Depresyon Çeşitleri ve Her Biri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birden fazla tür depresyon türü vardır. Uzmanlar, depresyon çeşitleri olarak büyük depresyon, mevsimsel afektif bozukluk, doğum sonrası depresyon ve daha fazlasından söz ederler. Bu büyük çöküntünün altında birçok gri ton vardır. Depresyon hafif veya şiddetli olabilir. Kısa ömürlü veya kronik olabilir. Bir bebeğin doğması veya mevsimlerin değişmesi gibi özel durumlar depresif belirtileri tetikleyebilir.

Bir kişinin yaşadığı depresyon türünü anlamak doktorların tedaviyi belirlemelerine yardımcı olur. Ve depresyon teşhisi konan kişiler için, kendi özel bozuklukları hakkında bilgi sahibi olmak yardımcı olabilir.

İşte farklı depresyon çeşitleri hakkında bilmeniz gerekenler. Siz veya sevdiğiniz birinin bunlardan birine sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Bir tanı koymak ve en iyi tedavi süreci konusunda size yardımcı olurlar.

Depresyon Çeşitleri ve Her Biri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Majör Depresif Bozukluk

depresyon-cesitleri

Belirli bir zamanda, 16 milyondan fazla Amerikalı (çoğu kadın), aynı zamanda majör depresyon veya klinik depresyon olarak da bilinen bu yaygın depresyon tipini yaşar. Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan teşhis kriterleri altında, insanların majör depresif bozukluk teşhisi konması için iki hafta veya daha uzun süre devam eden en az beş semptomu olması gerekir. Bu belirtiler arasında üzüntü, boşluk, değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları; keyifli faaliyetlere enerji, iştah ya da ilgi kaybı; uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler, ölüm ve intihar düşünceleri. Çoğu durumda yüksek oranda tedavi edilebilir.

Major depresif bozukluğun iki alt tipi vardır: “Atipik depresyon” ve “Melankolik depresyon”. Atipik depresyonda kişi çok fazla uyuma ve yemek yeme eğilimindedir. Duygusal olarak reaktif ve çok endişelidir. Melankolik depresyondaki kişiler uyumakta güçlük çeker ve suçluluk duygusu yaşar. Genç erişkinlerde atipik depresyon ortaya çıkma eğilimi daha fazladır. Melankolik depresyon yaşlılarda daha sık görülür.

Tedaviye Dirençli Depresyon

Bazen büyük depresif bozukluğu olan kişiler tedaviye kolayca yanıt vermezler. Bir antidepresan ve daha sonra bir başkası – ve belki de üçüncü veya dördüncü – denemelerinden sonra bile depresyonları inatla durur.Bu genetik ya da  çevresel faktörlerden kaynaklanan depresyon olabilir.

İnsanların tedaviye dirençli depresyonun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak, uygun bir tanı koymak ve semptomlarının diğer psikiyatrik ve tıbbi nedenlerini belirlemek için kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır. Hastalara uygun dozaj ve tedavi süresi konusunda danışmanlık yapılır. Bir ilaç işe yaramazsa, doktorlar benzer bir ilaca veya farklı bir sınıftan birine geçmeyi deneyeceklerdir. Hastalar, farklı bir sınıftan ikinci bir antidepresan ve belki de antipsikotik gibi başka bir ilaç türü eklemekten fayda görebilirler.

Subsyndromal Depresyon

Depresif semptomları olan ancak majör depresyon teşhisi için tüm belirtileri göstermeyen kişi “subyndromal” olarak kabul edilebilir. Belki de beş değil üç veya dört semptom vardır, bir hafta boyunca depresyondadır, ikinci hafta iyileşme gösterir.

Semptomlara bakmak yerine, genellikle işlevselliğe bakmak gerekir. Hasta işe gidip günlük sorumlulukları yerine getirebiliyor mu? Eğer kişi mücadele ediyorsa, ilaçlar da dahil olmak üzere tedaviden hala faydalanabileceği görülmektedir.

Kalıcı Depresif Bozukluk

depresyon-cesitleri

Persistan depresif bozukluğu (PDD) olan kişilerin çoğu günlerde düşük enerjili veya hüzünlü bir ruh hali ve iki yıl veya daha uzun süren en az iki ek depresyon belirtisi vardır. Çocuklarda ve gençlerde, irritabilite veya depresyon belirtileri bir yıl veya daha fazla devam ederse, PDD (distimi olarak da bilinir) teşhis edilebilir. Düşük bir depresyon seviyesidir.

