Susam Yağının Faydaları: Mucizevi 12 Fayda

Susam yağının faydaları arasında cilt ve saç sağlığını iyileştirme, kemik büyümesine yardımcı olma, diş problemlerini tedavi etme, kan basıncını düşürme, kalp sağlığını koruma ve aynı zamanda anksiyete ve depresyonu yönetme yeteneği vardır. Ayrıca bebek sağlığını korumaya, kanseri önlemeye, sindirim sürecini iyileştirmeye ve enflamasyonu düşürmeye yardımcı olur.

Susam Yağı Nedir?

Susam yağı, tohumlarından elde edilen bitkisel bir yağdır. Aslında, normal bitkisel yağların en sağlıklı alternatiflerinden biridir. Susam tohumları, esas olarak Afrika’da bulunan küçük sarımsı kahverengi tohumlardır, ancak Hindistan alt kıtasında az miktarda yetişir.
Susam yağı son yıllarda oldukça fazla popülerlik kazanmıştır, çünkü elde edilmesi nispeten ucuzdur (basit sıcak su flotasyonu veya çeşitli presleme teknikleri). Bununla birlikte, bu yağ en iyi şekilde tohumlar tamamen olgunlaştığında elde edilir, yani dış kabuklar patlar. Sorun, susam tohumlarının gerektirdiği manuel işlemdir, çünkü her zaman tedarikten daha fazla talep olacaktır.
E vitamini ve K vitamini, organik bileşikler ve susam yağındaki diğer faydalı bileşenler gibi etkileyici miktarda vitamin, bu kadar sağlıklı sayılmasının nedenidir.

Susam Yağının Faydaları

susam-yaginin-faydalari

Bu yağı diyetinize eklediğinizde sağlık açısından hangi yararların sağlanabileceğini daha yakından inceleyelim.

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam yağı uzun yıllardır saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Susam yağının biyoaktif bileşenleri üzerinde yapılan bir araştırma, siyah susam yağının doğal saç rengini korumaya ve saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, susam yağının anti-bakteriyel etkileri kafa derinize veya saçınıza saldırabilecek patojenleri gidermeye yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığında Susam Yağının Faydaları

2006’da yayınlanan araştırmalar diyete susam yağı eklenmesinin hipertansif diyabetiklerde plazma glikoz seviyelerini yönetmede yardımcı olabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olur.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Susam yağı, cildiniz için en önemli minerallerden biri olan çinko bakımından zengin susam tohumlarından çıkarıldığı için çinko bakımından zengindir. Cildin esnekliğini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir ve oksidatif stresi azaltabilir, böylece yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya ve erken yaşlanma dahil cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

California Eyalet Üniversitesi, Los Angeles, ABD’den Dr. Lily Zhong tarafından yapılan bir araştırma, cilde topikal olarak susam yağı uygulanmasının cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya ve sizi zararlı UV ışınlarından kurtarabilmesine yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Bazı yerlerde, susam yağı ciltte mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmaktadır.

Susam Yağının Kalp Sağlığına Faydaları

Susam yağı, yağ asidi içermesi nedeniyle kalp dostu bir yağdır. “Susam yağının, fareler üzerindeki serum ve karaciğer lipidleri etkisi” üzerine yapılan araştırmaya göre, susam yağı, susamol ve susamin de dahil olmak üzere çok sayıda çoklu doymamış yağ asidi içerdiği için kötü kolesterol seviyelerini azaltabilmektedir. Bu yağ asitleri kardiyovasküler sistemi güçlü tutar ve LDL kolesterol seviyelerini düşürerek aterosklerozu önler. Bu, diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizinden ve felçten daha iyi korunacağınız anlamına gelir.

susam-yaginin-faydalari

Susam Yağının Kemik Kalitesine Faydaları

Susamın içeriğinde bulunan bakır ve kalsiyum, kemik gelişiminin bir parçasıdır. Bu, diyetinize susam yağı ekleyerek kemik büyümesi ve gelişme oranını artırabileceğiniz anlamına gelir. Susam yağı aynı zamanda kemiklerin iyileşmesini veya gelişmesini hızlandırır. Yaşlandıkça, susam yağı, osteoporozdan ve yaşa bağlı çeşitli kemik zayıflıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Susam Yağı Kaygıyı hafifletir

Susam yağı içindeki tirozin, beyindeki serotonin aktivitesine doğrudan bağlanmıştır. Bu, vücudu bir insanı mutlu hissettiren enzimler ve hormonlarla kaplayarak güçlendirir. Başka bir deyişle, endişe veya depresyondan muzdarip olduğunuzda, susam yağı size pozitif bir destek verebilir ve moralinizi düzeltebilir.

Susam Yağının Ağız Sağlığına Faydaları

Susam yağı, diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Susam yağı ile doğrudan daha beyaz dişlere, daha düşük diş plağı seviyelerine ve bizi çok hasta tutan bazı streptokok mutantlarına karşı korunma ile ilişkilendirilmiştir. Bu yağın güçlü anti-bakteriyel etkisi, diş sağlığındaki bu artışın temel nedenidir.

Susam Yağı Kanseri Önler

Çalışmalar, sesamol lignan ve sesamin bakımından zengin susam yağının, meme kanseri ve prostat kanseri durumunda apoptozisin indüklenmesine ve kanser hücrelerinin büyümesinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Susam yağı, fitat adı verilen organik bir bileşik içerir ve kansere karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca, susam yağındaki linoleik asit seviyesi yüksektir ve bu esansiyel mineral doğrudan kolorektal kanser riskinin düşük olmasıyla bağlantılıdır. Ancak, daha fazla araştırma ve bilimsel kanıt gereklidir.

Dolaşımı ve Metabolizmayı Artırıyor

Yüksek bakır içeriği, temel olarak kırmızı kan hücrelerinin üretimi için bakırın gerekli olması nedeniyle vücudun optimal seviyelerde çalışması anlamına gelir. Susam yağında önemli miktarda bulunan bakır, vücudun, organlara ve dokulara akan doğru miktarda kan aldığından emin olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlar.

Susam Yağı İltihabı Azaltır

Susam yağı, gut ve artrit gibi çeşitli rahatsızlıkların iltihabını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir anti-enflamatuar madde olan bakır bakımından zengindir. Eklemlerin şişmesini azaltır, kemikleri ve kan damarlarını güçlendirir. Bu, ağrılı bir iltihap olmadan uzun yıllar boyunca iskelet yapınızı güçlü ve sağlam tutar.

susam-yaginin-faydalari

Susam Yağı DNA Hasarını Önler

Susam yağının içeriğinde, antioksidan özellikleri olan sesamol adı verilen bir diyet fitokimyasalını bulunur. Çevresel Toksikoloji ve Farmakoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sesamolun bu antioksidan özellikleri sizi DNA hasarına karşı korumaya yardımcı olur.

Bebeklerde Büyümeyi Destekler

Hindistan, Delhi Üniversitesi, Tıp Bilimleri Fakültesi, Pediatri Anabilim Dalı tarafından yürütülen araştırmalar, bebekler için bitkisel yağlar, hardal yağı, susam yağı gibi yağların kullanılmasının, büyümeyi artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Dahası, ayrıca kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve bebeklerde rahat uykuyu tetikler.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı yemeklerde kullanılır ve en çok Çin, Japon ve Güneydoğu Asya yemeklerinin yanı sıra Orta Doğu mutfağının da dahil olduğu Asya mutfaklarında kullanılır.
Susam yağı vücutta ve ciltte sağlığa faydalı etkileri nedeniyle masajlarda da kullanılıyor.
Çeşitli kozmetik ürünler için taşıyıcı yağ olarak bile aranan bir yağdır.

İLGİLİ YAZI: BADEM YAĞININ FAYDALARI: SAÇ, CİLT VE SAĞLIK İÇİN 12 FAYDASI

Uyarı: Antikoagülan veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, diyetinize susam yağı eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Susam yağı, kan basıncınızı düşürür ve kanı inceltir. Bu yüzden, bunları aynı anda kullanmak potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Aksi takdirde, istediğiniz şekilde tadını çıkarın.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.