Kemik Erimesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İnsan vücudunda bulunan kemikler, arı peteğine benzeyen bir yapıdadır. Ayrıca, kemikler kalsiyum başta olmak üzere, çeşitli mineralleri içerir. Yiyeceklerden alınan bu mineraller, 20-25 yaş aralığına kadar kemikleri güçlenmesini sağlar. Fakat bu yaşlardan sonra kemik yıkımı, kemik yapımından daha fazla olduğu için kemiklerde güç kaybı oluşmaya başlar ve ardından kemik erimesi belirtileri meydana gelir. 

Kemik Erimesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Kemik Erimesi nedir?

kemik-erimesi-belirtileri

Genelde 45 yaşlarından sonra görülmeye başlayan bir iskelet sistemi hastalığı olan kemik erimesi nedir? Tıbbi ismi “Osteoporoz” olan kemik erimesi; kemiklerde bulunan kalsiyum vb. minarellerin azalması neticesinde kemiklerin zayıflayarak güçsüz bir yapı haline gelmesidir. Kemik erimesi, erkeklerden ziyade kadınları daha çok etkileyen, çeşitli kırık ve sakatlıklara neden olan ciddi bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlığın kadınlarda daha fazla görülmesinin en önemli nedeni, menopoz dönemi boyunca kadınların vücudunda oluşan kemik yıkımının artmasıdır. Erkeklerde az görülme nedeni ise, kemikler üzerinde testosteronun koruyucu etki sağlamasıdır. 

Kemik Erimesi Nedenleri

Kemik erimesinin nedenleri değiştirilebilir ve değiştirilemez nedenler şeklinde iki kategoriye ayrılabilir. Genetik yapı özellikleri, yaş ve ırk değiştirilemez kemik erimesi nedenleri olarak gösterilebilir. Hareket etme, beslenme, alkol ve sigara gibi faktörler ise değiştirilebilir kemik erimesi nedenleridir. Alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı, D vitamini ve kalsiyum bakımından zayıf gıdalar tüketmek kemik erimesi riskini artırır. Ayrıca, obezite ameliyatları, eklem rahatsızlıkları, hormonlara bağlı hastalıklar, astım hastalığı, erkeklerde testosteron seviyesinin düşük olması ve iltihap giderici ilaç kullanmak kemik erimesine yol açan diğer nedenler arasında yer alır.

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesini, hastalığın ilk evrelerinde teşhis etmek çok zordur. Fakat bu hastalığın ilerleyen aşamalarında kemik erimesi belirtileri olarak; omurga, kaburga, kalça ve bilek kemiklerinde kırıklar oluşması, boy kısalması, sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrı meydana gelmesi, sırtta kamburlaşma, vücudun öne doğru eğik hale gelmesi, omuzların yuvarlaklaşması, kemiklerde hassasiyet ve ağrı oluşumu ile ağrı ve kırıklar nedeniyle vücudun hareket etmekte güçlük yaşaması gösterilebilir. 

Kemik Erimesi Tedavi Yöntemleri

kemik-erimesi-belirtileri

Kemik erimesi tanısı konulabilmesi için 50 yaş üzeri kadınlar ve 65 yaş üzeri erkeklerde kemik yoğunluğu ölçümü (kemik erime testi) ile kan ve idrar tahlilleri yaptırılmalıdır. Bu tetkik, yan etkisi bulunmayan, ağrısız ve yalnızca 15 dakika süren kısa süreli bir ölçümdür. Kemik yoğunluğu ölçüm sonucu, standardın altında değerler gösteriyorsa; doktorlar tarafından günlük D vitamini ve kalsiyum takviyesi ile beraber kalsiyumun kemikte tutunmasını sağlayan kemik erimesini önlemeye yönelik ilaçlar reçete edilir. Ayrıca, kemik güçlendirici, hormon içerikli bazı biyolojik ilaçlar da kemik erimesi tedavi yöntemleri arasında yer alır. 

Son olarak, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdalar tüketme, kalsiyumun emilimini azaltan kafein tüketimini azaltma, kemik erimesini tetikleyen alkol ve sigarayı bırakma, fazla yük gerektiren aktivitelerden kaçınıp düzenli olarak egzersiz yapma gibi kemik erimesi belirtileri meydana getiren faktörleri ortadan kaldıran koruyucu hekimlik faaliyetleri mutlaka uygulanmalıdır. 

Daha fazla sağlık yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Kemik Erimesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.