Depresyon İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli? İşte, İpuçları…

Depresyon için ne zaman doktora gidilmeli? Depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Belirtileri nelerdir?

Bazı zamanlar kendini mutsuz ve üzgün hissetmek, yaşamın normal bir parçasıdır. Ancak sizi normal hayatınızdan uzak tutan sınırsız bir hüzün veya umutsuzluk varsa, dikkat etmenin zamanı geldimiştir: klinik depresyonun en belirgin işaretidir ve yetişkinlerin % 7’sinin bunu yaşayacağı tahmin edilmektedir. Peki, depresyon için ne zaman doktora gidilmeli?

Gerçekten hasta olup olmadığını bilmek depresif bir insan için zordur. İki hafta boyunca her gün aşağıdaki belirtilerden dördü veya daha fazlasıyla uğraşıyorsanız ve genellikle yaşam şeklinizi (örneğin, çalışmanızı, sorumlu bir ebeveyn olmanızı veya arkadaşlarınızı görmenizi önlüyorsanız) engellediyseniz, bir uzmana danışma zamanı gelmiş demektir.

İLGİLİ YAZI: DEPRESYON BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ, DEPRESYONA NE İYİ GELİR?

Depresyon İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli? İşte, İpuçları…

depresyon-icin-ne-zaman-doktora-gidilmeli

Bazen geçici ve hafif dozlu depresif duygular yaşayabilirsiz. Bun lar hayatın getirdiği bazı zorluklar ya da mutlu olaylar sonucu hafif yaşanan ve geçici durumlardır. Ancak bazı depresyon belirtileri gösteriyorsanız ve bu belirtiler 2-3 haftadan uzun sürdüyse uzman yardımı gerekmektedir.

Depresyon İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Her Zamankinden Daha Fazla (veya daha az) Yiyorsanız

Depresyon sizi geri çekip kontrol etmenize izin verir ve bu iştahsızlık olarak kendini gösterir.
Beyniniz olumsuz düşüncelerle meşgulse, yemek pişirmeyi veya yemek hazırlamakla ilgilenmeyi, yemeyi unutabilirsiniz. Öte yandan, bazen hastalık tam tersi yönde etki eder ve sizi aç yapar ve fazla yemek yemeye zorlar. Depresyona eşlik eden duyguların karışımı – üzüntü, gelecekle ilgili karamsarlık ve düşük benlik saygısı – duygularınızı gıda hareketleriyle yatıştırmaya çalışmanıza zorlayabilir.

İLGİLİ YAZI: DEPRESYON ÇEŞİTLERİ VE HER BİRİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Çok Fazla Ya Da Çok Az Uyumak

depresyon-icin-ne-zaman-doktora-gidilmeli

Depresyonu olan bazı insanlar kendilerini yorganın altında daha fazla saklıyorlar; yataktan çıkmak ve enerji harcamak, sizi her zaman yorgun yapar. Daha fazla uyumak, aynı zamanda depresyona giren kişilerin üzüntülerinden kaçmalarının bir yoludur. Uyumak bir sığınak haline gelir. Depresyonu olan kişilerin bazıları, huzursuz veya kesintili uyku hatta uykusuzluk hissi yaşarlar. Ancak sadece uyku değişiklikleri hastalık için bir ipucu değildir.

Küçük Şeyler Sizi Rahatsız Ediyorsa

Depresyonda sinirlenmenin arttığı görülmektedir. Depresyondayken huysuz hissedebilirsiniz; normalde önemsemeyeceğiniz küçük şeyler sizi harekete geçirir. Arkadaşlarınızla ve yakınlarınla kavga etmenize neden olur. Bunun bir nedeni depresyonun normal hormonal salınımları şiddetlendirmesi olabilir. Fakat aynı zamanda bu kadar çok ağır duygunun ağırlığı ile de tetiklenebilir. “İnsanlar fiziksel acı çekerken, genellikle kolayca sinirlenirler ve kolayca etkilenirler ve bu psikolojik acı ile aynıdır; kendinizi iyi hissetmez veya her zamanki gibi hissetmezsiniz, bu da sabrınızı azaltır ve sizi daha da gergin yapabilir.

Konsantre Olamıyor veya Odaklanamıyorsanız

Önemli tarihleri ve çocuğunuzu kreşten almak gibi hatırlanması gereken şeyleri unutabilirsiniz. Zihniniz odak dışı bir fotoğrafa benziyormuş gibi hissedersiniz ve bulanıklık, seçimlerinizi tartma ve karar verme şekliniz değişir. Bu depresyondaki beynin halidir. Hüzün ve boşluk düşünceleriyle meşgul olmak, işinizi, hafızanızı ve karar verme becerilerinizi etkileyen bir durumdur. Buna karşılık, bu odaklanmamış düşünme sizi kötü seçimler yapmaya veya sağlıksız, riskli davranışlarda bulunmaya yönlendirebilir.

