Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin 11 İpucu

Seks, insan yaşamının doğal bir parçasıdır. Tatminkar bir cinsel yaşam sürmenin, genel refahımızı büyük ölçüde arttırdığı, hatta bazı hastalıklardan dolayı acı çekme riskini azaltabileceğini görülmüştür. Ancak, birçok faktör seks hayatını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu yazımızda sağlıklı cinsel yaşam ve daha zevkli bir cinsel ilişkiye girmenizi kolaylaştıracak ipuçlarını öğreneceksiniz.

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin 11 İpucu

saglikli-cinsel-yasam

Eşinizle iletişim kurun

Bu açık bir ipucu gibi gelebilir, ancak unutulması en kolay şeylerden biri. Günlük yaşamlarımız genellikle iş, aile, arkadaşlar ve bazı stresli durumları içerir. Çoğu zaman, eşimizle iletişimimiz yetersiz kalıyor.

Bir ilişkide, tüm konularda açık bir iletişim kurmak esastır ve seks de istisna değildir. Birbirinizle konuşmak konusunda rahat hisseden çiftler, cinsel tercihler gibi konuları daha kolay konuşacaklardır.

Çok yaygın olan stres, düşük libido ve erektil disfonksiyon gibi erkek cinsel sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, eşinizle saygılı bir şekilde iletişim kurmak, altta yatan sorunları tespit etmenize ve çözmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı cinsel yaşam için bir diyet uygulayın

Mineraller, amino asitler, antioksidanlar ve besinlerle dolu yiyecekleri yemek genel sağlığınıza yarar sağlayabilir ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir; bu nedenle doğru yiyeceklerin libidonuzu yükseltmesi ve cinsel performansınızı iyileştirmesi şaşırtıcı değildir.

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Tüketilmesi Gerekenler:

 • Et veya diğer protein kaynakları
 • Kuruyemiş
 • Turunçgiller
 • İstiridyeler
 • Somon
 • Yeşil yapraklı besinler
 • Havuç
 • Karpuz
 • Kepekli tahıllar

Eşinizle yemek yemek, ilişkiniz için de sağlıklı olabilir. Yemek zamanları bağları güçlendirebilir.

Alkol Tüketiminizi Sınırlandırın

Arada bir kadeh kırmızı şarap, cinsel arzuyu artırabilir, ancak aşırı alkolün samimi yaşamınıza zararlı olabileceği bilinen bir cinsel sağlık olgusu.

Araştırmalar, aşırı alkol tüketiminin kaygı gibi olumsuz duyguları artırabildiğini bulmuştur. Alkol, dikkatinizi ve karar alma becerilerinizi de azaltabilir ve güvenli seks yapmayı zorlaştırır.

Alkol aynı zamanda sinir sistemimize zarar verir. Çok fazla alkol içtikten sonra, vücudunuzdaki sinirler cinsel uyaranlara kolayca yanıt vermez, bu da cinselliği daha az zevkli yapar. Erkeklerde alkol, erektil disfonksiyona da neden olabilir.

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Vitamin Alın

Cinsel sağlığınız için vitamin almayı hiç düşündünüz mü?

Farklı vitaminlerin cinsel yaşamımız üzerinde farklı etkileri vardır. C vitamini dolaşımını artırabilir, D vitamininin, seks hormonu seviyelerini arttırdığı, erektil ve cinsel işlev bozukluğununu azalttığı görülmüştür.

Diğer takviyeler de cinsel yaşamınıza yardımcı olabilir. Çinko, cinsel fonksiyonu iyileştirebilir ve testosteron seviyelerini artırabilir. Amino asit arginin, ereksiyon ve cinsel zevk için gerekli olan kan dolaşımınızı artırabilir. Doktorunuz, vücudunuz tarafından arginine dönüştürülmüş bir L-sitrülin takviyesi önerebilir.

saglikli-cinsel-yasam

Yatağın Dışında Egzersiz Yapın

Egzersiz ve fiziksel aktivite, cinsel yaşamınızı farklı şekillerde iyileştirebilir. Her şeyden önce, egzersiz vücudunuzun cinsel hormon ve endorfin seviyesini yükselterek ruh halinizi ve cinsel dürtünüzü artırır.