Kalıcı depresif bozukluk tanısı konması için, insanlar ayrıca aşağıdakilerden iki tanesine sahip olmalıdır: uyku problemleri (çok fazla veya çok az); düşük enerji veya yorgunluk, kendine güvensizlik, iştahsızlık veya fazla yemek, zayıf konsantrasyon veya karar vermekte zorluk ve umutsuzluk duyguları.

Genellikle PDD, ilaç tedavisi ve psikoterapi kombinasyonu ile tedavi gerektirir.

Regl (Adet) Öncesi Depresyon

Çocuk doğurma çağındaki kadınların% 10’una kadar regl (adet) öncesi depresyon yani disforik bozukluk (PMDD) görülür. Bu durum adet döneminden önceki haftada depresyon, üzüntü, endişe veya sinirlilik gibi diğer aşırı semptomları tetikleyebilir.

Northwestern Üniversitesi’nin Chicago’daki Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü MD Dorothy Sit’in “Bir kadının günlük yaşamında çok rahatsız edici ve engelleyici olabilir” diyor.

Bilim adamları, bu kadınların adet döngüsü sırasında hormonal değişikliklere karşı anormal bir duyarlılığa sahip olabileceğine inanmaktadır. Dr. Sit, antidepresanları, özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörlerini, dönemlerinin iki ayından önce veya ay boyunca almak çok etkili olabileceğini söylüyor. Bazı doğum kontrol tipleri de yardımcı olabilir. California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, PMDD’li kadınlarda uyku kalitesini ve ruh halini iyileştirmek için ışık terapisinin kullanımını araştırıyor.

Bipolar Depresyon

Mutluluktan umutsuzluğa kadar geniş ruh hali ve enerji salınımı, bipolar bozukluk veya manik-depresif hastalık olarak da adlandırılan, bipolar depresyonun imzasıdır. Bu tür bir depresyon tanısı alabilmek için, bir kişinin en az bir mani patlaması yaşamış olması gerekir. Bipolar depresyon genellikle genç erişkinlikte görülür. Kadınlar ve erkekler eşit sayıda teşhis edilirken, çalışmalar olası cinsiyet farklılıklarına işaret etmektedir: Erkeklerin daha manik davranışa sahip oldukları görülmektedir; kadınlar depresif belirtilere yönelir. Bipolar genellikle tedavi edilmezse kötüleşir, ancak duygudurum dengeleyiciler, antipsikotik ilaçlar ve konuşma terapisi ile yönetilebilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, Dr. Sit ve meslektaşları tarafından yapılan son bir araştırma, hafif terapinin de bipolar depresyon için potansiyel bir tedavi olabileceğini öne sürüyor. Çalışmada, düşük plasebo ışığıyla karşılaştırıldığında, öğlen saatlerinde aydınlık ışığa günlük maruz kalmak depresyon semptomlarını azaltabilir ve bipolar bozukluğu olan kişilerde işleyişi artırabilir.

Yıkıcı Ruh Hali Düzensizliği Bozukluğu

Çığlık atma ve öfke nöbetleri, duygularını düzenlemekle mücadele eden çocuklarda teşhis edilen bir tür depresyon türü olan yıkıcı ruh hali düzensizliği bozukluğu (DMDD)’nun özellikleri olabilir. Diğer semptomlar arasında hemen hemen her gün günün çoğunda huzursuz veya sinirli bir ruh hali ve okulda, evde veya akranlarıyla birlikte yaşama sıkıntısı vardır.

Noble, “Bunlar güçlü duygusal patlamalara sahip çocuklar” demiştir. “Sadece duygularını içlerinde tutamazlar, bu yüzden duygularını harekete geçirir ve davranırlar”.

Şu anda, DMDD ilaçlar, psikoterapi ve çocuğun sinir bozucu davranışlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda ebeveyn eğitimi kullanarak tedavi edilmektedir.

Doğum Sonrası (veya perinatal) Depresyon

peritanal

Bir bebeğin doğumu muazzam neşe getirir ama bazen dört kadından birini ve sekiz erkekten birini etkileyen doğum sonrası depresyon (PPD)’a yol açabilir. Kadınlarda doğum sonrası depresyon, hormon, yorgunluk ve diğer faktörlerdeki değişimlerle tetiklenir. Erkeklerde, çevresel, ebeveynlikle gelen rolleri ve yaşam tarzı değişikliklerini değiştirerek ortaya çıkar.

Doğum sonrası depresyon, çocuğun doğumundan sonraki ilk yılda herhangi bir zamanda başlayabilir, bununla birlikte genellikle doğumdan hemen sonra görülür. Yoğun hüzün, endişe ve bitkinlik duyguları ezici hale gelir ve günlük yaşama müdahale edebilir. Kendine veya bebeğine zarar verme düşüncelerini kışkırtabilir.

Bir bebeğin doğumunun hemen ardından anksiyete ve depresif belirtilere neden olan bu depresyon çeşidi PPD genellikle antidepresanlarla ve / veya konuşma terapisiyle tedavi gerektirir.

Mevsimsel Afektif Bozukluk

Mevsimsel afektif bozukluk (SAD), depresyon çeşitleri arasındadır. Genellikle sonbaharda veya kışın ortaya çıkan, tekrarlayan bir depresyon türüdür (aynı zamanda mevsimsel depresyon olarak da bilinir). Ruh halinin değişmesiyle birlikte, SAD hastaları düşük enerjiye sahip olma eğilimindedir. Aşırı yiyebilir, uyuyabilir, karbonhidrat isteyebilir, kilo alabilir veya sosyal etkileşimden çekilebilirler.

Kadınlar ve genç yetişkinlerin SAD geliştirme riski daha yüksektir. Mevsimsel afektif bozukluk, en az iki yıl tekrarlayan mevsimsel semptomlardan sonra teşhis edilir. Kesin neden belirsiz olsa da, araştırmalar bunun beyin kimyasal serotoninin dengesizliği ile ilgili olabileceğini öne sürüyor. Uyku hormonu melatonin ve aşırı D vitamini seviyelerinin fazlalığı da rol oynayabilir.

Mevsimsel afektif bozukluk tipik olarak günlük bir doz ışık tedavisi ve bazen de ilaçla tedavi edilir.

İLGİLİ YAZI: KIŞ DEPRESYONU NASIL GEÇER? 9 ÖNERİYLE DEPRESYONU YENİN

Madde Kaynaklı Ruh Hali Bozukluğu

Sakinleştirici ilaçların kullanılması veya kötüye kullanılması ruh halinizi değiştirebilir. Depresyon, anksiyete ve zevkli aktivitelere olan ilgi kaybı gibi semptomlar tipik olarak bir maddeyi aldıktan veya kötüye kullandıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkar.

Bu tür depresyona yol açabilecek maddeler alkol (çok fazla içiyorsanız), opioid ağrı kesicileri ve benzodiazepinleri (merkezi sinir sistemine etki eden) içerir.

Maddeye bağlı ruh hali bozukluğu olan bir kişiyi teşhis etmek için, doktorlar diğer olası depresyon nedenlerini dışlamalı ve depresyon günlük aktivitelere müdahale edebilecek kadar şiddetli olmalıdır.

Psikotik Depresyon

depresyon-cesitleri

Psikotik depresyon olan kişilerde, gerçekliğe dokunma kaybı olarak tanımlanan psikozun eşlik ettiği şiddetli depresyon vardır. Psikozun belirtileri tipik olarak halüsinasyonlar (gerçekten orada olmayan şeyleri görmek veya duymak) ve sanrıları (olup bitenler hakkında yanlış inançlar) içerir.

Noble’ın hastalarından biri, tedaviye başladıktan iki yıl sonra, kendisini zehirlediğini düşündüğü için babasının pişirdiği hiçbir şeyi yemeyeceği bir yılı olduğunu itiraf etti. Kadın aksi takdirde berraktı; sadece tam olarak tedavi edilmemiş psikotik depresyondan acı çekti.

Doktorlar genellikle psikotik depresyonu tedavi etmek için antidepresanlar ve antipsikotik ilaçları birlikte yazmaktadır.

Bir Hastalık Nedeniyle Depresyon

Kalp hastalığı, kanser, multipl skleroz ve HIV / AIDS gibi ciddi bir kronik hastalık ile başa çıkmak kendi başına iç karartıcı olabilir. Bu durum da depresyon çeşitleri arasında olan hastalık nedeniyle depresyon görülmesine neden olur.

Hastalıkla ilişkili inflamasyonun depresyonun başlamasında da rol oynayabileceğine dair kanıtlar vardır. Enflamasyon, beyinde geçen bağışıklık sistemi tarafından bazı kimyasalların salınımına neden olarak, bazı insanlarda depresyonu tetikleyebilen veya kötüleştiren beyin değişikliklerine yol açar. Antidepresanlar bu hastalara yardımcı olabilir.  Terapi de bu tip birçok hastanın zihinsel ve fiziksel hastalıklarla başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

İLGİLİ YAZI: DEPRESYON BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ, DEPRESYONA NE İYİ GELİR?

Depresyon çeşitleri ve hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgiler verdik. Siz de bu hastalıktan yakınıyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almayı ihmal etmeyin. Böylece depresyonunuz kötüleşmeden tedaviye başlamış ve daha kısa zamanda iyileşmiş  olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.