El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Bazen soğuk hava koşullarına maruz kaldığımız zaman ellerimiz ve ayaklarımız çok soğuk olur. Bu durum bizi rahatsız eder. Soğuk havalarda el ve ayak soğukluğu normal bir durumdur. Vücut, sıcaklığını düzenlemeye çalıştığı için bu durum meydana gelmektedir. Daha sıcak alanlara geçiş yaptığımızda ise durum normale döner. Fakat, el ve ayak üşümesi sürekli devam ederse bu noktada endişelenmemiz gerekebilir.


El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur?

Vücudun doğal mekanizması vücudumuzda sürekli olarak kanı dolaştıran bir mekanizmadır. Dolayısıyla el ve ayaklarımızı belli bir sıcaklıkta tutar. Eğer dolaşım doğru düzgün çalışıyorsa el ve ayaklarımız normal vücut sıcaklığında olurlar. Fakat normal kan akışının sağlanmadığı durumlarda el ve ayaklara yeteri kadar kan akışı sağlanmadığı için sıcaklık da düşer. Bu da tıbbi olarak bir sorunun olduğuna işaret eder. Bu durum, Raynaud hastalığının bir belirtisi olarak gösterilebilir, parmaklar sürekli soğuktur ve vücudun daha küçük damarları ile kaplanmış ayak parmakları ve el parmakları daima soğuk kalır. Aynı soğukluk vücudun diğer bölgelerinde de meydana çıkabilir, mesela kulaklar ve burun ucu soğuk olabilir. Kadınlarda daha çok görülen Raynaud sendromu erkeklerde biraz daha az görülmektedir.

el-ve-ayak-usumesi

 

Bu tür insanların çok soğuk ortamlarda eldivensiz dışarı çıkmamaları gerekir, yoksa çabuk bir şekilde donabilirler ve o bölgelere zarar verebilirler. Cilt sertleşmesi ve ciltte kabarcık oluşumu mavimsi renge dönüşmesi ya da gri renge dönüşmesi görülebilir. Donma; sıcaklığının yol açtığı bir tür cilt hastalığı meydana getirebilir. Soğuk havalara uzun süre maruz kalınırsa kan damarları da zarar görmeye başlar.

El ve ayak soğukluğu görülmesinin bir nedeni de zihinsel strestir. Stres, sinir sistemimiz başta olmak üzere her organımıza zarar verir. Vücudun uç kısımlarındaki kan damarları daralır ve strese bu şekilde cevap vermeye çalışır. Aynı şekilde diyabet hastalığı da El ve ayaklarda soğumaya yol açabilir. Çünkü kan dolaşımını etkileyen bu hastalıklar bu duruma yol açabilir. Ayrıca bir kişi sürekli olarak sigara içiyorsa kan damarları daralabilir. Bu hastalık ortaya çıkabilir.

el-ve-ayak-usumesi

El ve Ayak Üşümesi İçin Tedavi ve Çözümler

Bütün hastalıklarda olduğu gibi öncelikle durumun nedeni ortaya çıkarılır. Eğer ciddi bir sorun yoksa yaşam tarzında bazı değişiklikler önerilir ve bu sorun ortadan kaldırılır, ama tıbbi olarak damarlarda kan akışını engelleyen bir durum varsa o hastalığın tedavisi gereklidir. Bu tür insanların sıkı kıyafetler, dar elbiseler giymeleri sakıncalıdır. Soğuk ortamlarda bulunmaları sakıncalıdır, uygun ilaç tedavisi ile ve düzenli ilaç alımıyla belli bir program izleyerek vücut dolaşım sistemi tekrar normale dönüştürülebilir.

Eğer kişi şeker hastalığından dolayı ellerde ve kollarda üşüme hissediyorsa kan şeker seviyelerinin düzeltilmesi gerekir. Yine kansızlık hastalığı olan insanlarda C vitamini eksik olan insanlarda kalsiyum kanal blokeri ilaçlar ile tedavi sağlanabilmektedir. Demir ve C vitamini takviyeleri yapılarak kansızlık belli bir seviyede tedavi edilebilir.

İLGİLİ YAZI: TIRNAKLARINIZIN SAĞLIĞINIZ HAKKINDA SÖYLEDİĞİ 16 ŞEYSosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.