Güneş Işığının Psikolojiye Etkileri Nelerdir?

İnsan hem fizyolojisini hem de psikolojisini etkileyen en önemli faktörlerden biri de güneş ışığıdır. Güneş ışığının psikolojiye etkileri

Güneş ışığının yetersiz olduğu gün ve mevsimlerde hepimiz kendimizi daha halsiz, yorgun ve keyifsiz hissederiz. Bunun sebebi mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninden kaynaklanır. Medicana Konya Hastanesi’nden Uzman Psikolog F. Işıl Yenikaynak, güneş ışığı ve serotoninin insan psikolojisi üzerine olan etkilerine değindi.

Güneş Işığının Psikolojiye Etkileri

Güneş ışığı yoğun olduğu zaman serotonin salgısı artarken, melatonin salgısı ise azalmaktadır. Melatonin hormonu, insanın uyuması için salgılanan hormondur. Serotonin ise enerji ve ruh halini düzenleyen hormonumuzdur.

Serotonin ve melatonin hormonu, beraber çalışarak insanın psikolojisini, bağışıklık sistemini, uykuyu, sindirimi ve vücudun günlük işlevselliğini düzenler. Mide ve bağırsağa bağlı kas sisteminin hareketini sağlayarak, ağrı hissini düzenlemeye ve rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur.

Serotonin hormonu düşük olduğu zaman kişinin duygu durumu, uyku düzeni ve enerji düzeyi olumsuz etkilenmektedir.

gunes-isiginin-psikolojiye-etkileri
Güneş Işığının Psikolojiye Etkileri

Uykunun İnsan Psikolojisine Etkisi

Uyku ve yemek insan hayatının en temel ve vazgeçilmez fonksiyonlarındandır. Uyku düzeninde görülen en küçük bir aksaklık günlük hayatımıza doğrudan etki eder.

Uyku kalitesindeki bozulma, iş hayatında verimsizlik, iş kazalarının görülme oranının artması, aile içi ilişkilerin zayıflaması gibi sorunlara neden olur ve öğrenme becerilerini olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca düşük serotonin hormonu, kişinin iştahı bozmaktadır. Obezite ya da anoreksiya nevroza, bulimia nevroza gibi çeşitli yeme bozukluklarına yol açabilir. Serotonin azlığı durumunda iştah artar ve kilo aldıkça vücudumuzdaki serotonin tekrar azalır. Serotonin homonunun azalmasıyla birlikte ise yine iştah artışı görülür. Bu döngü kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Sonbahar ve kış aylarında insanların olumsuz (depresif) düşüncelerinin arttığı bir gerçektir. Bunun nedeni bu mevsimlerde güneş ışığının yetersiz olması sebebiyle olumsuz ve karamsar düşüncelerin artmasıdır. Kişi bu düşüncelerle baş edemez ya da baş etmekte zorlanırsa stres ortaya çıkar.

Bunun sonucunda ise insanlar depresyona daha kolay girerler. Depresyonda olan kişi kendini değersiz hisseder, yaptığı hiçbir işte başarılı olamadığını düşünür ve gelecekle ilgili kendini ümitsiz hisseder. Kişi kendini çoğu zaman küçük ve önemsiz konularla ilgili sebepsiz yere suçlama eğilimindedir. Hayattan zevk almamak ise depresyonun en sık karşılaşılan belirtisidir. Depresyondaki kişide görülen fiziksel belirtiler ise; uyku problemleri, iştahsızlık ve kilo kaybı, cinsel istekte azalma, unutkanlık ve dikkat dağınıklığıdır.

gunes-isiginin-psikolojiye-etkileri
Güneş Işığının Psikolojiye Etkileri

Depresyondaki Kişi İçin Güneş Işığı, Uyku ve Düzenli Beslenmenin Etkisi

Depresyonda olan bir kişi hiçbir şey yapmak istemez. Bu durum kişinin tüm hayatını olumsuz olarak etkiler. İş hayatındaki verimini düşürür. Uzun vadede bakıldığında ekonomik sorunlara da neden olur. Sosyal ilişkilerden uzak durması, cinsel isteğin azalması aile içi ve arkadaşlık ilişkilerine zarar verir.

Mevsimsel depresyon durumunda fototerapi yani parlak ışık tedavisi etkili olmaktadır. Özellikle sabahın erken saatlerinde uygulandığında olumlu duygular çoğalmakta, depresif belirtiler azalmaktadır. Ayrıca uyku kalitesinin de arttığı görülmektedir.

İlkbahar ve yaz aylarında güneş ışığının artmasıyla hem doğrudan hem de dolaylı etkileri görürüz. Bu aylarda havaların ısınmasıyla beraber açık alanlarda geçirilen süre artmaktadır. Tükettiğimiz besinlerin de daha hafif olmasıyla enerji düzeyi artar.

Sonbahar ve kış aylarında havanın kapalı ve soğuk oluşu ile kapalı alanlarda geçirilen vakit artar, daha fazla yemek yeme isteği insan psikolojisini olumsuz olarak etkiler. Sonbahar ve kış aylarında mümkün olduğunca hareketlerimizi arttırmalı, hobi ve spor gibi faaliyetlerde bulunmalı, yemek ve uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Ayrıca stresten mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

İLGİLİ YAZI: ÖZGÜVEN NASIL KAZANILIR?

Güneş ışığının psikolojiye etkileri doğrudan ve dolaylı olarak bir hayli çok. Kış aylarında azalan güneş ışığından daha az etkilenmek için önerilerimize kulak vermeyi unutmayın.

Kaynak: İndigo DergisiGüneş Işığının İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.