Evde Cilt Bakımı İçin Doğal Yöntem Ve Maskeler

Temiz ve pürüzsüz bir cilt, güzelliğimizin ve sağlıklı görüntümüzün en önemli yapı taşlarından biridir. Cilt bakımı için birçok bakım ürünü mevcut olsa da bunu evde kendiniz hem daha az maliyetle hem de doğal ürünlerle yapabilirsiniz. Bu yazımızda cilt bakımım doğal olsun diyenlere, evde cilt bakımı için yapılabilecek uygulamaları derledik.

Evde Cilt Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Bal İle Evde Cilt Bakımı

evde-cilt-bakimi-icin-dogal-yontemler
evde-cilt-bakimi-icin-dogal-yontemler

Bal, cildiniz için çok iyi bir nemlendiricidir. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Bu sayede cildiniz doğal yollarla arınmış ve nemlenmiş olur. Bal ile cilt temizliği yapmak için 2 yöntem öneriyoruz.

1.yöntem:

Balı yüzünüze doğrudan uygulayın. Kurumasını bekleyin ve daha sonra durulayın. Bu bakım cildinizin nemlenmesini ve esnekliğinin artmasını sağlayacaktır. Her gün ya da 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

2.yöntem:

1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Daha sonra ise 1 tatlı kaşığı un ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 defa yapabilirsiniz.

Limon ile Evde Cilt Bakımı

evde-cilt-bakimi-icin-dogal-yontemler

Limon içerdiği sitrik asit sayesinde cildin ölü hücrelerden arınmasını ve  C vitamini içeriğiyle ise hücre yenilenmesinin hızlanmasını ve siyah noktaların yok olmasını sağlar. Limon ile yüz temizliğini 3 farklı yöntemle uygulayabilirsiniz.

1.yöntem:

Taze sıkılmış limon suyunu yüzünüze ve boynunuza sürerek 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Uygulama sonrası cildi nemlendirip yumuşatmak için dilimlediğiniz salatalıkları sürebilirsiniz. Eğer cildiniz hassassa limon suyunu su ile karıştırın. Bu uygulamayı 2 günde bir yapabilirsiniz.

2.yöntem:

Cildinizdeki ölü hücreleri temizlemek isterseniz 2 tatlı kaşığı limon suyu ile 2 tatlı kaşığı şekeri karıştırarak, dairesel hareketlerle yüzünüze, boynunuza ve ellerinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

3.yöntem:

Yarım limon suyunun içine 1 ya da 2 yemek kaşığı bal ekleyerek yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra durulayın.

Aloe Vera İle Evde Cilt Bakımı

evde-cilt-bakimi-icin-dogal-yontemler

Aloe vera bitkisinin cilde birçok faydası vardır. Antibakteriyel özelliğiyle sivilcelerin yok olmasını, sıkılaştırıcı özelliğiyle de yaraların iyileşmesini sağlar. Bunun dışında aloe vera bitkisi cildinizi nemlendirir ve yeni hücre oluşumunu destekler.

Evde cilt temizliği ve nemlendirme için aloe vera yaprağını boydan ikiye bölerek içinden jelini çıkarın. Bu jeli bir pamuk yardımıyla ya da elinizle yüzünüze sürün. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı dilerseniz her gün yapabilirsiniz.

Zerdeçal İle Doğal Cilt Bakımı

Zerdeçal çok iyi bir antiseptiktir ve renk açıcı özelliği vardır. Cilt lekelerini yok eder, iltihap, enfeksiyon ve alerjiyi engeller, cildi arındırır.

Zerdeçal ile evde cilt temizliği yapmak için bir miktar un ve zerdeçalı biraz süt ile (su da kullanabilirsiniz) karıştırarak macun kıvamına getirin. Karışımı yüzünüze uygulayarak kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü dairesel hareketlerle yıkayarak maskeyi temizleyin. Hafta da 1 defa uygulayabilirsiniz.

Not: Zerdeçal cildinizde leke veya sararma yapabilir ancak bu geçici bir durumdur.

Karbonat İle Doğal Cilt Bakımı

Karbonat cildinizin pH seviyesini dengeleyerek temiz kalmasını sağlar. Bunun dışında karbonatın iltihap sökücü ve antiseptik özelliği leke ve sivilce problemlerinizin çözülmesinde oldukça fayda sağlar. Ayrıca ölü deri hücrelerini ve kiri cildinizden söküp atarak temiz, pürüzsüz ve berrak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Karbonat ile evde cilt temizliği için 1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 tatlı kaşığı taze limon suyunu iyice karıştırın ve bu karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak arındırın. Bu uygulamayı haftada 1 veya 2 defa yapabilirsiniz.

İLGLİ YAZI: SİYAH NOKTALARI TEMİZLEMEK İÇİN 5 DOĞAL MASKE

İLGİLİ YAZI: NOHUT UNU MASKESİ,TÜM CİLT TİPLERİ İÇİN 18 TARİF

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •