Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: En İyi 15 Yağ

Güzel, sağlıklı ve canlı bir cilt için doğal yağlar kullanmak yeni bir şey değil. Eski Mısırlılar, şifa, muhteşem cilt ve aromaterapi için doğal yağların değerini bilen bir kültürdü. Eski Mısır’da 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce kullanılmış olan yağlar vardır. Tüm bu denenmiş ve faydaları ispatlanmış, yüz ve cilt için en iyi doğal yağlar konusundan önce cildimizi anlayıp, yaşlanma sürecine göz atalım.

Cilt Yapısı

Deri, en büyük organımızdır. Cilt, vücudu aşırı sıcaklıklardan, güneş ışığından ve zararlı kimyasallardan koruyan su geçirmez, yalıtkan bir siperdir. Enfeksiyonu önlemek için antibakteriyel maddeler üretir ve kemik sağlığı için kalsiyuma dönüşüm sağlayacak D vitaminini yapar. Deri aynı zamanda sinirlerle doludur ve beyne bilgi aktarır. Cilt gerçekten şaşırtıcı, karmaşık bir organdır ve bakımı hak eder.

Cilt Yaşlanması

Üç kat derimiz vardır ve hepsi biraz farklı yaşlanır. Epidermis olarak da bilinen dış katman, cildimiz için fiziksel bir engel oluşturan şeydir. Dermis veya orta katman, kolajen ve elastin içerir. Bunlar güç, sıkılık ve esneklik sağlar. Derinin en derin tabakası, bağ dokusu ve yağ bulunan yerdir.

Cildimizin gençliğini ve canlılığını yitirmesine neden olan birçok şey vardır. Cildimiz yaşlandıkça gerçekleşen ilk şeylerden biri, kolajenin parçalanmaya başlamasıdır. Kolajen, cildimizi sağlam tutan destek yapısıdır. Ayrıca yaşımız ilerledikçe subkutan yağ kaybetmeye başlarız – başka bir destek yapısı. Bu, cildimizin daha ince olduğu ve cilt yaralandığında iyileşmesi daha zor olduğu anlamına gelir.

Derialtı dokusunun kaybı nedeniyle, gözenekler, saç kökleri ve yağ bezleri gibi bazı şeyler daha belirgin hale gelir. Cilt yapısı zayıfladıkça ışığa ve sıcağa daha duyarlı hale gelir.

Yaşlandıkça fark edebileceğiniz diğer şeyler, daha fazla çil ve leke olduğu gerçeğidir. Bunlar güneşin etkileridir. Yaşlandıkça kendinizi güneşten korumak çok önemlidir.

Bunların hepsi can sıkıcı gelse de, yaşlanma belirtilerini azaltmanın ve sağlıklı cildi korumanın yolları vardır. Bu iş için en iyi yollardan biri doğal yağlardır.

cilt-icin-en-iyi-dogal-yaglar

Kuru cilt

Kuru, çatlamış veya pul pul dökülen cildiniz mi var? Milyonlarca insan cildin epidermis tabakasında yeteri kadar su bulunmamasıyla karakterize edilen kuru ciltten muzdariptir. Yaşlı kişiler, doğal yağ ve nem eksikliği nedeniyle cildin kurumasına daha yatkındır. Doğal yağlar kuru ve pul pul olan cildin yenilenmesine, beslenmesine yardımcı olabilir. Bu doğal yağlar vücudun daha fazla cilt yağı üretmesine, kuru ve iltihaplı cildin sakinleşmesine yardımcı olur.

İLGİLİ YAZI: Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler ve Faydaları

Diğer Cilt Sorunları

Cildimizle ilgili yanlış giden, cildimizin görünümünü değiştiren, tahrişe ve ağrıya neden olabilecek durumlar vardır. İşte bazı yaygın cilt sorunları;

 •     Dermatit
 •     Güneş yanığı
 •     Egzama
 •     Sedef hastalığı
 •     Böcek ısırıkları
 •     Uçuk
 •     Kurdeşen
 •     Akne
 •     Zona hastalığı
 •     Saçkıran
 •     Siğiller

Yüz ve Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar

cilt-icin-en-iyi-dogal-yaglar

Esansiyel yağlarla ilgili en güzel şey, çok yönlü olmaları ve çok sayıda cilt durumu için faydalı olmalarıdır. İşte, yüz ve cilt için en iyi doğal yağlar ve çeşitli cilt sorunlarına nasıl fayda sağlayabilecekleri.

Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: En İyi 15 Yağ

1. Lavanta Yağı

Büyüleyici aromasının yanı sıra, lavanta yağı cilde kan akışını artıran nemlendirici özelliklere sahiptir. Bu, cildin görünümünü iyileştirir, çünkü besin ve oksijen verimini arttırır.

Serbest radikaller canlı hücrelere zarar veren çok dengesiz ve reaktif moleküllerdir. Serbest radikallerin geldiği yerlerden bazıları şunlardır:

 •     Hava kirliliği
 •     Stres
 •     Uyku eksikliği
 •     Egzersiz eksikliği
 •     UV ışınları
 •     Hastalık
 •     Kötü beslenme
 •     Sigara
 •     Alkol

Yaşlandıkça cildimiz serbest radikallere karşı daha az savunma yeteneğine sahiptir. Kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri içeren serbest radikallerin neden olduğu hasar ile mücadele etmek için antioksidanlara ihtiyacımız vardır.

Araştırmalar, lavanta yağının, vücudun üç güçlü antioksidan, glutation, katalaz ve süperoksit dismutaz üretmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltabilir. Buhur yağı ile karıştırılmış lavanta yağı ve tatlı badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ, yaşlanma ile sık görülen yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Lavanta ayrıca akne, egzama yanığı ve hatta böcek ısırığı gibi cilt durumlarıyla ilişkili tahrişi ve iltihabı azaltabilecek güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

2. Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: Buhur Yağı

Yaşlanma, cilt tonumuzun dengesiz olmasına ve lekelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve düzensiz cilt tonları için, buhur yağı mükemmel bir seçimdir. Boswellia sacra ağacının reçinesinden elde edilen buhur yağı, cildi güçlendirmeye yardımcı olabilir ve gözaltı, boynunuz veya karnınız gibi cildinizin sarktığı her yerde kullanılabilir.

cilt-icin-en-iyi-dogal-yaglar

3. Alman Papatya Yağı

Papatya esansiyel yağı cilt üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Mavi bir renk veren yüksek azulen içeriğine sahiptir ve aynı zamanda kuru cildi gidermek için iyi bir seçimdir. Papatya cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz etme ve nem tutma özelliğini arttırma yeteneğine sahiptir. Bu doğal yağ, hassas cilde sahip kişiler için mükemmel bir seçimdir.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı güçlü bir antiseptiktir ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşabilir. Aynı zamanda, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olup, kıl kurdu, siğil ve ayak tırnağı mantarı gibi durumlar için etkili bir ilaçtır. Sivilce ve akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan çay ağacı yağı aynı zamanda hafif bir yatıştırıcı içerir ve topikal olarak kesik, yanık ve nasır için kullanılabilir. Küçük bir miktar çay ağacı yağı, acıyı ve iltihabı böcek ısırıklarından hızlı bir şekilde giderir.

5. Sardunya Yağı

Sardunya esansiyel yağı güzel bir kokuya sahiptir ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem kuru hem de yağlı ciltlerde sebum salgısını dengeler. Bu aromatik yağ antiseptik ve antienflamatuar özellikler içerir. Yaralara uygulandığında, iyileşmeyi hızlandırma ve izleri yok etme yeteneğine sahiptir. Sardunya yağı, iltihabı azaltarak, bakterilere karşı savaşarak ve cildi sakinleştirerek sivilce, dermatit ve diğer cilt durumlarına yardımcı olabilir. Ağrıyı ve kaşıntıyı durdurmak ve iyileşmeyi desteklemek için böcek ısırıklarına seyreltilmiş sardunya yağı uygulayın. Sardunya yağı büzücü olduğundan cildi sıkılaştırarak, kırışıklıkların görünümünü en aza indirir. Tüm bu yönleriyle yüz ve cilt için en iyi doğal yağlar arasında sardunya yağı önemli bir yere sahiptir.

biberiye-yagi

6. Biberiye Yağı

Biberiye, çekici bir kokuya sahiptir ve vücut üzerinde uyarıcı etkisi olan bir yağıdır. Saç bakımında sıklıkla kullanılmasına rağmen, biberiye yağı cilde çok faydalıdır. Egzama, dermatit, yağlı cilt ve akne için etkili bir çare olmasını sağlayan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Masaj yağı olarak kullanıldığında biberiye rahatlatmaya yardımcı olur ve cilt sağlığı desteklenir.

7. Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: Nane Yağı

Nane yağı biraz paradoks, serinletici, canlandırıcı ve aynı zamanda uyarıcı bir yağdır. Cildi yumuşatır ve sakinleştirir. Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan araştırma, nane yağının siyah nokta, dermatit, iltihaplanma, güneş yanığı, saçkıran, uyuz ve yağlı ciltler için etkili bir ilaç olduğunu söylemiştir.

8. Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: Limon Yağı

Limon cildi canlandırır. Antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri, bu yağı hasarlı cildi beslemek için nemlendirici bir ilaç yapar. Araştırmalar limon yağının serbest radikallerin neden olduğu hücre ve doku hasarını azaltabildiğini gösteriyor. Bu, yağın güçlü antioksidan ve yaşlanma karşıtı etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Limonun antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri onu yağlı ciltler ve sivilce gibi cilt enfeksiyonları için uygun kılar. Limon yağı büzücü özellikleri sayesinde kırışıklıklarla mücadele etmeye yardımcı olur.

9. Neroli Esansiyel Yağı

Neroli sakinleştirici, canlandırıcı özelliklere ve çok tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Bu yağ ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan sitral adı verilen bir kimyasal içerir. Bu nedenle çatlakları iyileştirebilir, yağ üretimini dengeleyebilir ve cildi nemli tutarken gözeneklerin görünümünü küçültebilir.

10. Gül Yağı

Gül yağı tatlı bir aromaya ve cilt için mükemmel olan birçok özelliğe sahiptir. Cilde ton verir ve vasküler sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltırken, kılcal damarların giderilmesine, iltihaplanma, kaşıntı ve kuruluğa engel olabilir.

İLGİLİ YAZI: Yüz Temizleme İşleminde Yapılan 5 Büyük Hata

11. Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: Mür (Myrrh) Yağı

Mür yağının antiinflamatuar özellikleri cildin yaşlanmasına karşı savaşır. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltırken sertlik, cilt elastikiyetini ve tonunu artırmaya yardımcı olan bu yağ, ayrıca güneş hasarı, döküntü, egzama ve çatlamış cilde iyi gelir.

12. Paçuli Yağı

Bu yağ güçlü antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile yüz ve cilt için en iyi doğal yağlar arasındadır. Dermatit, sedef hastalığı, akne ve egzama gibi cilt durumlarına yardımcı olabilir. Ek olarak, paçuli yaşlanan ciltler için harikadır ve ince çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü yumuşatırken yeni hücre büyümesini teşvik eder.

13. Mandalina Yağı

Mandalina esansiyel yağı, akne ile savaşta mükemmel bir seçimdir. Antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu esansiyel yağ aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerini azaltma, hücrelerin yenilenmesini ve kollajen üretimini arttırma kabiliyetiyle bilinir.

14. Cilt İçin En İyi Doğal Yağlar: Selvi Yağı

Kesikler için selvi esansiyel yağı harikadır. Güçlü antiseptik özellikleri nedeniyle, selvi yağı dış ve iç deride iyileşmeyi sağlar ve ayrıca enfeksiyonları önler. Yapılan bir araştırma, selvi yağının bakterileri uzak tutabilen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Bu nedenle sivilce ve cilt döküntülerini gidermek için harika bir yağdır.

15. Havuç Tohumu Yağı

Havuç tohumu yağı, cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olan güçlü antioksidan koruma sunar. Çevre faktörlerinden etkilenmiş ciltler için iyi sonuçlar verir. Hoş, zengin bir aroma ve nemlendirici özelliğiyle yüz ve cilt için en iyi doğal yağlar arasındadır.

İLGİLİ YAZI: Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri: Temel Bakım

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.