Papatya Yağının Faydaları: 11 Şaşırtıcı Fayda

Papatya yağının faydaları, antispazmodik, antiseptik, antibiyotik, antidepresan, antineuralgik, antiphlogistic, carminative ve cholagogic madde gibi özelliklerine bağlanabilir. Dahası, bir sikatrizan, emmenagog, analjezik, febrifüj, hepatik, yatıştırıcı, sinir, sindirim, antispazmodik, bakterisidal, sudorifik, mide, iltihaplanma önleyici, enfeksiyöz bir maddedir.

Papatya Yağı Nedir?

Papatya yağı, çiçekli bir bitki olan papatyanın çiçeklerinden elde edilir. İki tür papatya vardır, bilimsel olarak Anthemis nobilis olarak bilinen Roma papatyası ve bilimsel adı Matricaria chamomilla olan Alman papatyası. Her iki çeşitten elde edilen doğal yağlar, bazı tıbbi özelliklerde oldukça benzer olsa da, bileşimleri farklıdır ve dikkat çekmeye değer belirli özelliklere sahiptirler.

Roma papatyası yağı, alfa pinen, beta pinen, kampen, karyofilen, sabinen, myren, gama-terpinen, pinokardon, farsenol, sineol, propil angelat ve butil anjenden oluşur. Alman papatya yağı ise azulen (ayrıca chamazulene de denir), alfa bisabolol, bisabolol oksit-A ve B ve bisabolen oksit-A’dan oluşur.

Roma papatya yağı, daha sakinleştirici ve daha iyi emmenagogdur ancak Alman papatya yağı, azulen adı verilen bir bileşiğin varlığından dolayı çok güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Azulen, yağa karakteristik koyu mavi rengini vermekten sorumlu olan azotlu bir bileşiktir. Papatya yağının başka tıbbi özellikleri de vardır ve aşağıda verilen özellikler, aksi belirtilmediği sürece, Romalıların yanı sıra Alman çeşitlerini de içerir.

İLGİLİ YAZI: BADEM YAĞININ FAYDALARI, SAÇ,CİLT VE SAĞLIK İÇİN 12 FAYDASI

Papatya Yağının Faydaları: 11 Şaşırtıcı Fayda

papatya-yaginin-faydalari

Doğal yağlarda şaşırtıcı sayıda sağlık yararı bulabilirsiniz; Papatya yağı genel sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

Zehirli Ajanları Giderir

Sudorif olarak, her iki papatya yağı çeşidi, aynı zamanda vücudu serinletirken enfeksiyonlara neden olan toksinlerin ve ajanların atılmasına yardımcı olan ve ateşin etkili bir şekilde rahatlatılmasını sağlayan ve böylece febrifüj görevi gören, bol terlemeye neden olur.

Papatya Yağının Enfeksiyona Faydaları

Her iki çeşidin de bakteri ve mantarlardan kaynaklanan biyotik enfeksiyonların gelişmesine izin vermeyen çok iyi antiseptik ve antibiyotik özellikleri vardır. Ayrıca, zaten mevcut olan enfeksiyonları da ortadan kaldırır. Bunlar, her türlü bağırsak solucanını öldüren iyi vermifuge ajanlardır. Saçlara uygulanırsa bitleri ve akarları öldürür, saç ve saç derisini enfeksiyon ve hasardan korur.

Papatya Yağının Depresyona Faydaları

Her iki çeşidin de depresyonla mücadelede çok etkili olduğu bulunmuştur. Bir tür mutluluk hissi uyandırırken hüzün, depresyon, hayal kırıklığı ve halsizlik duygularını ortadan kaldırırlar. Bu yağları koklamak bile depresyonun üstesinden gelmeye ve iyi bir ruh hali yaratmaya çok yardımcı olabilir.

papatya-yaginin-faydalari

Öfkeyi azaltır

Roma papatyası özellikle küçük çocuklarda rahatsızlık, öfke ve tahrişleri yatıştırmakta etkilidir, Alman papatyası ise özellikle sindirim sistemi veya idrar sisteminde bulunduğu zaman, iltihabı iyileştirmede yetişkinler üzerinde etkilidir. Her iki çeşit de kan basıncını düşürür ve kan damarlarının şişmesini de azaltır.