Seks ve sağlık ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır: Sağlıklı olmak, tatmin edici bir cinsel yaşam için çok önemli olan dayanıklılığınızı artıracaktır.

Egzersiz yapmak ayrıca kendiniz hakkında daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir, bu da seksten zevk almanızı kolaylaştıracak!

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Kegel Egzersizi Yapın!

Kegel egzersizleri kadın cinsel gelişimini sağlamak için kolay bir yoldur. Bunları gerçekleştirmek için sadece pelvik taban kaslarınızı birkaç saniye sıkın ve bırakın; bunu her gün birkaç dakika tekrarlayın.

Hangi kasları kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, idrar akışını durduracağınızı ve sonra idrar akışını durdurduğunuzu söyleyin: sıkılaştırdığınız kaslar pelvik taban kaslarınızdır. Onları güçlendirmek, kadınlar için cinsel zevki ve kayganlığı artırabilir ve hatta doğum iyileşmesini kolaylaştırabilir.

Kendi Arzularınızı Bilin

Tatminkâr seks yapmak için yatakta neyi sevdiğini keşfetmelisin. İster bekar ister bir ilişkide olun, mastürbasyon, nasıl uyarılacağınızı keşfetmenin çok etkili bir yolu olabilir. Ayrıca, vücudunuzla daha rahat hissetmenin sağlıklı bir yolu olabilir.

Ne sevdiğini keşfetmenin bir başka yolu da porno izlemek veya erotik kitaplar okumaktır. Bu, ilginizi çekebilecek farklı şeyleri öğrenmenize yardımcı olabilir; bunu tek başına veya partnerinizle yapabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Sigara İçmekten Kaçının

Tütün, güçlü bir vazokonstriktör olan nikotin içerir. Bu, kan damarlarınızı daraltacağı ve kan akışınızı azaltacağı anlamına gelir.

Bazı Profesyonel Cinsel Sağlık Önerileri Alın

Sizi tam olarak eğlenmekten alıkoyan daha derin meseleler olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Birçok tıbbi durum, hormonal bozukluklardan endometriozise kadar düşük cinsel dürtü veya cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Oral kontraseptifler ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar libidonuzu düşürebilir. Doktorunuz olası sorunların kaynağını ve bunları nasıl düzelteceğinizi belirlemenize yardımcı olacak en iyi kişi olacaktır.

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Daima Kendinizi Koruyun

Sürekli bir ilişkide olmadığınız sürece, her zaman prezervatif kullanmalısınız. Kondom, cinsel olarak aktifseniz her zaman iyi bir fikirdir.

Prezervatif kullanmayı bırakmak istiyorsanız, çok etkili olan ve sizi istenmeyen gebeliklerden koruyabileceğiniz birçok doğum kontrol yöntemi vardır.

Kontraseptif bir yöntem seçmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Sağlığınızın kontrol altında olduğunu bilmek daha rahat hissetmenize ve daha kolay seks yapmanıza yardımcı olur.

saglikli-cinsel-yasam

Cinsel sağlık ürünlerini kullanın

Birçok cinsel sağlık ürünü, daha zevkli bir cinsel yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Yaş, stres ve doğum kontrol yöntemleri gibi birçok faktör bir kadının kayganlık durumunu azaltabilir. Bu, cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir, ancak bir kayganlaştırıcı kullanmak kolay bir çözüm olabilir.

Günümüzde, birçok türde kayganlaştırıcı mevcuttur. Lateks prezervatif kullanıyorsanız, latekse zarar verebileceklerinden ve yırtılmaya neden olabileceğinden yağ bazlı kayganlaştırıcılardan uzak durduğunuzdan emin olun. Kayganlaştırıcıları rutininize dahil etmek, her ikiniz için de seksi daha konforlu ve zevkli hale getirebilir.

İLGİLİ YAZI: REGL DÖNEMİNDE SEKS YAPILIR MI? FAYDALARI VE ZARARLARI

Çoğu durumda, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, eşinizle açık bir şekilde iletişim kurmak ve cinselliğinizi kendi elinize almak, sağlıklı cinsel yaşam ve kendi bedeninizi deneyimleme biçiminizde büyük bir fark yaratabilir. O yüzden kendini tanı, güvende ol ve tadını çıkar!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.