Portakal Yağının Faydaları: Akneden Strese 13 Fayda

Portakal yağının faydaları, bir anti-enflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, gaz giderici, diüretik, tonik, yatıştırıcı ve bir kolagogik madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Portakal Yağı Nerelerde Kullanılır?

Portakal yağı, çeşitli evsel, endüstriyel ve tıbbi kullanımlara sahiptir. Yurtiçinde, içeceklere, tatlılara ve tatlı etlere portakal aroması eklemek için kullanılır. Endüstriyel olarak sabunlarda, vücut losyonlarında, kremlerde, yaşlanma karşıtı ve kırışıklıkları yok etme uygulamalarında ve alkolsüz içecekler, oda spreyleri, spreyler, deodorantlar, bisküviler, çikolatalar, şekerlemeler ve pastacılık ürünleri için konsantre olarak kullanılır.

Portakal Esansiyel Yağı – Kompozisyon ve Ekstraksiyon Süreci

Bu esansiyel yağ, portakal kabuğundan elde edilir. Çoğunuz portakalın ortak ismini biliyor olsanız da, botanik adı Citrus sinensis’i bilmiyor olabilirsiniz. Portakal aromalı meşrubat konsantresi içerisindeki paketlerde gelen sıvı bazen bu yağdan oluşur. Portakal yağının ana bileşenleri alfa-pinen, miren, sitronellol, geraniol, sabinen,  limonen, linalool ve neraldir.

Portakal Yağı Nedir?

Portakal yağı, Citrus sinensis bilimsel adını taşıyan uçucu portakal yağıdır. Bu son derece yaygın meyvedir ancak yağın kendisi yaygın olarak bilinmemektedir. Portakal suyundan farklı olarak, portakal esansiyel yağı, portakal kabuğundan tahıl alkolünü içeren bir işlemle çıkarılabilir. Elde edilen bu yağ, sivilce sorunundan kronik strese kadar birçok sağlık sorunu için kullanılabilir.

Portakal Yağı Nasıl Yapılır?

Bazılarının beklediğinin aksine, portakal esansiyel yağı yapmak aslında meyveleri değil kabukları kullanmanızı gerektirir. Portakalları soyun ve kurumasını bekleyin. Kabukları öğütün ve ocakta bir miktar tahıl alkolünü ılık bir sıcaklığa getirin. Ardından, tahıl alkolünü öğütülmüş portakal kabukları üzerine dökün. Karışımı çalkalayın ve süzmeden önce 2-3 gün bekletin. İşte bu kadar! Portakal esansiyel yağı hazır

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

portakal-yaginin-faydalari

Hepimiz ticari ve endüstriyel kullanımlarına aşinayız, şimdi portakal yağının düzenli tüketenlere sağladığı sağlık yararlarından bazılarını inceleyelim.

Spazmları tedavi eder

Spazmlar sürekli öksürük, kasılmalar, kas krampları ve ishal gibi birçok tahriş edici veya ciddi sorunlara neden olabilir. Bu etkilerden kaçınmak için, spazmlar erken tedavi edilmeli veya tamamen önlenmelidir. Bunu, kas ve sinir spazmlarını rahatlatan portakal yağı yardımı ile yapılabilirsiniz.

Portakal Yağının Sakinleştirici etkisi

Ofisteki zor bir günün ardından gevşemeniz gerektiğinde veya iltihaplarınız varsa, rahatlamanıza yardımcı olacak doğal bir yatıştırıcıya kullanın. Piyasada bulunan yapay sakinleştiriciler veya ilaçlar, çoğunlukla narkotik veya diğer sentetik formlara dayalı sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun vadede, kalbe ve çeşitli iç organlara büyük zarar verir. Portakal esansiyel yağı gibi doğal bir yatıştırıcı kullanmak çok daha iyi bir seçimdir. Kaygı, öfke, depresyon ve bazı bedensel iltihapları hafifletir. Nöro-Psikofarmakoloji ve Biyolojik Psikiyatri dergisinde belirtilen bir çalışma, bu yağın anksiyolitik benzeri etkisini doğrulamaktadır

Portakal Yağının Afrodizyak Özellikleri

Portakal yağı hafif afrodizyak özelliklere sahiptir. Sistematik ve düzenli kullanım; soğukluk, erektil problemler, iktidarsızlık, cinselliğe olan ilginin azalması ve libido azalması gibi sorunları tedavi edebilir.

İltihabı Hafifletmek İçin Portakal Yağının Faydaları

Portakal yağı, ister dahili ister harici olsun, iltihaplanmada hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar.

Portakal Yağının Hormonlara Faydaları

Portakal yağı, ekzokrin ve endokrin dahil olmak üzere tüm uygun bezlerden salgıları destekler. Bu nedenle, adet kanamasını ve laktasyonunu ve sindirim suları, safra, hormonlar ve enzimlerin salgılanmasını düzenlemek için sıklıkla kullanılır.

portakal-yaginin-faydalari

Portakal Yağının Enfeksiyon Tedavisine Faydaları

Nerede bir kesilme veya tahriş olursa, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle yaranın septik olma olasılığı her zaman vardır. Bu, yaranın demir bir cisimden meydana gelmesi durumunda daha da muhtemeldir, çünkü tetanoz mikropları tarafından enfekte olma olasılığı vardır. Portakal yağı, hem septik mantar enfeksiyonlarından hem de tetanozdan kaçınmasına yardımcı olabilir çünkü mikrobiyal büyümeyi önler ve yaraları dezenfekte eder.