İLGİLİ YAZI: LAVANTA YAĞININ FAYDALARI,CİLDE, SAÇA VE SAĞLIĞA FAYDALARI

Papatya Yağının Sindirimi Geliştirmeye Faydaları

Midenin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, sindirim suyunun mideye salınmasını teşvik eder ve sindirimi kolaylaştırır. İyi bir karaciğer sağlığı ve ondan safranın uygun akışını sağlar. Ayrıca, mide içerisindeki hidroklorik asit, safra ve enzimlerin salgılanmasını artırarak sindirimi arttırdıkları anlamına gelen kolagoglar olarak kabul edilirler.

Papatya Yağının Romatizmaya Faydaları

Dolaşım sisteminin işlev bozukluklarını iyileştirir, dolaşımı uyarır ve kanı ürik asit gibi toksinlerden detoksifiye eder. Bu nedenle, yanlış dolaşım ve ürik asit birikiminden kaynaklanan romatizma ve artrit gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olurlar. Bu yetenekler onları şişirmeyi ve ödemi azaltan ajanlar olarak iyi antiphlogistics olarak sınıflandırır.

Papatya Yağının Cilde Faydaları

Kozmetik dünyasında çok popülerdir, çünkü cilt ve yüz üzerindeki izleri ve lekeleri azaltır. Ayrıca yaraları, kesikleri ve çürükleri enfekte olmaktan korurlar.

Ağrıyı Hafifletir

Kaslardaki ve eklemlerdeki ağrıları etkili bir şekilde azaltan analjezik özelliklere sahiptirler. Ayrıca baş ağrısı, sinüs, diş ağrısı ve kemik yaralanmalarının şiddetini azaltır. Dokuzuncu kranial siniri çevreleyen kan damarlarını daraltıp basıncı azaltarak şiddetli nevralji ağrısının giderilmesinde çok etkilidirler.

Aşırı Gazı Giderir

İlave gaz oluşumunu engellerken, barsaklardan ve mideden gaz atmakta çok iyidirler. Bu aynı zamanda vücudu gevşetmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Daha da önemlisi, yağın etkisinin aynı zamanda tehlikeli olabilen aşırı gaz riskini de ortadan kaldırmasıdır.

papatya-yaginin-faydalari

Papatya Yağının Sinir Sistemine Faydaları

Neredeyse tüm sinir rahatsızlıklarını veya kasılmaları, spazmları, sinirliliği ve uzuvların kontrolünün kaybına neden olan hiper reaksiyonları yatıştırırlar. Yani sinirleri ve sinir sistemini iyi bir sağlık ve uygun işleyiş halinde tutarlar.

İLGİLİ YAZI: LİMON YAĞININ FAYDALARI, STRESTEN CİLDE 10 İNANILMAZ FAYDA

Papatya Yağının Diğer Faydaları

Papatya esansiyel yağları antialerjiktir ve toksinleri temizleyerek, yağ ve ekrin bezlerini terleme yoluyla temizleyerek aknenin iyileşmesine yardımcı olur. Bir idrar söktürücü olarak idrar sistemini ve böbrekleri artan idrara çıkmayı uyararak temizlerler. Ek olarak kanı detoksifiye ederler ve hatta gücünü arttırırlar. Kabakulak veya kızamık gibi viral enfeksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olabilirler ve ağız kokusunu uzak tutmak ve ağızdan alınan enfeksiyonları ortadan kaldırmak için ağız yıkamalarında da kullanılabilirler. Alman papatya yağı bir vazodilatördür, bu nedenle damarların daralmasını gevşeterek kan basıncını düşürür, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz gibi gelişme koşulları olasılığını azaltır.

Karışım: Papatya Yağı, Bergamot, Clary Adaçayı, Lavanta, Yasemin, Sardunya, Greyfurt, Çay Ağacı, Gül, Limon, Kireç ve Ylang Ylang Yağı ile çok hoş karışımlar oluşturur.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.