Matcha Çayının Faydaları: Sağlıklı Yaşam İçin Matcha

Sağlıklı yaşam için son dönemin tercih edilen yeni çayı, antioksidan deposu olan, metabolizma hızını arttıran ve vücudu temizleyen matcha çayıdır. Aslında matcha sadece çay değil, tatlı ve yemeklere de ekleyebileceğiniz, yeşil çayın toz halidir. Peki matcha çayının faydaları nelerdir?

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, yeşil çay yapraklarının işlemden geçirilerek toz haline getirilmesiyle elde ediliyor. Matcha çayı toz halinde olduğu için diğer çaylarda olduğu gibi süzerek özütünü değil, tamamını tüketiyorsunuz. Bu da yeşil çayın faydalarından daha iyi yararlanmanızı sağlıyor.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır, Ne kadar Tüketilmelidir?

Matcha çayının faydalarını en iyi şekilde görebilmek için çay hazırlanırken dikkat edilmesi gereken iki husus; matcha çayın tam olarak toz haline gelmiş olması ve suyun sıcaklığıdır. Tam olarak toz haline gelen matcha çayı içme sıcaklığındaki sıcak suya eklenerek babmu kaşıkla karıştırılmalıdır. Gün içinde en fazla 2 ya da 3 fincan tüketilmelidir.

Matcha Çayının Yan Etkileri Var mıdır?

Matcha çayı sadece Japonya’da yetiştirilmektedir ve sağlıklı bir insan için hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat, demir eksikliği, ishal, reflü, böbrek taşı ya da yetersizliği gibi rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemeleri gerekmektedir. Hamile ve emziren kadınların ise doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Matcha Çayının Faydaları

matcha-cayinin-faydalari

1) Matcha Çayının Faydaları: Matcha Çayı Kanseri Önlüyor

Yeşil çayın içerisinde vücudumuzu tehlikeli serbest radikallerden koruyan çok güçlü antioksaidanlar bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan en güçlü antioksidan ise anti-kanserojen olan ECGC (Epigallocatechin gallate)’ dir. Matcha çayında yeşil çaya oranla 137 kat daha fazla ECGC bulunmaktadır.

2) Daha Fazla Kalori Yakılmasını Sağlıyor

Matcha çayının faydaları arasında diğer çaylara kıyasla metabolizmanın 4 kat daha hızlı çalıştırması bulunuyor. Böylece daha çok kalori yakılmış oluyor. Egzersizden önce matcha çayı içerseniz normalden daha fazla kalori yakabilirsiniz.

3) Matcha Çayının Faydaları: Matcha Çayı Yaşlanmayla Savaşıyor

Yeşil çay iltihapla, yaşlanmayla ve oksidasyonla savaşma özelliklerine sahiptir. Bu yüzden sağlıklı ve uzun yaşamak da önemli bir rol oynuyor.

4) Matcha Çayının Faydaları: Kolestrolü Düşürüyor

Araştırmalar sonucunda, matcha çayı içenlerde kötü kolestrolün düşük, iyi kolestrolün yüksek olduğu görülmüştür.

5) Hafıza ve Konsantrasyonu Güçlendiriyor

Matcha çayının içinde yeşil çaya göre 5 kat daha fazla L-theanine bulunmaktadır. L-theanine, serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasını sağlayarak hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir.

6) Detoks Etkisi Yapıyor

Matcha çayının klorofil oranı yüksektir. Klorofil kanı temizleyerek detoks etkisi yapmaktadır. Ayrıca matcha çayı, kimyasal toksin ve ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlar.

7) Enerji Veriyor

Matcha çayında bulunan kafein, kahvelerde bulunan kafeinden daha sağlıklıdır.Theophlline olarak adlandırılan bu kafein, hiçbir olumsuz etki göstermeden enerjik kalmanızı sağlar.

İLGİLİ YAZI: SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN JAPON TARZI BESLENME

Matcha çayının faydaları oldukça fazla. Bu çayın faydalarından siz de yararlanın.

Sosyal Medyada Paylaş
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.