Çocukların Yeteneklerini Ortaya Çıkarmak İçin Ne Yapmalı?

Ülkemizde anne babalar, çocuklarının tek başarısının okuldaki başarısı olduğunu, hatta çocukların başka amaçlarının olmadığını düşünecek seviyeye gelmiş durumdadır. Ebeveynler ile çocuklar arasındaki tek diyalog; “Okulda ne yaptınız”, “Oğlum ödevini yap”, “Kızım dersler nasıldı?” şeklinde oluyor. Bu çocukla diyalog kurmak, sohbet etmek anlamına gelmiyor. Aslında bunun manası, çocuğa sürekli okul ile ilgili sorumluluklarını hatırlatmaktır. Bu yöntemle çocukların yeteneğini ortaya çıkarmak mümkün değildir. Peki çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak için ne yapmak gerekir?

Çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak için ne yapmak gerekir? Ebeveynlerin yapmaları gerekenler nelerdir? Anne ve babalar, çocuklarının okuldaki başarısını her şeyin üzerinde tutuyorlar. Okulda başarısız olduğu zaman sanki bu çocuk başka bir işte de başarılı olamayacak gibi davranıyorlar. Ailelerin bu tutumu, ilerde o çocuğu gerçekten de başarısız biri haline getiriyor. Çünkü okulda bazı dersleri anlamayan veya dersleri anlama konusunda farklı bir algısı olan, ders çalışmak yerine, dersi dinleyerek anlayan bir çocuk, anne babasının bu tutumundan dolayı kendisini beceriksiz ve işe yaramaz hisseder, böyle olunca artık kendisi de ümidini kaybeder.

cocuklarin-yeteneklerini-ortaya-cikarmak

Hangi Zeka Türüne Sahip Olduğunu Bulun

Anne babaların bu tutumu bazen öyle seviyelere çıkar ki, sadece okul başarısı yetmez onlar için, çocuğunun mutlaka doktor olması lazımdır mesela. Doktor olamadı mı artık her şeyini kaybetmiştir, anne babaya göre. Oysaki insanların çok farklı hafıza, zeka ve algı şekilleri ve seviyeleri vardır. Mesela kinestetik zeka diye bir kavram vardır. Bu yapıdaki çocuklar sınıfta sakince oturarak dersi dinlemekten hoşlanmazlar ve anlamakta zorluk çekerler.

Onlar için en iyi öğrenme ortamı hareket edebilecekleri bir yer olmalıdır. Bunun dışında, uzamsal, sözel, mantıksal-matematiksel, müziksel, içsel, sosyal, doğasal, varoluşsal gibi zeka çeşitleri vardır.
Çocukların bu farklı zeka ve algı türlerini keşfetmeli, çocukların içlerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkması için kullanmalısınız. Çocukların yeteneğini ortaya çıkarmak için, onları spora ve sanata yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzu dil öğrenmeye, bir enstrüman çalmaya, resim yapmaya veya bir spor dalında uğraşmaya yönlendirirseniz, onun hangi zeka türüne sahip olduğunu ve bu zeka türünü kullanarak hangi yeteneğini geliştirebileceğini keşfedebilirsiniz.

Çocukların Yeteneklerini Ortaya Çıkarmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çocuğunu tanıyan, yeteneklerini keşfeden, çocuğunu değerli yapan şeyin sadece okul başarısı olmadığını anlayan bir ebeveyn, çocuğunun geleceğini olumlu yönde etkiler. Çocuklar aslında çok kompleks bir bilgisayar gibidirler. Nasıl ki, bilgisayar bozulduğunda, onu dövmek, azarlamak, nasihat vermek veya kızmak yerine tamirciye götürüyoruz. Çünkü bir arızası olduğunu düşünürüz. Aynen bu örnekteki gibi, eğer çocuğumuzun bazı konularda bir başarısızlığı oluyorsa, bu başarısızlığı, onu azarlayarak, ona sürekli nasihat ederek değiştiremezsiniz. Sorunun çözümü uygun tekniği kullanarak, çocukların yeteneğini ortaya çıkarmak ve geliştirmektir.

İLGİLİ YAZI: YARATICI OYUNCAKLARIN ÇOCUK GELİŞİMİNE 5 FAYDASI

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.