Sarılmak Bebeklerin DNA’sını Nasıl Etkiliyor?

İnsanlar başka bir insana sarılma ihtiyacı duyarlar ve sarılmak insana iyi hissettirir. Peki sarılmak bebeklerin DNA’sını nasıl etkiliyor? Bu konuda yapılan araştırmaya bir göz atalım.

Sarılmak Bebeklerin DNA’sını Nasıl Etkiliyor?

Sarılmak vücudumuza bir miktar oksitosin vermektedir. Nörotransmitter’ler yani sevgi ile ilgili sinir taşıyıcıları, yakınlık hissi gibi birçok iyi etki oluşmasına sebep olurlar.

Sarılmak bebeklerin DNA’sını nasıl etkiliyor görmek için British Columbia Üniversitesi tarafından yapılmış olan araştırmalar, bir bebeğe sarılmanın, metabolizma ve bağışıklık sistemini etkileyen alanlar dahil olmak üzere, bebeğin DNA’larında en az beş noktada epigenetik etkiye neden olabildiğini göstermiştir. Daha az sarılma ve fiziksel temas yaşayan bebeklerde ise hücrelerindeki moleküler profil gelişimin yaşına göre yetersiz olduğu görülmüştür. Bu durumun bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

Daha önce kemirgenler üzerinde yapılan araştırmalarda benzer bulgulara rastlanmıştır. Ancak küçük yaşta fiziksel ve duygusal temastan insanların nasıl etkilendiği üzerine yapılan ilk çalışma budur.

sarilmak-bebeklerin-dnasini-nasil-etkiliyor

94 Bebek 5 Yıl Boyunca İzlendi

Development and Psychopathology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 94 bebeğin ailesinden, doğum sonrasındaki ilk 5 haftada fiziksel temas ve kucaklama alışkanlıklarının yanında, bebeğin davranışlarıyla ilgili günlük tutmaları istenmiştir. Bu çalışmayla sarılmak bebeklerin DNA’sını nasıl etkiliyor araştırılmak istenmiştir.

4-5 yıl sonra bu çocukların DNA örnekleri alınmıştır. Sonra DNA metilasyonunun (gen ifadesini değiştirip, hücre fonksiyonlarının da değişimine neden olan olay) süreci gözlemlenmeye başlamıştır.

Bilim insanlarının aldıkları sonuçlara göre, yüksek seviyede temas kurulan çocuklarla kurulmayan çocuklar arasında belirli beş DNA alanında tutarlı farklılıklar oluştuğu görülmüştür. Biri bağışıklık sisteminde önemli etkiye sahip, diğeri ise metabolizmayı etkileyen bir alanda değişiklik saptanmıştır.

Sorunlu Çocuklar Üzerindeki Etkilere Işık Tutan Araştırma

Bilim insanları daha uzun ve detaylı çalışmalar yaparak, küçük yaşlardaki deneyimlerimizin, temas ve sarılmanın hayatımızı ve biyolojimizi nasıl etkilediğini anlamayı umut ediyor.

Development and Psychopathology dergisi baş yazarı Sarah Moore, daha az fiziksel temas kurulan bebeklerde ilerleyen yaşlarında gözlemlenen “biyolojik olgunlaşmama” durumunun, sağlıklarını ve psikolojik gelişimlerini nasıl etkilediğini izlemeye devam etmeyi planladıklarını söyledi.

Araştırmanın ilerleyen devrelerinin ilk bulguları doğrulaması halinde, sarılmanın ve fiziksel temas kurmanın; özellikle sorunlu çocuklar üzerindeki etkisinin yadsınamayacak olduğunu savundu.

Sarılmak bebeklerin DNA’sını nasıl etkiliyor konusunda araştırmaların devamını bekliyor ve bu araştırmalardan en üst düzeyde fayda sağlanmasını diliyoruz.

İLGİLİ YAZI: YARATICI OYUNCAKLARIN ÇOCUK GELİŞİMİNE 5 FAYDASI

Kaynak: İndigo DergisiSarılmak Bebeklerin DNA’sını Değiştiriyor

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.