Depresyon İçin Portakal Yağının Faydaları

Portakal yağı kokusu size mutlu anları hatırlatır ve akla hoş düşünceler getirir. Bu yağın aromaterapide sıklıkla kullanılmasının nedeni budur. Mutlu, rahat bir his yaratır ve depresyon veya kronik kaygı çeken insanlar için mükemmel olan bir ruh halini düzeltici olarak çalışır. Advanced Biomedical Research dergisinde yayınlanan araştırma, portakal yağının, kişi endişe durumunda olduğunda salgılanan nabız oranını ve tükürük kortizolünü azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Amerikan Fizyoloji Derneği’nin Şikago’da düzenlenen Deneysel Biyoloji 2017 konferansındaki yıllık toplantısında temsil edilen bir araştırma, portakal yağının farelerde travma sonrası stres bozukluğunun tedavisindeki etkisini göstermektedir

İdrarı Düzenler

Portakal yağı, idrarda ürik asit, safra, aşırı tuzlar, kirleticiler ve aşırı su gibi toksinleri elimine eder. İdrar iştahı arttırır ve sindirimi arttırır. Yağ kaybına katkıda bulunur, bu da kalbe iyi gelir.

Tonik Gibi Davranır

Bir toniğin vücutla ilişkisi, bir aracın bakım ve servisine oldukça benzerdir. Bir tonik vücutta çalışan her sistemi güçlendirir, metabolik sistemi uygun bir şekilde tutar ve bağışıklığı arttırır.

Portakal Yağının Karminatif Faydaları

Karminatif olmak, fazla gazın bağırsaklardan giderilmesine yardımcı olan bir ajan olmak anlamına gelir. Bağırsakta gaz oluşur ve yukarı doğru hareket eder ve göğüs ağrısı, hazımsızlık ve rahatsızlığa neden olabilir.

Ayrıca kan basıncında yükselmeye neden olabilir, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına neden olabilir. Portakal yağı bu sorunların çoğuyla başa çıkabilir, çünkü karın ve anal kasları gevşetir, böylece gazın kaçmasına izin verilir. Ayrıca, ek gaz oluşumunu engeller.

Portakal Yağı Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

Bir araştırma, portakal yağı kullanılan aromaterapinin, özellikle Alzheimer hastalarında bilişsel işlevlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Böcek Öldürücü Özellikleri

Araştırmalar portakal yağının bir ev sineğinin larva ve pupalarına karşı etkili olduğunu ve ev sineklerinin yok edilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Portakal Yağının Diğer Faydaları

Detoksizör olarak işlev görür, bağışıklığı arttırır, kabızlığı ve dispepsiyi tedavi eder ve sağlıklı, pürüzsüz ve göz alıcı cildi korumak için çok iyidir. Ayrıca akne ve dermatitin tedavisine yardımcı olur.

Portakal Yağı Nereden Alınır?

Portakal yağını aktarlardan veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Portakal Yağı Neye İyi Gelir?

Portakal esansiyel yağı, genel olarak sağlığınızı iyileştirebilecek, daha iyi uyumanıza yardımcı olma, kas spazmlarının oluşumunu azaltma, cinsel dürtünüzü artırma, bağışıklık sistemini koruma, vücudu detoksifiye etme ve bilişsel bozuklukların başlamasını önleme gibi birçok uygulamaya sahiptir. Yüksek miktarda antioksidan ve organik bileşikler bu yağı çok yönlü ve kullanışlı hale getirir.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal esansiyel yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bazı insanlar çamaşırlarına biraz yağ ekleyerek kıyafetlerini tazelemek isterler; diğerleri ise tüm odaya enerjik bir destek vermek için difüzörlerde kullanır. Sivilce veya egzama durumunda cildinizin görünümünü iyileştirmek için topikal olarak kullanabilirsiniz veya bir miktar kaynar suya koyun ve buharını içinize çekin.

ÖNEMLİ: Portakal esansiyel yağı foto-toksisite gösterir. Acı tadı ve büyük miktarlarda alınması halinde, kusma, bulantı ve iştahsızlığa neden olabilir. Hassas cilde sahip kişilerin, güvenli topikal uygulama için yağı hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeleri önerilir.

İLGİLİ YAZI: SUSAM YAĞININ FAYDALARI: MUCİZEVİ 12 FAYDA

Harmanlama: Turunçgil yağı olduğu için diğer turunçgil esansiyel yağları ile iyi karışır. Portakal yağı, tarçın, karanfil, buhur, zencefil, karabiber, sandal ağacı esansiyel yağları ile iyi karışır.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.