Bir Zamanlar Mutlu Eden Şeylerden Artık Hoşlanmıyorsanız

depresyon-icin-ne-zaman-doktora-gidilmeli

En sevdiğiniz arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirirdiniz, fakat son birkaç haftadır içinizden gelmiyor. Ya da her zaman akşam koşunuzu dört gözle bekliyordunuz, ancak bu günlerde ilginizi çekmiyor. Bir zamanlar keyif aldığınız şeylere katılmıyorsunuz, çünkü artık size zevk vermiyor. Bu bir depresyon belirtisidir. Kısa süreli olarak bazı sevdiğiniz aktivitelere katılmak istemeyebilirsiniz. Fakat depresyon sizi bir zamanlar size neşe veren aktiviteler ve hobiler konusunda kayıtsız bırakıyor ve bu birkaç haftadır devam ediyorsa bir doktora gitme zamanınız gelmiş demektir. Bu durum kısır bir döngüyü başlatır: depresyon sizi deneyimlerden zevk alma kabiliyetinden alıyor, böylece ruh halinizi aydınlatacak şeyleri yapmayı bırakıyorsunuz.

Kendinizi Değersiz Hissediyorsanız

Kendinizi sürekli olarak değersiz hissediyorsanız, “iyi değilim” ya da ‘önemli değilim’ çizgileri boyunca tekrarlayan düşünceleriniz varsa bu durum tehlikelidir, çünkü kendi kendine zarar verme davranışını körükleyebilirler. Bu şekilde düşündüğünüz zaman, olumsuzluğu doğrulamanın yollarını bulma eğiliminde olursunuz ve bu da sizi daha fazla depresif ve riskli hale getirir. Yalnızca sizin sorumlu olmadığınız şeyler için aşırı suçluluk – örneğin, kötü bir ayrılma veya ani bir iş kaybı – hissetmek, aynı zamanda benlik saygınızı da temel alır ve bu depresyonun bir habercisidir.

Ölüm Düşünceleri İle Meşgul Oluyoranız

Yaşamınızı sona erdirme, arkadaşlarınızın ve ailenizin siz yokken nasıl hissedeceğini merak etme, bu eylemi gerçekleştirmenin farklı yollarını düşünme ve ölümle ilgili genel düşüncelerin bile profesyonel yardım almanın zamanının geldiğinin güçlü göstergeleridir. Bu düşünceler hayatınız için doğrudan bir tehdit oluşturduğu için, kendinizde başka herhangi bir depresyon belirtisi görmeseniz bile, bunları iki hafta boyunca günlük veya neredeyse her gün deneyimliyorsanız yardım istemek önemlidir.

Panik ve Endişe Hali Varsa

kaygi-ve-endişe

Çok büyük korku duygularının genellikle bir endişe bozukluğunu ifade ettiği düşünülmektedir. Bu çoğu zaman doğru olsa da, depresyon için bir ipucu olabilir. Endişeli duygular genellikle depresyonla aynı zamana denk gelir ve bazı depresif insanlar panik atak geçirir. Anksiyete, çoğu zaman meydan okuduğumuzda hissettiğimiz normal tutukluktan daha fazlasıdır; hızlı kalp atışı, aşırı terleme ve uyku sorunları gibi fiziksel semptomlarda ortaya çıkan sürekli panik ve takıntılı düşünceler hissidir. İşin zor yanı, kaygı depresyona işaret edebilse de, depresyonu olan bir kişinin de kaygı bozukluğu olması muhtemeldir. Ezici bir endişe hissediyorsanız, doktorunuzdan yardım istemek için önemli bir neden olduğunu düşünün.

Enerji Seviyeniz Duvara Çarptıysa

Depresyona bağlı uyuşukluk, basitçe yeterince yememenin veya çok fazla uyumamanın bir sonucu olabilir. Ama aynı zamanda her zaman üzerinizde siyah bir hüzün veya umutsuzluk bulutu olmasının sonucudur. Kronik duygusal ağrılarla başa çıkmak bir enerji emişidir ve sizi iş ve aile sorumluluklarından bahsetmek yerine, rutin işlerle uğraşmak için fazla sürüklenip yorulmanıza neden olur. Gündelik hayatın karşısında boğulmuş hissediyorsanız; yataktan kalkmak ve hatta duş almak yorucu oluyorsa, her zaman yorgun oluyor ve bu yorgunluk hayatınızı etkiliyorsa, depresyon için doktora gitme zamanı gelmiş demektir.

İLGİLİ YAZI: KIŞ DEPRESYONU NASIL GEÇER? 9 ÖNERİYLE DEPRESYONU YENİN!

Açıklanamayan Ağrılar ve Acılar Yaşıyorsanız

Yardım almadığınız depresyondan kaynaklanan duygusal ağrı vücudunuz boyunca kanalize edilebilir ve baş ağrısı, mide problemleri, boyun ve sırt ağrısı, bulantı gibi fiziksel rahatsızlıklar olarak ortaya çıkabilir. Depresyondaki kişiler içlerinde çok fazla üzüntü ve sıkıntı yaşarlar ve bu duygular başka şekillerde ortaya çıkar. Elbette her kramp veya burkulma, bir depresyon belirtisi değildir. Fakat eğer kronik bir rahatsızlıktan muzdaripseniz kontrol ettirmek için bir doktora görünün, aynı zamanda olası bir depresyon belirtisi olarak da düşünün.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.