Japon Tarzı Beslenme İle Sağlıklı Yaşam

Japonlar genç görünümleriyle hepimizi kendilerine hayran bırakırlar. Japonların genç görünümü ve uzun yaşamalarının sırrı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarında yatıyor. İşte Japonlar’ ın sağlıklı ve uzun yaşamlarını sağlayan beslenme sırlarını anlatan sağlıklı yaşam için japon tarzı beslenme yazımız;

Sağlıklı Yaşam İçin Japon Tarzı Beslenme

Besinleri mevsiminde tüketmeye özen gösteren Japonlar, abur cubur ve kalorili yiyeceklerden uzak dururken, taze besinleri tercih ediyorlar. Japonlar, kış aylarında en çok balık, et, çorba ve sıcak içecekler, yazın ise salata, balık, soğuk Japon eriştesi gibi yiyeceklerle besleniyorlar. Ayrıca Japon beslenme diyetinde sebze, meyve, soya, deniz yosunu, pirinç ve yeşil çay önemli bir yer tutuyor. Japon mutfağının vazgeçilmezi olan pirinci ise yağ ve tuz kullanmadan pişiren Japonlar, ekmek yerine pirinç kullanarak her zaman formda olmayı başarıyorlar.

Un kullanılmayan Japon mutfağında, kek ve pasta gibi tatlı besinler yerine, çok az yağ ve şeker içeren birkaç tatlı bulunuyor. Bunlardan biri ise pirinçten yapılan mochi adını verdikleri bir çeşit dondurma.

Japonlar için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda pirinç, omlet, balık, deniz yosunu, miso çorbası ve çay gibi gıdalar tüketen Japonlar, bu öğünün besleyici ve doyurucu olmasına özen gösteriyorlar.

Sağlıklı Yaşam İçin Japon Tarzı Beslenme
Japon Beslenme Alışkanlıkları

Japon Pişirme Yöntemleri

Japonlar yemeklerini buharda, ızgarada ya da çok az yağ ile özel tavalarında pişiriyorlar. Böylece yemeklerin besin değerleri korunmuş oluyor. Bunun dışında yemekleri pişirirken baharat kullanımını dikkatli yapmaları ve sebze suyu kullanmaları yemeklerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Japon Sofra Kültürü

Japonlar farklı lezzetteki besinlerin aynı tabakta olmasını tercih etmedikleri için her yemeğin ayrı tabakta olmasına özen gösterirler.  Yemekleri küçük tabaklarda, küçük parçalar halinde ve yavaşça çiğneyerek yerler.

İLGİLİ YAZI: TÜKETİLMEMESİ GEREKEN 14 BESİN

Sağlıklı Yaşam İçin Japon Tarzı Beslenme şeklini benimsemenizi tavsiye ederiz. Sağlıksız beslenme, aşırı kilo ile beraberinde hastalıkları da getirecektir. Eğer sizinde yanlış beslenme alışkanlıklarınız varsa bir an önce bunları tekederek doğru beslenmeye başlayarak kendinizi ödüllendirin. Sağlıklı beslenme ile ilgili diğer yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.