Domates Suyunun Faydaları: Saç, Cilt ve Sağlığa 10 Faydası

Ham domates suyu, içerdiği tüm vitamin ve mineraller sayesinde kendi başına süper bir besin olarak kabul edilir. Domates suyunun faydaları A vitamini, K vitamini, B1, B2, B3, B5 ve B6 Vitaminleri ile birlikte magnezyum, demir ve fosfor gibi minerallerle de hayati öneme sahiptir. Tüm bu vitamin ve mineraller bilimsel olarak kanıtlanmış güzellik ve sağlık yararlarına sahiptir. Kısacası, bir bardak domates suyu, sağlıklı ve güzel kalmak için ihtiyacınız olan şeydir.

Domates Suyunun Faydaları

İşte bu kırmızı renkli sihirli iksir olan domates suyunun faydaları:

domates-suyunun-faydalari

1. A ve C Vitamini Kaynağı

Domates suyu bol miktarda A ve C Vitamini kaynağıdır. Bunlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, vizyonun iyileştirilmesine ve vizyonla ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu vitaminler ayrıca kemiklerinizin ve dişlerinizin sağlığını korumada yardımcı olur.

2. Yüksek Kolesterolü Önler

Domates suyu içmek yüksek kolesterolün önlenmesinde yardımcı olabilir. LDL veya vücuttaki kötü kolesterolün parçalanmasına yardımcı olan lif bakımından zengindir. Ayrıca, kolesterolü stabilize ettiği bilinen Niasin ve B3 Vitamini vardır.

3. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Domates suyunun bir diğer büyük yararı da kilo vermeye yardımcı olmasıdır. İçerisindeki düşük sodyum ve yüksek lif içeriği vücudun zayıf veya aç hissetmemesini sağlar. Vücuttaki metabolik sürecin etkilenmemesini sağlamak için vücuda gereken miktarda besin ve kalori verir.

4. Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Yaşlıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri düzensiz bağırsak hareketidir. Buna karşı koymak için mevcut en iyi çözüm domates suyudur. Domates suyunda bulunan lif karaciğeri sağlıklı tutar, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve böylece bağırsak hareketini düzenler ve yardımcı olur.

domates-suyunun-faydalari

5. Homosisteini Yıkar

Domates suyu, vücudun homosistein denilen bir bileşiği diğer zararsız moleküllere ayırmasına yardımcı olduğu bilinen B6 Vitamini bakımından zengindir. Homosistein, kan damarı duvarlarına zarar veren ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olan bir bileşiktir.

6. Detoksifikasyon

Domates suyu, klor ve kükürt varlığına bağlı olarak vücut üzerinde detoksifikasyon etkisine sahiptir. Karaciğerimiz ve böbreklerimiz vücudumuzun detoksifikasyonundan sorumludur. Bu nedenle vücudun sağlıklı kalması için bu iki organın sağlıklı bir durumda kalması esastır. Doğal klor, karaciğer ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurken, sülfür onları herhangi bir enfeksiyondan korur. Domateste her ikisinden de bol olduğu için vücudunuzdaki tüm toksinlerden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bir bardak domates suyu.

7. Likopen Kaynağı

Domateslerdeki kırmızı renk, likopen olarak bilinen yağda çözünür bir antioksidandan kaynaklanır. Bilimsel çalışmalar, likopenin vücudu meme kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser, akciğer kanseri, koroner arter hastalığı, pankreas kanseri ve ayrıca ateroskleroz gibi farklı kanser türlerine karşı koruduğunu kanıtlamıştır.

8. Vücuda Enerji Verir

Domates suyu antioksidanlarla doludur, bu tüketilmesi vücuttaki serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olarak, genç ve enerjik kalmasına yardımcı olur. Bir fincan kahve yerine, bir bardak domates suyu içmeyi deneyin.

9. Cilt İçin Domates Suyu

Cilt için domates suyunun birçok faydası vardır. Bronzlaşmadan kurtulmaya yardımcı olur, derinin solmasını önler, aknenin tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur, açık gözenekleri küçültür ve yağlı ciltte sebum salgısını düzenler.

domates-suyunun-faydalari

10. Saç İçin Domates Suyu

Domates suyunda bulunan vitamin ve demir, cansız ve zarar görmüş saçlara parlaklık kazandırmanın yanı sıra saçı korunmaya da yardımcı olur. Ayrıca kepek ve kaşıntılı kafa derisinden kurtulmak için yardımcı olur. Şampuanla yıkadıktan sonra saç derinize ve saçınıza taze domates suyu uygulayın ve saçınızda 4-5 dakika bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın.

İLGİLİ YAZI: SABAHLARI LİMON SUYU İÇMENİN 11 FAYDASI

Umarım, domates suyunun faydaları hakkındaki yazımızı beğenmişsinizdir. Sulu domatesleri mutfağınıza alıp, suyunu alın ve kendinize faydalarından yararlanma şansı verin. Bu konuda en iyi şey, düzenli olarak domates suyu içmenin, çok miktarda tüketilmesine rağmen, hiçbir yan etkisinin olmamasıdır. Fakat, yüksek ürik asit seviyeniz varsa tüketme konusunda tedbirli olun.

Formda kalın, sağlıklı kalın!

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.