açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Peki, “Tırnak kırılmaları ve soyulmaları için tedavi yöntemleri nelerdir?” ve “Neden olur?” hep birlikte inceleyelim.

Neden Olur?

Tırnak kırılmaları ve soyulmaları için tedavi yöntemleri uygulanmadan önce bu kırılma ve soyulmaların sebebini bilmek, doğru tedaviyi uygulamak açısından oldukça önemlidir. Tırnak kırılmaları ve soyulmalarının pek çok sebebi olabilir. Öncelikle vücuttaki bazı vitaminlerin eksikliği sebebiyle tırnaklar güçsüzleşebilir ve kırılmaya daha müsait hale gelebilir. Özellikle katman katman soyulan tırnaklar ve tırnakların üstünde oluşan beyaz lekeler vitamin eksikliğini gösterir.

Ayrıca kullanılan oje ve asetonlar sebebiyle de tırnaklar güç kaybedebilirler. Neticede oje ve aseton kimyasal içeren maddelerdir. Bu kimyasal maddeler ile çok fazla temas eden tırnaklar zaman içinde sağlıklarını yitirmeye başlamaktadır. Bu kimyasal maddeler yalnızca oje ve asetonda değil aslında günlük hayatta temas ettiğimiz pek çok malzemede bulunmaktadır. Örneğin çamaşır suyu, deterjan ve türevi temizlik malzemelerini çok fazla kullanmak ve çıplak elle uzun süre temasta bulunmak da tırnakların sağlığını etkilemektedir.

Son olarak tırnaklar mantar, sedef ve benzeri cilt hastalıkları sebebi ile de kırılıp soyulabilmektedir.

Tırnak Kırılmaları ve Soyulmaları

Tırnak Kırılmaları ve Soyulmaları İçin Tedavi Yöntemleri

Tırnak kırılmaları ve soyulmaları için tedavi yöntemleri kırılma ve soyulma sebeplerine göre çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle bir cilt hastalığı söz konusu ise mutlaka bir cilt doktoruna danışılmalı ve onun söylediklerine göre bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Bilinçsiz ve bireysel uygulanan tedaviler cilt hastalığına iyi gelmek yerine onu daha kötü hale getirebilmektedir.

Eğer ortada bir cilt hastalığı yok ise bireysel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Limon ve zeytinyağı tırnaklar için oldukça besleyicidir. Özellikle limon hem tırnaklardaki sararmaların giderilmesine yardımcı olur hem de tırnakları daha sağlıklı hale getirir. Beslenmeye dikkat etmek de sağlıklı tırnaklar elde etmek için oldukça önemlidir. Gerekli vitaminleri yeteri kadar alan kişiler tırnaklarının da daha sağlıklı olduğunu göreceklerdir. Tırnak kırılmaları ve soyulmalarının önüne geçebilmek için sık sık törpülenmeli, kesilmeli ve temiz tutulmalıdır.

İlgili Yazı: En Etkili Tırnak Beyazlatma Yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaş
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.