Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bazen sağlıklı beslenme ile ilgili önyargılı fikirlerden kurtulmak zor olabilir, ancak çoğu zaman kendimizden dolayı onlardan mahrum kalırız. Bu nedenle, en popüler sağlıklı beslenme iddialarından bazılarını bir araya getirdik. Sağlıklı beslenme hakkında doğru bilinen yanlışlar bu yazımızda sizlerle.

Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı beslenmeyle ilgili doğru olduğunu sandığımız bilgiler nelerdir, aşağıda sıraladık:

Yanlış 1. Akşam 6’dan Sonra Yemek Sağlıksızdır

Bu batıl inanç, bir hayli eskidir. Yaşam hızımızla, akşam 6’dan sonra yemek yemek sağlıksız değildir. Bugün birçok insan atalarımızdan daha geç yatmaktadır ve aç kalmak sağlığınıza zarar verebilir. Gerçek şu ki, yatmadan üç saat önce yemek yememelisiniz ve akşam yemeği hafif olmalıdır.

saglikli-beslenme-hakkinda-dogru-bilinen-10-yanlis
saglikli-beslenme-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar

Yanlış 2. Yağ Zararlıdır

Yağ, sağlığınız ve görüntünüz için genellikle kötü olarak kabul edilir, ancak tam olarak doğru değildir. Yiyecekleri normalde sindiremezsiniz. Yağlar, A ve E vitaminlerinin metabolize edilmesine yardımcı olur ve vücudunuzda yeterince yağ yoksa, hormon üretmeyi neredeyse durdurur. Yağ eksikliği aynı zamanda cildinizin daha hızlı yaşlanmasına ve karaciğerinize zarar verilmesine neden olur. Bu nedenle, örneğin bitkisel yağ tüketiminizi sınırlamalısınız, ancak tamamen dışlamamalısınız. En iyi fikir, sosis, mayonez, kurabiye veya kek gibi gizli ve genellikle sağlıksız yağ içeren besinleri daha az yemek olacaktır.

Yanlış 3. Atıştırmalıklar Sağlıksızdır

Atıştırmalıklar bir zorunluluktur. Sağlığınıza önem veriyorsanız, zaman zaman enerjinizi yükseltmelisiniz. Örneğin biraz fındık veya meyve sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.

Yanlış 4. Tüm Organik Gıdalar Sağlıklıdır

Organik olarak üretilen ürünler (Katkı maddesi ya da GDO içermeyen) genellikle, yüksek maliyetli olmalarının dışında, benzerlerinden farklı ürünler değildirler.

Yanlış 5. Karbonhidratlardan Kaçınılmalıdır

Basit ve karmaşık karbonhidratlar vardır. Basit karbonhidratları şeker, çikolata, bal, reçel, tatlı meyve ve içecekler, beyaz ekmek ve patateslerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı beslenmek istiyorsanız, tahıllar, fasulye, meyveler, sebzeler ve yeşillikler gibi daha karmaşık karbonhidratlarla beslenmelisiniz.

Yanlış 6. Meyve ve Sebzeler Dondurulduktan Sonra İşe Yaramaz

Modern dondurma teknolojileri, bu gıda ürünlerinin sağlıklı öğelerinin neredeyse tamamını korumanızı sağlar.

Yanlış 7. Ayrı Besin Maddeleri Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sindirim sistemi tarafından üretilen enzimler, proteinleri, yağları ve karbonhidratları aynı anda tutabilir. Onları ayırmanın hiçbir şekilde yardımcı olmadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bu diyeti seçen kişiler, genellikle yiyecekleri seçerken çok titizdir; enerji tüketimini keserler ve böylece kilo verirler.

saglikli-beslenme-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar
saglikli-beslenme-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar

Yanlış 8. Kahverengi Ekmek, Beyaz Ekmekten Daha Sağlıklıdır

Ekmek kahverengi ise, mutlaka çok fazla lif olması gerekmez. “Sağlıklı” kahverengi renk hamurdaki karamelden kaynaklanıyor olabilir. Esmer ekmeğin içerdiği enerji neredeyse beyaz ekmeğinkiyle aynıdır ve her iki durumda da kilo alabilirsiniz. Sağlıklı türler tam tahıllı ekmekler veya gevrek ekmeklerdir.

Yanlış 9. Meyve Suları Meyvelerin Kendisi Kadar Faydalıdır

Meyve suyunda lif bulunmaz ve meyve suyunda vitamin ve mineral miktarı meyvenin kendisinden daha düşüktür. Bu yüzden ne zaman istersen taze meyve yemek daha iyidir.

Yanlış 10. Suşi ve Rulolar Diyet Yemeğidir

Sadece suşi ve rulolar yersen, muhtemelen fazla kilo almayacaksın. Ancak, bu yiyecekleri yapmak için kullanılan beyaz pirinç, en sağlıklı ürünler değildir. Gerçek suçlular soya sosu, mayonez ve yağlı peynirdir – zaman kaybetmeden kilo almanızı sağlayacak ürünlerdir.

İLGİLİ YAZI: TIRNAKLARINIZIN SAĞLIĞINIZ HAKKINDA SÖYLEDİĞİ 16 ŞEY

Sağlıklı beslenme hakkında doğru bilinen 10 yanlış nedir sizlerle paylaştık. Daha sağlıklı beslenmek için önerilerimize kulak verin.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.