Ruj Nasıl Sürülür? Adım Adım Mükemmel Ruj Sürme Teknikleri

Ruj, yıllardır en popüler makyaj ürününden biridir. Gerçekten de, çoğu kadının onsuz yapamaz. Ancak, ruj nasıl sürülür bildiğimizden emin olmayız. Yoksa dudak dışına taşmış, dişlere bulaşmış bir rujla gezmek zorunda kalabiliriz. O zaman mükemmel ruj nasıl sürülür, basit yollarla size yardımcı olalım!

İhtiyacımız olan ürünlerle başlayalım:

 • Besleyici dudak balsamı / dudak kremi
 • Bir dudak kalemi
 • Kapatıcı
 • En sevdiğin ruj

  Ve şimdi doğrudan ruj nasıl sürülür konusuna giriyoruz.

Adım Adım Mükemmel Ruj Nasıl Sürülür?


Adım 1: Dudaklarınızı Hazırlayın

Bu ilk ve en önemli hazırlık adımıdır. Kuru, çatlamış dudaklarla dolaşmayı kimse istemez. Ruj sürmeden önce yumuşak, nemli bir diş fırçası ile dudaklarınızı nazikçe fırçalayarak ölü hücrelerden arındırın ve yumuşak, sağlıklı bir görünüm için besleyici bir dudak balsamı uygulayarak nemlendirin.

Adım 2: Dudaklarınıza Baz Uygulayın

Herhangi bir renk değişikliği veya dengesiz bir tonlama varsa, rujunuzun tutunacak bir tabana sahip olması çok önemlidir. Dudak renginize uygun bir kapatıcı renk tonu seçin ve düz bir fırça ile hafifçe baz uygulayın.  Ayrıca baz uygulamak, rujun dudağınızda daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.

Adım 3: Dudak Kalemi Kullanın

Doğal dudak çizginizi tanımlamak ve rujunuzun dağınık durmasını önlemek için, dudakların hatlarını tanımlamak, yeniden şekillendirmek ve mükemmelleştirmek için iyi bir dudak kalemi kullanın. Bu şekilde daha düzgün bir görünüm elde edersiniz.

Düzgün bir ruj uygulaması için dudak kalemi ile doğal dudak çizginizi bir köşeden diğerine doğru izleyerek sürün. Dudak kaleminizin ruj rengiyle uyumlu olmasına özen gösterin. İç kısımdaki çizgiler biraz kusurlu olsa da endişelenmeyin, çünkü ruj üzerini örtecektir. Ancak dudağınızın dış kısmındaki çizginin düzgün olması önemlidir.

Adım 4: Ruj Uygulaması

ruj-nasil-surulur

Yukarıdaki adımların hepsini tamamlayıp rujunuzu seçtikten sonra, ruju bir dudak fırçasına alın ve dudaklarınıza eşit bir şekilde uygulayın. İç köşeleri kaçırmayın. Ruju dudaklarınızın kenarlarına da uyguladığınızdan emin olun. Genellikle kaliteli bir ruj kullanıyorsanız bir kat sürmeniz yeterli olacaktır.

Dudaklarınız ince ise, dudaklarınızın daha da ince görünmesini engellemek için çok koyu renkler kullanmaktan kaçının.

Adım 5: Parlatıcı Sürün

Dudaklarınıza nemli bir görünüm vermek istiyorsanız, rujunuzun üzerine ince bir kat dudak parlatıcısı sürebilirsiniz.

Artık dudaklarınız hazır ve mükemmel ruj sürmek için temel bir fikriniz olduğuna göre, faydalanabileceğiniz birkaç temel fikri de ele alalım.

Dudak Kalemi Olmadan Ruj Nasıl Sürülür?

Makyaj kutunuzda dudak kalemi yoksa endişelenmeyin çünkü dudak kalemi kullanmadan mükemmel bir ruj uygulamanın da yöntemi var.

Ruj Nasıl Sürülür Adım 1: Parmağınızı Kullanın

Yüzük parmağınızı istediğiniz dudak rengine sürün ve bu parmağınızı doğal dudak çizgisi boyunca ilerleyerek doğrudan dudaklarınıza bastırın. Bu şekilde dudak kalemi görünümünü elde edersiniz.

Ruj Nasıl Sürülür Adım 2: Ruju Sürün

Dudaklarınızın iç kısımlarında, rengi doğrudan ruj tüpünüzden uygulayarak veya bir dudak fırçası kullanarak sürün. Bu numara aynı zamanda acele olduğunda da işe yarar!

Koyu Renk Dudaklara Ruj Nasıl Sürülür?

Koyu renkli veya renksiz dudaklara sahipseniz, birkaç basit dokunuşla, dudak renginizi ruj için hazırlayabilirsiniz.

Adım 1: Kapatıcıyla Renk Tonunu Eşitleyin

Buradaki kilit nokta, pigmentli dudakları cilt tonunuza tam olarak uyan bir kapatıcı kullanarak nötralize etmektir. Kapatıcı uygulayarak dudak renginizi eşitleyin.

Adım 2: Gerekiyorsa Ekstra Uygulama Yapın

Az miktarda kapatıcı çok yardımcı olmuyorsa, istediğiniz efekti elde edene kadar ürünü biraz daha dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Adım 3: Dudak Kalemi İle Dudaklarınızın Şeklini Belirginleştirin

Ruj rengiyle uyumlu bir dudak kalemi kullanın ve dudaklarınızın şeklini belirginleştirmek için doğal dudak çizginizi dikkatlice takip ederek kalemi uygulayın.

