Regl Döneminde Seks Yapılır mı? Faydaları ve Zararları

Regl döneminde seks yapmanın avantaj ve dezavantajları vardır. Regl döneminde seks yapılır mı, adet döneminde nasıl seks yapılacağına ilişkin bazı uzman ipuçları. Ve unutmayın: Bu dönemde yaşanan cinsel ilişkide de hamile kalabilirsiniz!

Regl Döneminde Seks Yapılır mı?

Üreme yıllarınızda, ayda yaklaşık bir kez regl (adet) dönemi yaşarsınız. Rahatsızlık ve ağrıya neden olmadıkça, regl dönemi boyunca seks yapmaktan kaçınmanız için hiçbir neden yoktur. İki kişi için de güvenlidir.

Regl döneminde seks yapmak tamamen güvenlidir, ancak bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Regli döneminde tampon kullanıyorsanız çıkarmayı unutmayın. Yatağınıza bir havlu koyun, çünkü regli döneminde yaşanan cinsel ilişkide adet kanı çarşaflarınıza bulaşabilir. Hatta yaratıcı olabilir ve birlikte duşta vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Regl döneminde seks yaparken hala korunma yöntemleri kullanmanız gerektiğini unutmayın. STD’lere karşı daha savunmasızsınız ve hamilelik hala olasılıklar listesinde. Uygun bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızdan emin olun.

regli-doneminde-sex-yapilir-mi?

Regl Döneminde Seks Yapmanın Faydaları

Adet döneminde seks yapmanın bazı avantajları vardır:

Adet Ağrılarını Azaltır: Adet ağrımız olduğunda ilaçlarımızı alırız. Fakat bizi acılardan arındırmak için daha iyi ve daha doğal bir şey var – orgazm olması. Orgazm olduğunuzda, rahminizin kasları da kasılır. Sonra serbest bırakılırlar. Bu da regl dönemi ağrılarına biraz rahatlama getirir. Dahası, orgazm bizi iyi hissettiren endorfin salgılar.

Kan Doğal Kayganlaştırıcı Görevi Görür: Kayganlaşmanın artması daha zevkli bir cinsel ilişki sağlar. Neyse ki, regl döneminde seks yaparken, kan doğal bir kayganlaştırıcı görevi görür. Bu, çoğu insanın istediği kadar kayganlaşma olmadığı zamanlarda, seks yapmanın en iyi yanlarından biridir. Adet döneminde, daha iyi seks için cinsel organda daha fazla sıvı vardır.

Daha zevkli seks: Birçok kadın için, regl dönemi boyunca seks yapmak ayın diğer zamanlarında seks yapmaktan daha zevkli olabilir. Bu, hormonal dalgalanmaların bir sonucu olarak adet döngüsü boyunca meydana gelen libido değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Azalan Baş Ağrıları: Cephalalgia’da yayınlanan 2013 çalışmasına göre, adet döneminde seks yapmak bazı kadınlar için migren ve bölgesel baş ağrısını azaltabilir.

Regl Döneminde Seks Yapmanın Dezavantajları

Regl döneminde seks yapmanın avantajlarıyla birlikte, birkaç dezavantajı vardır:

 • Periyodunuzda seks yaparken, işler karışabilir. Size, eşinize ve çarşaflarınıza kan bulaşma ihtimali vardır. Yoğun bir kan akışınız varsa, bu daha da rahatsız edici olabilir. Dahası, seksten tüm eğlenceyi yok edebilecek bir karışıklık yaratma konusunda endişe duyabilirsiniz.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, regl döneminde seks yapmak HIV gibi bir hastalık bulaşma riskini artırır. Virüs, adet kanınızda bulunabilir. Bu nedenle, doktorlar bu riski azaltmak için prezervatif kullanmayı şiddetle teşvik eder.
 • Regl kanı genellikle hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir. Anın sıcaklığında, siz ve eşiniz kokuya odaklanmıyor olabilirsiniz, yine de hazırlıklı olmalısınız.
 • Eşiniz kanamanız sırasında muhtemelen oral seksden kaçınacaktır. İkincisi, yerçekimi nedeniyle zirvede olmak da iyi bir fikir değil. En iyi pozisyon uzanıyor şekilde olacaktır.
regli-doneminde-sex-yapilir-mi?

Regl Döneminde Hamile Kalınır mı?

Gebe kalma olasılığı, döneminiz boyunca daha düşük olsa da, imkansız değildir. Gebe kalmak, döngünüzdeki yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğine bağlıdır. Yumurtlama günü kadından kadına farklıdır. Döngünüzün erken döneminde yumurtlarsanız ya da süreniz ortalama beş günden daha uzun sürerse, cinsel ilişkiye girmekten gebe kalabilirsiniz.

Yumurtlama kalıplarınızı merak ediyorsanız, dönem izleyicisini ve yumurtlama takvimini kullanarak döngünüzü takip edebilirsiniz. Birkaç ay içinde, en kesin süreye ve yumurtlama tahminlerine sahip olacaksınız.

Bir diğer husus spermin ömrü. Sperm, rahiminizde 4-5 güne kadar yaşayabilir. Döneminizin sonuna yakın zamanda cilsel ilişki yaşarsanız, yumurtladığınızda o sperm hala mevcut olacaktır.

Regl Döneminde Seks Yaparken Prezervatif Kullanmak Gerekir mi?

Korunmasız seks yapmaktan kaçınmanın iki önemli nedeni vardır:

 • Daha az muhtemel olmasına rağmen, hamile kalmanız her zaman mümkündür. Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, her zaman seks sırasında korumalısınız. Prezervatif kullanmak veya doğum kontrol hapı almak gibi bir çeşit kontrasepsiyon kullanabilirsiniz.
 • Regl Döneminde seks yapmak CYBE ihtimalini artırabilir. Menstrüel kanda HIV gibi virüsler bulunabilir, bu nedenle virüs bulaşma riskini azaltmak için prezervatif kullanmak gerekir.

Regl Döneminde Nasıl Seks Yapılır? Kullanışlı ipuçları

Döneminiz boyunca daha az rahatsız edici bir seks yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yararlı ipuçlarını izleyin:

 • Eşinize, döneminiz boyunca seks yapma konusunda ne hissettiğinizi söyleyin. Dürüst olun ve duygularınızı paylaşın. Ona da nasıl hissettiğini sorun. Biriniz tereddüt eder ve deneyimi rahatsız ederse, ilişkiyi ertelemek en iyisidir.
 • Adet kanı yatağa bulaşabileceğinden yatağa bir havlu serin
 • Tampon kullanıyorsanız, ilişkiye başlamadan önce çıkartmayı unutmayın.
 • Sizi ve eşinizi CYBE ve hamileliğe karşı koruyacağından lateks prezervatif kullanmak en iyisidir.
 • Döneminiz boyunca seks yaparken bazı pozisyonlar rahatsız edici olabilir. Sizin ve eşiniz için en rahat olan pozisyonu deneyin.

Regl Döneminde Oral Seks Yapılır mı?

Siz ve eşiniz onaylarsanız, o dönem oral seksin sınırların dışında olması gerekmez. Buna karar verirseniz, klitoris üzerinde odaklanmak isteyebilirsiniz.

Her ne kadar dönemlerde oral seks yapmak uygun olsa da, bazı kokuların olabileceğini unutmayın. Ayrıca vajinanız daha “metalik” bir tada sahip olacak. Bu havayı bozabilir.

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.