Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Pek çok aile; daha büyük bir aile olmak ya da çocuğunun bir kardeşi olması gibi sebeplerle ikinci ya da üçüncü çocuğa sahip olmaya karar veriyor. İkinci bir çocuğa sahip olmadan önce ebeveynlerin bu konuda kendilerini hazır hissetmeleri çocuğun psikolojisi ve kardeş kıskançlığını önlemek açısından büyük önem taşıyor. Özellikle yaş farkının az olduğu durumlarda anne ve babaya görevler düşüyor. Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir konusunda Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, önemli açıklamalarda bulunuyor.

Çocuklarınızı Birbirinden Ayırmayın…

İkinci çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce ebeveynler buna hazır olduklarından emin olmalıdırlar. Çocukları kardeş istediği için yeniden bebek sahibi olmaya karar vermek yanlış bir düşüncedir. Büyük çocuk, kardeşi olduktan sonra kendisiyle ilgilenilmediğini ve ikinci plana atıldığını düşünerek, kardeş kıskançlığı yapabilir ve kardeşini istemeyebilir.

Böyle bir durumda ebeveynler, çocuktan tutarlı olmasını beklemek yerine, empati yapabilmeli ve onun çocuk olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca çocuğun kardeş istemesi, kardeş kıskançlığını önlemek için olumlu yönde kullanılabilir. İkinci bebeğin doğumundan önce hazırlık aşamasında büyük çocuk duruma daha kolay adaptasyon sağlayabilir.

Kardeş kavgaları yaşandığında ebeveynler taraf tutmamalıdır. Her ikisinin de çocuk olduğunun farkında olup yaşlarından büyük davranışlar beklememelidirler.

Bununla birlikte, küçük kardeşe daha fazla müsamaha gösterip, büyük kardeşin kısıtlanması çocukta dışlanmışlık hissi yaratabilir. Çocuğa, küçük kardeşinin bakımı için gereken bazı durumlar açıklanarak, kendisinin daha az sevildiği düşüncesinin önüne geçilmelidir.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

kardes-kiskancligi-nasil-onlenir
kardes-kiskancligini-onlemek

Kardeş kıskançlığını önlemek için öncelikle çocuklar arasındaki yaş farkı ne olursa olsun ikisinin de çocuk olduğu unutulmamalıdır. Bazen ebeveynler ya da diğer yetişkinler çocuklar arasında taraf tutarlar. Bu durum kardeş kıskaçlığını daha da arttırır.

Çocuğa “Sen büyüksün, o daha küçük, anlayışlı ol” gibi şeyler söylenmesi, çocuğun sevilmediğini düşünmesine neden olabilir. Bunun dışında, bebeği görmeye gelenlerin aşırı ilgisi, büyük çocukta sevilmiyorum hissi yaratabilir.

Bu nedenle büyük çocuğa gösterilen ilgi ve sevgide tutarlı olmak, tüm ilgiyi küçük kardeşe yöneltmemek, kardeş kıskançlığını önlemek için yapılabilecekler arasındadır.

Kardeş kıskaçlığı ve kardeş kavgaları yaşandığında ebeveynlerin haklı ve haksız yargısı içeren söylemlerde bulunması, kardeşler arasında birinin diğerine tercih edilmesi hissi yaratır ve çocukta öfkeye neden olur.

Çocukları birbirleriyle kıyaslamamak, ikinci çocuk doğduktan sonra büyük çocuğun yaşam şeklini birden değiştirmemek, küçük çocuğun bakımıyla ilgili konularda büyük çocuktan yardım istemek ve sevgi göstermek kardeş kıskançlığını önlemek konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Büyük Çocuk Ne Düşünür, Ne Hisseder?

Tüm çocukların doğasında benmerkezcilik vardır. Çocuklar büyüdükçe diğerini kabul etme, paylaşma ve sosyalleşme konularında gelişirler. Çocuk, kardeşi olduğu zaman ilk günlerde ailesi ona bir kardeş getirdiği için mutlu olur. Fakat ilerleyen zamanlarda kendini dışlanmış, sevilmiyor ve yetersiz hisseder. Bunların sonucu olarak çocukta söz dinlememe, hırçınlık, içe kapanma, karanlıkta kalamama, ebeveynin yanından ayrılamama gibi durumlar görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka bir uzmana danışarak, kardeş kıskançlığını önlemek ve çocuğunuzun psikolojisi için yardım almalısınız.

İLGİLİ YAZI: SARILMAK BEBEKLERİN DNA’SINI NASIL ETKİLİYOR?

Kaynak: İndigo DergisiKardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sosyal Medyada Paylaş
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.