Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır: Pilavınız Tane Tane Olsun

Pirinç pilavı, ayarını tutturmakta zorlandığımız yemeklerin ilk sıralarında gelir. Pilavımız bazen lapa olur bazen ise çiğ kalır. Aslında pirinç pilavı yapmanın püf noktalarını bilirseniz, kıvamında ve lezzetli bir pilav yapmak hiç de zor değildir. İşte tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır hep birlikte okuyalım.

Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

pirinc-pilavi-nasil-yapilir
pirinc-pilavi-nasil-yapilir

Pirinci İyi Yıkayın

Pilav yapmadan önce mutlaka bulanık suyu gidene kadar pirinçleri yıkamalısınız. İsterseniz pirinci önceden ılık suyun içinde birkaç saat bekleterek ıslatabilirsiniz. Islatmış olsanız da yine pirincinizi duru su verinceye kadar yıkamalısınız. Bu pilavınızın lapa olmasını önleyecektir.

Tereyağ Kullanın

Tereyağ, pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle tereyağ seçmenizi öneririz. Ancak tereyağ çabuk yandığı için biraz zeytinyağ ekleyerek bunu önleyebilirsiniz.

Pirinçleri İyice Kavurun

Erittiğiniz tereyağının içine pirinçleri ekleyerek, yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte karıştırarak pirinçleri kavurun.  Tahta kaşık kullanın ve pirinçleri içten yukarı doğru karıştırın. Böylece pirinçler kırılmaz.

Eğer şehriyeli pirinç pilavı yapacaksanız, tereyağında önce şehriyeyi rengi değişinceye kavurun. Daha sonra pirinci ekleyerek kavurmaya devam edin.

Limon Suyu Ekleyin

Pilavınızın daha beyaz olması için kavururken birkaç damla limon suyu ekleyin. Limon suyu tereyağın verdiği sarılığı alarak pilavınızın beyaz olmasını sağlar.

Ölçüyü İyi Ayarlayın

Eğer pirinci ıslatarak pilav yapacaksanız, 1 su bardağı pirinç için 1 su bardağı sıcak su olacak şekilde ölçünüzü ayarlayın. Pirinci ıslatmadan yapacaksanız ölçünüz 1’e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı su ekleyin. Ekleyeceğiniz su kaynamış ve birkaç dakika bekletilmiş olmalı. Suyu ekledikten sonra isteğe göre tuz ekleyebilirsiniz.

Et Veya Tavuk Suyu Kullanın

Su yerine, et ya da tavuk suyu kullanırsanız pilavınız daha lezzetli olur. Tablet yerine gerçek tavuk suyu ve et suyu kullanarak daha sağlıklı bir pilav yapmış olursunuz.

Pilav Tenceresi Kullanın

Pilav pişirirken çok derin olmayan, geniş pilav tenceresi tercih edin. Bu pilavınızın demlenip, sıcak kalmasını sağlar.

Sürekli Karıştırmayın

Pilavınızın suyunu ekleyip bir defa karıştırarak, suyun her yere eşit yayılmasını sağladıktan sonra kapağını kapatın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Pişirme süresince kapağı çok fazla açarsanız, pilavınızın kendi buharında pişmesine engel olmuş olursunuz. Bu, pilavın lapa olmasına ve pişirme süresinin uzamasına neden olur.

Demleyin

Pilavınız piştikten sonra biraz karıştırın ve kapağın altına kağıt havlu koyup 20 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra servis yapın.

Tüm püf noktalarıyla tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır sizler için derledik. Afiyet olsun.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.