Kış Depresyonu Nasıl Geçer? 9 Öneriyle Depresyonu Yenin!

Daha çok kadınları etkileyen kış depresyonunda kişi, genellikle mutsuz ve depresiftir. Depresyon, kişinin duygularıyla cevap verebilme yetisinde görülen bozukluktur. Hayattan zevk alamama, sosyal hayattan uzaklaşma gibi belirtiler görülür. Kışın gün ışığını daha az görüyor olmamız, havanın soğuk olması ve daha az sosyalleşmemiz gibi etkenler kış depresyonunu tetikler. Ancak bazı önlemlerle “ Kış depresyonu nasıl geçer? ” sorusuna cevap bulabiliriz.

Kış Depresyonu Kadınlarda Daha Çok Görülüyor

Kadınlar, hormonal değişiklikler, hamilelik, lohusalık dönemi gibi nedenlerle duygusal yönden daha hassastırlar. Bu yüzden depresyon, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür.

Kış Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

 • Yorgunluk ve uyku hissi
 • Kilo artışı
 • Sabahları uyanmakta zorlanma
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Sinirlilik

Kış Depresyonu Nasıl Geçer?

kis-depresyonu-nasil-gecer
kis-depresyonu-nasil-gecer

1. Beslenmenize Dikkat Edin

Kış depresyonundan korunmak için nişastalı besinler ve sebze-meyve tüketmeye özen gösterin. Bu besinler enerjinizi arttıracaktır.

2. Sıcak Renklerde Kıyafetleri Tercih Edin

Kıyafetlerinizde daha canlı renkleri tercih edin. Kırmızı renk canlılığınızı arttıracak, sarı renk zihninizi canlandıracak, portakal renkleri keyif verecektir. Kış depresyonundan korunmak için canlı renkleri sadece kıyafetlerinizde değil ev dekorasyonunda da kullanabilirsiniz.

3. Gün Işığı Alın

Güneş ışığı ruh haline iyi gelir. Kışın da mutlaka dışarı çıkarak gün ışığından faydalanın.

4. Işık Terapisini Deneyin

Işık hem genel sağlığımız hem de ruh sağlığımız için oldukça önemlidir. Ancak kışın havanın kapalı olması ışığı daha az almamıza ve depresyona neden olur. Işık terapisi kış depresyonunun tedavisi için yardımcı olacaktır.

5. Spor Yapın

Hem sağlıklı kalmak hem de stresinizi azaltmak için bir spor merkezinde, evde ya da dışarıda spor yapın. Spor yaparak daha fazla enerjiye sahip olurken, metabolizmanız hızlanır ve sizi iyi hissettirecek hormonlar salgılanır.

6. Şekerden ve Karbonhidrattan Uzak Durun

Bize mutluluk ve canlılık veren serotonin hormonu seviyesi düştüğü zaman şekerli ve karbonhidratlı gıdalar tüketme isteği artar. Bu yüzden kışın tatlı yeme isteğimiz daha fazladır. Şeker ve karbonhidrat, vücutta biyokimyasal sistemleri etkiler. Ayrıca kilo almanıza neden olur.

7. Sosyalleşin

Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız gibi çevrenizle geçireceğiniz zaman size iyi gelecektir.

8. Gevşeme Egzersizleri Yapın

Günün koşuşturması içinde kendinize mutlaka sessiz ve sakin kalacağınız bir zaman ayırın. Gevşeme egzersizleri yaparak rahatlayın.

9.Profesyonel Destek Alın

İki haftadan daha uzun bir süre bu belirtileri yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almak iyi olacaktır.

BUNU DA BEĞENEBİLİRSİNİZ: UNUTKANLIĞI YENMEK İÇİN ÖNERİLER

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.