Göz Çevresi Kırışıklığı İçin Doğal Çözüm Yolları

Belirli bir yaştan sonra oluşmaya başlayan göz çevresi kırışıklıkları, gerekli bakımları yapmaz ve dikkat etmezsek daha kötü bir görünüm alır. Hatta bakımsız bir ciltte, kırışıklıklar vaktinden önce oluşarak sizi yaşınızdan büyük gösterebilir. Göz çevresi kırışıklıkları neden olur ve göz çevresi kırışıklığı için doğal çözüm yolları nelerdir sizler için Morimel ’de bir araya getirdik.

Göz Çevresi  Kırışıklıkları Neden Olur?

Yaşın ilerlemesi sonucu cilt yapısında değişiklikler meydana gelir ve cilt zamanla elastikiyetini kaybeder.  Bununla birlikte, sürekli yapılan mimik hareketleri ciltte kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Düzensiz beslenme, doğal olmayan ürünlerin tüketilmesi, güneş ışınları  da kırışıklığa neden olan dış etkenlerdir. Bu kırışıklıkları oluşmaya başlarken engellemek ve yok etmek için düzenli olarak göz çevresi bakımı yapmak çok önemlidir.

Göz Çevresi Bakımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

goz-cevresi-kirisikligi-icin-dogal-cozumler
goz-cevresi-kirisikligi-icin-dogal-cozumler
  • Göz çevresindeki deri çok hassas olduğu için kullanılan yanlış ürünler, göz çevresinde tahrişe ve kırışıklara neden olur. Bu nedenle kullandığınız makyaj temizleme ürünlerinin çöz çevresine uygun olmasına dikkat edin.  Eğer göz çevresi için uygun değilse, göz makyajınızı uygun olan başka bir ürünle temizlemelisiniz.
  • Sürekli olarak gözleri ovuşturmak, göz çevresindeki ince deriye ve gözlere zarar verir.
  • Güneş ışığında yapılan göz kısma hareketi sürekli olduğunda göz çevresindeki çizgiler daha da belirgin hala gelir. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanarak, kırışıklık oluşumunu engellemek için önemli bir tedbir almış olursunuz.

Göz Çevresi Kırışıklığı İçin Doğal Çözüm Yolları

goz-cevresi-kirisikligi-icin-dogal-cozumler
goz-cevresi-kirisikligi-icin-dogal-cozumler

Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu doğal bakım yöntemlerinin oldukça faydasını göreceksiniz.

Gerçek Zeytinyağı İle Göz Çevresi Kırışıklığı Tedavisi

Ciltteki kırışıklıklarla mücadele ederken en çok tercih edilen yağlardan biri zeytinyağdır.  Nemlendirici özelliği sayesinde göz çevresi kırışmasını yavaşlatır ve mimik sonucu oluşan ince çizgileri önemli ölçüde azaltır. Ayrıca zeytinyağının içeriğinde bulunan yüksek orandaki antioksidan, cildin erken yaşlanmasını engeller.

Zeytinyağ ile bakım uygulamak için göz çevresi ve yüzünüzdeki kırışık bölgelere masaj yaparak zeytinyağı sürün ve 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Kayısı Çekirdeği Yağı İle Göz Çevresi Kırışıklığı Tedavisi

A vitamini açısından oldukça zengin olan kayısı çekirdeği yağı, cilt lekelerinin tedavisi, cilt yenilenmesi ve kırışıklıkların giderilmesinde çok etkilidir. Kayısı çekirdeği yağı içinde bulunan palmitik, oleik ve linoleik asitler cilt hücrelerini dış etkenlere ve lekelere karşı korur. Ayrıca cildi nemlendirerek kurumasını engeller ve içindeki mineraller cildinizi canlandırır.

Kayısı çekirdeği yağını, göz çevrenize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Buğday Yağı İle Göz Çevresi Kırışıklığı İçin Doğal Çözüm

Buğday yağının içindeki ince moleküller kırışıklıkların derinleşme hızını yavaşlatır ve bunun yanında var olan kırışıklıkları açarak ortadan kaldırır. Buğday yağı, cilt bakımı için ilk sıralarda gelen vitamin olan E vitamini içerir.

Buğday yağını göz çevresine masaj yaparak uygulayabilir, yarım saat bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Önemli

Burada dikkat edilmesi gereken nokta yağların kullanım süresidir. Doğal yağlar ile göz çevresine haftada 1 ya da 2 kez bakım yapmalısınız. Bir iki aylık uygulama sonunda ise ara vererek cildinizi dinlendirmelisiniz. Sürekli ve fazla yağ kullanımı ciltte yağ bezesi oluşumuna neden olabilir.

İlgili Yazı: Evde Cilt Temizliği İçin Doğal Yöntemler

Cilt bakımının vazgeçilmez parçası olan göz çevresi bakımını ihmal etmemenizi öneriyoruz. Göz çevresi kırışıklığı için doğal çözüm yolları sunduğumuz bu yazımızdan faydalanacağınızı umuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •