Depresyon Belirtileri ve Tedavisi, Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyon bir kişiden diğerine çok farklı görünebilir. Depresyon nedir, depresyon belirtileri ve tedavisi, depresyona ne iyi gelir…

Depresyon nedir?

Depresyon, birçok insanı etkileyen, yaygın ancak karmaşık bir zihinsel sağlık durumudur. Depresyonu olan insanlar çoğu zaman üzgün, boş ya da umutsuz hissederler. Arkadaşlarla ve aileyle birlikte olmanın sevinci azalır. İnsanlar hobilere, cinsiyete ve diğer zevkli aktivitelere olan ilgilerini kaybedebilir ve yemek yemekte veya uyumakta zorluk çekebilirler.

Bazı depresyon vakalarının genetik bir bileşeni vardır, ancak kalıtsal bir eğilimin ötesinde, çeşitli çevresel faktörler dahil olmak üzere birçok çevresel faktör depresyon belirtilerini artırabilir ve ağırlaştırabilir.

Bazen insanlar kendilerinde veya başkalarında depresyon olduğunu kabul etmez veya fark etmezler. Bu yüzden bir sağlık uzmanından yardım istememezler. Ancak tedavi olmadan, depresyon haftalar veya aylar boyunca – bazen yıllar boyunca – devam edevilir ve kötüleşen semptomlara yol açabilir. Depresyon, arkadaşlıkları, evlilikleri mahvedebilir, okulda ya da işte problem yaratabilir. Bazı insanlar üzüntülerini hafifletmek için alkol ya da uyuşturucuya yönelebilir veya bir çeşit kendine zarar verme ya da intiharı kaçış yolu olarak düşünebilir.

Kendinizi depresyonda hissediyorsanız ya da sevdiğiniz birinin depresyon ile uğraştığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede uzman yardım alın. Çoğu vaka, hatta ağır depresyon bile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

İLGİLİ YAZI: DEPRESYON ÇEŞİTLERİ VE HER BİRİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

depresyona-ne-iyi-gelir
 • Majör depresif bozukluk veya büyük depresyon, insanları karanlık bir ruh haline sokan klasik depresyon için bir başka isimdir. Majör depresyon tanısı almak için en az iki hafta boyunca neredeyse her gün günlük yaşama müdahale eden semptomlara sahip olmalısınız.
 • Kalıcı depresif bozukluk, düşük ruh hali ile karakterize olan, uzun süreli bir depresyon şeklidir. İnsanların iki yıl veya daha uzun süre semptomları vardır, ancak majör depresyondaki kadar rahatsız edici değildir.
 • Premenstrüel disforik bozukluk veya PMDD, bir kadının aylık periyodu başlamadan önceki haftada şiddetli depresyonu tetikleyebilen şiddetli bir premenstrüel sendrom (PMS) şeklidir.
 • İlaçlar veya alkole bağlı depresyon, alkol, bazı ilaçlar ve yasadışı uyuşturucuların neden olduğu ruh hali değişikliğidir. Maddeye bağlı depresyon olarak da adlandırılır.
 • Hastalığa bağlı depresyon kalp hastalığı, kanser, multipl skleroz ve HIV / AIDS ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu tanıların duygusal olması normaldir, ancak ruh hali birkaç haftadan uzun sürerse, depresyon olabilir. Tiroid problemleri ile kaygı ve şizofreni gibi diğer akıl hastalıkları da depresyon duygularına yol açabilmektedir.
 • Yıkıcı ruh hali düzensizliği bozukluğu, huzursuz ve kızgın bir ruh hali ile sonuçlanan bir çocukluk rahatsızlığıdır; sık, şiddetli öfke nöbetleri ve okulda çalışamamak. DMDD’li çocuklar yetişkinlikte anksiyete bozuklukları ve depresyon gelişimi için risk altındadır.
 • Manik-depresif hastalık olarak da bilinen bipolar depresyon, depresyon dönemleri de dahil olmak üzere, alışılmadık derecede geniş ruh hali ve enerji salınımlarıyla karakterizedir.
 • Doğum sonrası depresyon doğum sonrası ortaya çıkar. Kadınlar aşırı üzüntü yaşayabilir ve kendilerine ya da yeni bebeklerine bakmakta zorluk çekebilirler. Erkeklerde de doğum sonrası depresyon olabilir.
 • Mevsimsel afektif bozukluk veya SAD da mevsimsel depresyon olarak bilinir. Bu yinelenen depresyon türü genellikle, sonbahar veya kış mevsiminde görülür ve ilkbahar veya yaz aylarında kaybolur.

İLGİLİ YAZI: KIŞ DEPRESYONU NASIL GEÇER? 9 ÖNERİYLE DEPRESYONU YENİN!

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun kesin nedenleri belirsizdir. Uzmanlar, birçok faktörün olabileceğini düşünüyor. Çoğu zaman, depresyona neden olan ya da daha da kötüleştiren bir ya da daha fazla faktörün iç içe geçmesidir.

Depresyon nedenleri:

 • Depresyon kalıtsal olabilir: Bazı gen mutasyonları beyindeki sinir hücrelerinin etkili iletişim kurma yeteneklerini engelleyebilir.
 • Beyin kimyasındaki değişiklikler: Depresyon, beyinde kimyasal bir dengesizlik olarak tanımlanır, ancak bir kimyasalda veya diğerinde çok düşük veya çok yüksek olduğu kadar basit değildir. Beyin kimyasının depresyonla bağlantılı birçok yolu vardır. Örneğin, kadınlarda belki de dalgalı hormon seviyelerinden dolayı depresyon gelişme olasılığı daha fazladır. Stres hormonu kortizolün aşırı üretimi de depresyonla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, serotonin ve depresyon arasında bir bağlantı vardır. Bazı depresyondaki insanlar beyindeki bu önemli kimyasal habercinin geçişini azaltır.
 • Kişilik: Bir kişinin mizaç ve yetişmesi, stresli durumlara nasıl tepki verdiğini ve dünyayı nasıl gördüğünü etkileyebilecek psikolojik ve sosyal faktörler arasındadır. Bazı insanlar depresyona karşı daha zayıf olabilir.
 • Çevre: Çocukluk çağı travması, ilişki çatışmaları ve kaybı gibi stresli yaşam olayları, bir insanı depresyona duyarlı kılan şekillerde beyin işlevini değiştirebilir.
 • Tıbbi durumlar: Depresyon sıklıkla diyabet, kanser, kalp hastalığı, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi belirli kronik durumlarla birlikte gelir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar depresyonu tetikleyebilir; beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi kalp ilaçları; kolesterol düşürücü statinler; kadın hormon ilaçları; antikonvülsanlar; opioidler ve kortikosteroidler.
 • Madde bağımlılığı: Alkol ve uyuşturucu kullanımı depresyona yol açabilir (ve depresyonda olan insanlar genellikle depresyonlarıyla başa çıkmak için alkol ve uyuşturucu kullanırlar).

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

depresyon-belirtileri-ve-tedavisi

Depresyon, insanların nasıl düşündüğünü, hissettiğini ve davrandığını değiştirebilir ve hatta fiziksel semptomlara neden olabilir.

Depresyon belirtileri bir kişiden diğerine çok farklılık gösterebilir. Erkeklerin kendilerini yorgun, huzursuz veya kızgın hissetmeleri daha muhtemeldir ve alkol ve uyuşturucuya yönelebilirler. Kadınlar genellikle suçluluk, değersizlik veya üzüntü duygularını yaşarlar.

Daha yaşlı yetişkinlerde depresyonu tetikleyen veya kötüleştiren nedenin, tıbbi bir hastalığa sahip olmaları olasılığı daha yüksektir, ancak depresyon duyguları hakkında konuşma olasılıkları daha düşük olabilir. Gençlerde depresyon, anksiyete, yeme bozuklukları veya madde bağımlılığı ile birlikte olabilir. Depresyonu olan çocuklar okulda sorun yaşayabilirler.

Diğer depresyon belirtileri:

 • Hüzün ya da boşluk: Herkesin, özellikle ölüm veya trajedinin ardından, hayatlarında üzüntü dönemleri vardır. Ancak bir insan en az iki hafta boyunca çoğu gün kendini kaybettiğinde, bu bir depresyon belirtisi olabilir.
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu: Depresyonu olan kişilerde çoğunlukla azalmış bir benlik hissi vardır. Kendilerini kaybedenler olarak görebilirler. Yaşamları hakkında olumsuz düşünceleri olabilir. Ya da başlarına gelen talihsiz olaylardan dolayı kendilerini suçlayabilirler. Değersizlik hissi ve suçluluk duygusu depresyon belirtileri arasındadır.
 • Umutsuzluk ya da karamsar düşünme: Olumsuz düşüncelerle boğulmuş olmak, depresyonun belirleyici bir özelliğidir. Karamsar düşünme, depresyonu kötüleştiren umutsuzluk duygularına yol açabilir.
 • Keyifli aktivitelerde ilgi veya zevk kaybı: Hobileri, arkadaşları, iş, seks veya yemek gibi hayatı yaşamaya değer kılan şeylere ilginin azalması depresyonun ana özelliğidir.
 • Uykusuzluk ya da uyuyakalmak: Depresyonu olan insanlar uykuya dalmakta zorlanabilirler. Alternatif olarak, faaliyetlerde bulunmak yerine çok fazla uyuyabilirler.
 • Enerji kaybı ve yorgunluk: Depresyon çok yorucu olabilir. Aktif bir şekilde hayata karışması için fiziksel veya duygusal enerjiden birini mahvedebilir ve sürekli uyuşukluğa neden olabilir.
 • Yavaşlayan hareketler veya huzursuzluk: Depresyonu olan bazı insanlar daha yavaş konuşur ve yürürler. Buna psikomotor geriliği denir. Daha az yaygın olarak, depresyon, pacmom, kıpırdatma veya el hareketi gibi psikomotor ajitasyon denilen, daha huzursuz görünen davranışlara yol açabilir.
 • Bilişsel problemler: Yavaş veya çarpık düşünce ve konsantre olamamak, depresyon belirtileri olabilir. Karar vermede sorun başka bir yaygın depresyon belirtisidir, çünkü belki de depresyonu olan insanlar motivasyon ve enerjiden yoksundur.
 • İştah veya kilo değişiklikleri: Depresyonda, bazı insanlar yiyeceklere ilgi duymaz, bazıları ise fazla miktarda yağ ve şeker içeren yiyecekleri yemeye meyillidir. İştahtaki bu tür değişiklikler, ani, istenmeyen kilo kaybına veya kilo alımına neden olabilir.
 • Açıklanamayan ağrılar veya sindirim problemleri: Depresyon, fiziksel semptomlar ile ilişkilidir. Yaygın belirtiler baş ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı ve eklem veya kas ağrısıdır.
 • Kötü hijyen: Depresyonu olan insanlar kendilerine bakma ilgisini kaybedebilir ve kişisel hijyenlerini ihmal edebilir.
 • Ölüm veya intihar girişimi düşünceleri: Depresyonda olan insanların düşünceleri kendine zarar verebilir ya da intihara sürükleyebilir. Bazıları intihar düşüncelerini sözlü olarak ifade edebilir, hatta intihar girişiminde bulunabilir.

Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

depresyon-belirtileri-ve-tedavisi

Bir depresyon teşhisi tipik olarak bir hastanın kişisel ve ailede depresyon öyküsüne ve bildirilen semptomlara dayanır. Hastalardan semptomlarının ciddiyetini ölçmek için bir anket yapmaları istenebilir. Fiziksel bir muayene ve laboratuvar testleri, depresyonla aynı semptomlara neden olabilecek tiroid bozukluğu gibi diğer tıbbi durumları ekarte edebilir.

Majör depresyon tanısı almak için, bir kişinin en az iki haftalık bir süre boyunca çoğu gün semptomları yaşaması gerekir. Depresyon bazen iki veya daha fazla yıl sürebilir. İnsanlar yaşamları boyunca birçok depresyon dönemine sahip olabilirler.

Belirtilere ve ciddiyetlerine bağlı olarak doktorunuz sizi bir psikiyatriste, psikoloğa veya tedavi için başka bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon temel olarak psikoterapi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Tedavi seçimi depresyon tipine ve ciddiyetine bağlıdır.

Konuşma terapisi veya danışma olarak da bilinen psikoterapi hafif depresyonu olan insanlar için ilk tedavi yöntemi olabilir. Orta ila ağır vakalarda antidepresan ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Depresyon için çeşitli danışmanlık türleri vardır.

En yaygın biçimlerden birine bilişsel davranışçı terapi denir. Olumsuz düşünmeyi ve depresyonuna neden olan ya da kötüleştiren davranışları tanımlamasına ve değiştirmesine yardım etmeye odaklanır. Kişilerarası terapi adı verilen bir başka tür, depresif bir kişinin diğerleriyle ilişkilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Şok tedavisi olarak da bilinen Elektrokonvülsif tedavi (ECT) de depresyonu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu beyin stimülasyon terapisi en ağır vakalara ayrılmıştır. Elektrik akımları, genel anestezi altında, hastanın beynine kontrollü bir nöbet geçirerek iletilir. Doktorlar, bu tedavinin, beyni depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak şekilde değiştirdiğine inanıyor. Genellikle birden fazla tedavi gerekir.

Mevsimsel depresyonu olan insanlar fototerapi ile daha iyi hissedebilir. Her gün kısa bir süre için bir ışık terapisi ile parlak ışığa dolaylı olarak maruz kalmyı içerir.

Depresyon Tedavi Edilir mi? Depresyona Ne İyi Gelir?

depresyon-belirtileri-ve-tedavisi

Herkese uygun tek bir tedavi olmasa da, duygudurum bozukluğu birçok vakada tedavi edilebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınan sonuç o kadar iyi olur. Aynı şekilde, birileri depresyondan ne kadar uzun süre acı çekerse, yönetilmesi veya tersine çevrilmesi o kadar zor olur. Tedavi edilmeyen depresyon genellikle kendiliğinden kaybolmaz. Bağımlılığa, yeme ve uyku problemlerine, ilişki güçlüklerine ve intihar düşüncelerine yol açabilir ve kronik sağlık sorunları olan insanlar için komplikasyonlara neden olabilir.

Çalışmalar, yaşam tarzınızı değiştirmenin ruh halinizi olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor. İşte, depresyon ile başa çıkmak ve belirtileri uzak tutmak için bazı öneriler:

 • Sağlıklı, dengeli bir beslenin: Araştırmalar, sağlıklı gıdaların zihin için ilaç olabileceğini göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, beslenme alışkanlıkları düşük olan depresyon hastaları iki gruba ayrılmıştır. Bir grup değiştirilmiş bir Akdeniz diyeti ile beslnemiş, diğer grup ise yalnızca sosyal destek almıştır. Üç ay sonra, sağlıklı beslenme grubunun depresif belirtilerinde, diğerlerine göre çok daha fazla azalma görülmüştür. Diyet kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler, baklagiller, az yağlı süt, fındık, yağsız et, balık, yumurta ve zeytinyağı bu diyetin temel besinleri olmuştur. Tatlılar, rafine tahıllar, kızarmış yiyecekler, işlenmiş etler ve şekerli içecekleri beslenme alışkanlıklarından çıkarılmıştır.
 • Egzersiz: Orta derecede egzersiz güçlü bir ruh halini arttırır. Depresyonu olan kişilerin semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabilir. Düşük egzersiz seviyeleri bile, daha sonraki zamanlarda depresyon göörülme olasılığını azaltabilir. Peki, ne kadar egzersiz faydalıdır? Yetişkinler haftada en az 150 dakika aerobik egzersiz yapmayı ve haftada iki veya daha fazla gün boyunca kas güçlendirme aktivitelerini hedeflemelidir. Ancak günde 10 dakikalık bir yürüyüş bile ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Uyku: Uyku ile depresyon arasındaki ilişki karmaşıktır. Depresyonda olmak uykuyu etkileyebilir ve zayıf uyku depresyona neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Düzenli bir uyku programı depresyonun tedavisine yardımcı olur. Geceleri uykusuzluk çekiyorsanız, öğleden sonra kestirmekten kaçının. Daha iyi bir uyku için, serin ve karanlık bir odada uyuyun.
 • Alkolden uzak durun: Ruh halinizi iyileştirmek için alkol içmek uzun vadede aslında depresyonu kötüleştirebilir. Alkolün kendisi bir iç karartıcıdır. Ayrıca antidepresan ilaçları daha az etkili hale getirebilir ve bu tür ilaçlarla birlikte alkol alınması tehlikelidir.
 • Günlük güneş ışığını alın: Güneş ışığı doğal bir ruh halini iyileştiricidir. Günde 15 dakika güneş ışığında kalmayı ihmal etmeyin. Bir ışık terapisi de etkili bir alternatif olabilir.
 • Sosyalleşin: Arkadaşlar ve aileyle zaman geçirmek, depresyona yol açabilecek olumsuz duygularla savaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Hoşunuza giden şeyler için zaman ayırın: Depresyonda olmak enerjinizi düşürür. Eğlenceli şeyler yapmak istemeyebilirsiniz. Ancak seyahate çıkarken, bir hobiye katıldığınızda, spor yaparken ya da arkadaşlarla vakit geçirirken kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Stres Yönetimi: Stres, depresyona yol açabilir veya daha da kötüleştirebilir, bu nedenle gerginliği gidermenin ve rahatlamanın yollarını bulmak önemlidir. İyi uyku alışkanlıklarını benimsemek, kafein alımını azaltmak, düzenli egzersiz yapmak ve sosyal olmak, fiziksel ve psikolojik stresi azaltabilecek yollardan sadece birkaçıdır. Meditasyon, derin nefes alma, yoga veya bir gevşeme tekniği uygulayarak depresyon tedavisine yardımcı olabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.