Adım 4: Rujunuzu Sürün

Gerekirse rujunuzu katmanlar halinde uygulayın. Daha iyi sonuçlar için parlak olmayan bir ruj kullanın. Ayrıca, kremsi veya parlak rujlardan çok daha fazla kalma gücü vardır.

İnce Dudaklara Ruj Nasıl Sürülür?

Ruj yardımıyla daha dolgun bir görünüm elde etmek isteyen biriyseniz, okumaya devam edin.

İsteklerinizi yerine getirebilecek çok güzel makyaj tüyoları var.

Not: Piyasada ayrıca dudaklarınıza geçici olarak daha dolgun bir görünüm veren ürünler de mevcut.

Adım 1: Dudaklarınıza Peeling Yapın

Peeling için bir dudak fırçası veya orta yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Ovma işlemini yavaşça dairesel hareketlerle dudaklarınıza uygulayın.

Adım 2: Baz Kullanın

Düz bir fon için dudaklarınıza kapatıcı sürün. Böylece hem rujunuzun rengi daha net ortaya çıkar hem de  kalıcılığı artar.

Adım 3: Dudak Kalemi Kullanın

Ruj renginize uygun bir dudak kalemi kullanın. Çok koyu renkler kullanmaktan kaçının, bu yalnızca dudaklarınızın daha da ince görünmesine neden olur.

Adım 4: Rujla Dudaklarınızı Vurgulayın

Rujunuzu uyguladıktan sonra, rengi vurguladığınızdan emin olun. Bir dokunuş eklemek için, dudak renginizin üzerine biraz dudak parlatıcısı kullanın. Dudak parlatıcısı ince dudaklar için bir nimettir ve dudaklarınızı daha dolgun gösterir.

Rujunuzla aynı renklerde bir dudak parlatıcınız yoksa şeffaf parlatıcı kullanabilirsiniz.

Ruj Nasıl Sürülür ve Ruj Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

 • Bir ruj meraklısıysanız aklınızda tutabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası.
 • Asla açık bir ruj rengi için koyu renkli bir baz kullanmayın. Tüm görünümünüzü mahvedecektir.
 • Dudak kalemi tarafından oluşturulan çizgileri her zaman parmak uçlarınızla veya bir fırça kullanarak düzgün bir şekilde karıştırarak yumuşatın.
 • Fazla ruju almak için bir mendille hafifçe dudaklarınıza bastırın.
 • Parlak bir dudak rengini mat bir görünüme dönüştürmek için pudrayı bir fırça yardımıyla rujunuzun üzerine sürün.
 • Bir fırçayla ruj uygularken, açılı bir fırça kullanın. Bu, daha düzgün bir görünüm sağlamada yardımcı olur.
 • Pastel dudak trendini takip etmek istiyoranız kendi pastel renginizi yapabilirsiniz. Dudakların üzerine beyaz bir kalem sürün ve en sevdiğiniz dudak renklerinden herhangi birini dudakların üzerine uygulayın.
 • Kremsi, bulaşabilen bir ruj sürdüğünüzde daima dişlerinizde ruj izi bulunmadığından emin olun.
 • Alerjik reaksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına neden olabileceğinden asla kalitesiz dudak ürünlerini kullanmayın.
 • Birçok dudakta denendiği için mağazalardaki test rujlarını denemekten kaçının. Test rujları enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir.
 • Çatlamış dudaklara asla ruj sürmeyin, sadece tüm çatlaklarınızı ve çizgilerinizi vurgulayacaktır.

Artık ruj nasıl sürülür sorusuna detaylı cevaplar verdiğimize göre, günün sonunda rujunuzu nasıl çıkaracağınız hakkında konuşalım. Cildinizin sağlığını korumak için uyumadan önce tüm makyajı çıkarmak çok önemlidir. Ayrıca, yumuşak ve sağlıklı dudaklara sahip olmak iyi hissettiriyor, değil mi?

Ruj Nasıl Çıkarılır?

Ruj çıkarmanın birkaç yolu vardır. İdeal olarak, piyasada bolca bulacağınız bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. Dudaklarımıza karşı nazik olmalı ve ruju çıkarırken dudaklarımıza zarar vermemeliyiz. Kozmetik ürünler dışında ruj nasıl çıkarılır? Bunun için birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: Vazelin İle Ruju Çıkarmak

Sadece herhangi bir dudak balsamı gibi dudaklarınıza biraz vazelin sürün, iki dakika bekletin. Ruju silmek için ıslak bir bez veya bir parça pamuk kullanın.

Yöntem 2: Hindistan Cevizi Yağı / Zeytin Yağı kullanın

Dudak makyajını temizlemek için besleyici olan hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar en doğal makyaj çıkarıcı maddelerdendir. Bir parça pamuk yardımıyla bu yağlardan dilediğinizi dudaklarınıza sürerek rujunuzu çıkarabilirsiniz.

Yöntem 3: Losyon Kullanın

Başka hiçbir şeyiniz yoksa, yüz losyonunuzu veya vücut losyonunuzu kullanabilirsiniz. Bir miktar losyon ile nazikçe dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Birkaç dakika kalmasına izin verdikten sonra, pamuk yardımıyla rujunuzu silebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: MAKYAJ HANGİ SIRAYLA YAPILIR?

Hepsi bu kadar. Ruj nasıl sürülür ve ruj nasıl çıkarılır, ruj sürmenin püf noktaları konularına değindik. Umarız bir dahaki sefere bu bilgileri değerlendirir ve faydasını görürsünüz.

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaş
 • 25
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  25
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.