Brokolinin Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 24 Fayda

Brokolinin faydaları nelerdir, besin değeri nedir? Tüketilme şekilleri ve brokoli tüketirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Brokoli sebzesinin kansere neden olan ajanları önleme, sindirimi geliştirme, kolesterol seviyelerini düşürme ve vitamin ve mineral alımını maksimuma çıkarma kabiliyeti dahil olmak üzere çeşitli sağlık faydaları vardır. Ayrıca alerjik reaksiyonların önlenmesine, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, cildin korunmasına, doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur, kan basıncını düşürür, iltihaplanmayı azaltır ve göz sağlığının korumanın yanı sıra görmeyi de iyileştirir.

Brokoli Nedir?

Brokoli, lahana ve karnabahar gibi Italica çeşidinde Brassicaceae oleracea grubuna ait bir sebzedir. En çok yenen kısımları, kalın ve yenilebilir bir saptan çıkan, ağaç şeklinde olan yeşil veya mor çiçekli başlardır.

Brokolinin Tadı Nasıldır?

Çiğ brokoli genellikle bir lahana gibi hafif acı bir tada sahiptir. Belirli bir reseptör genine sahip insanlar bazı tatlara duyarlıdır ve onu aşırı acı ve nahoş bulmaktadır. Bu tat, glikozinolat adı verilen doğal bileşiklerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Brokolinin Besin Değeri

Brokoli, diyet lifi ve triptofan gibi amino asitler bakımından zengindir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, aynı zamanda A vitamini, beta-karoten, lutein zeaksantin, tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asitten oluşur. Ayrıca B6 vitamini, folat (B9 vitamini), C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve K vitamini gibi temel vitaminleri içerir. Bunun dışında kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi önemli mineraller içerir.

Eşsiz organik bileşikler açısından, zengin bir phytonutrient glukozinolat, izotiyosiyanat, kaempferol gibi flavonoidler ve sağlığımızı olumlu yönde eykileyen çeşitli diğer antioksidan bileşikler kaynağıdır.

Brokolinin Kalorisi Ne Kadardır?

100 gr brokoli porsiyonu yaklaşık 34 kaloriye sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olurken yemeğe ilave edilmesini mükemmel bir sağlık seçeneğidir. Brokoli lif içeriği nedeniyle doygunluğu arttırmaya yardımcı olabilir, böylece daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 24 Fayda

brokolinin-faydalari-nelerdir

Bu etkili sebzenin sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

Brokolinin Sindirime Faydaları

Brokoli üzerine yapılan bazı araştırmalar, brokolinin bağırsak sağlığının korunmasında yardımcı olup olmadığını kontrol etmek için yapılan bir hayvan çalışmasının sonuçlarını ortaya koymuştur. Çalışmanın bir parçası olarak, bir grup fareye yeşil sebzeyi normal diyetlerinin bir parçası olarak uyguladıkları ve kolit ve sızan bağırsak gibi sindirim sorunlarını, verilmemiş olanlara kıyasla daha iyi tolere edebildikleri görülmüştür.  Böylece, lif içeriğinin sindirimi düzenlemede hayati bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.

Fiber, kaempferol ile birlikte, mide astarını sağlıklı tutma ve bağırsaklardaki sağlıklı bakteri seviyelerini korumaya yardımcı olma eğilimindedir.

Kronik Hastalıkları Önler

Brokoli, kronik hastalıkların uzak tutulmasına yardımcı olan bazı fenolik bileşikler içerir. Bu, diyabet, astım, kalp hastalıkları ve diğer birçok ölümcül hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltır ve böylece ölüm oranını azaltır.

Brokolinin Karaciğer Sağlığına Faydaları

Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2016 raporunda, brokolinin karaciğerinizin çalışmasını en iyi seviyede tutmaya yardımcı olabileceği açıklanmıştır.

Beyin Sağlığını Artırır

Brokoli, K vitamini ve kolin bakımından zengin olduğu için bilişin ve hafızanın artmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, içindeki sulforaphane, Alzheimer’ın ve birçok nörodejeneratif hastalığın başlamasının önlenmesinde de yardımcı olabilir.

Brokolinin Saç Sağlığına Faydaları

Brokolide bulunan A ve C vitaminleri gibi besinler saçınızı parlak, kalın ve sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Bu vitaminler aynı zamanda saçı doğal olarak nemlendirmek için kafa derisindeki sebum üretimini düzenleyerek kuru saça karşı koyarlar. Bu daha az kırılgan saçlara sahip olmanınızı sağlar ve saç dökülmesini azaltır.

İLGİLİ YAZI: Yıpranmış Saçlar İçin Maske Tarifleri: 4 Doğal Maske

Antiinflamatuar Özellikler

Önleyici Beslenme ve Gıda Bilimi Dergisi’nde yayınlanan 2014 yılı bir araştırması, brokoli çiçeklerinin güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu C vitamini, potasyum, magnezyum, sülforaptan, kaempferol ve diğerleri gibi antioksidanlara sahiptir ve bu da bu önemli sebzeyi iltihabı gidermek için iyi hale getirir.

brokolinin-faydalari-nelerdir

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Brokoli, içinde bulunan nikotinamid mononükleotit (NMN) adlı bir bileşik yardımıyla yaşlanma süreciyle savaşır. NMN, metabolizmayı tetikleyen ve dolayısıyla erken yaşlanmaya yol açan genetik değişiklikleri önleyen bir bileşiğin üretimini teşvik eder. A vitamini, C vitamini ve kollajen gibi antioksidanlar da yaşlanmayı geciktirmede kilit rol oynarlar.

Diyabeti kontrol eder

Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, brokoli filizlerinin tip 2 diyabetik hastalarda insülin direncini artırabileceğini öne sürüyor. Ayrıntılı olarak, bu gıdadaki sulforaphane ve kaempferolün, Tip 2 Diabetes Mellitus şeker hastalarına sahip olanlarda kan şekeri seviyesini düşürme kabiliyetine sahip olabileceğini ve böylece kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Brokolinin Metabolizmaya Faydaları

Brokolinin içindeki lif, C vitamini, D vitamini, K vitamini, folat ve A vitamini gibi besin değerleri, vücudun metabolizmasını geliştirmeye yardımcı olur. Özellikle lif, bir TEF (yemeğin termik etkisi) gösterir ve yedikten sonra metabolizma hızınızı artırabilir. Ayrıca, iyi miktarda diyet lifi bulundurarak doygunluğu arttırır.

Cinsel Libidoyu Geliştirir

Brokoli vücudun organlarına kan dolaşımını artırabilir ve libidoyu iyileştirmeye yardımcı olur. Doğurganlığı artırabilen folat ve C vitamini içerir.

Brokolinin Antikanser Potansiyeli

Brokoli sebzesi kanser önleyici potansiyele sahiptir ve özellikle meme kanseri ve rahim kanseri için faydalıdır.  Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan raporunda kıdemli araştırmacı Jed W Fahey, brokolide sülforaphane gibi güçlü antikanserojen bileşikler bulunduğunu belirtmiştir. Bunlar; glukoffanin, diindolilmetan, izotiyosiyanatlar, beta-karoten ve selenyumdur. Kanser önleyici ajan olarak görev yapan diğer besinler, C, A ve E vitaminleri, çinko, potasyum ve bazı amino asitlerdir.

Vücudu Detoksifiye Eder

C vitamini, kükürt ve amino asitlerin varlığı brokoliyi iyi bir detoksifiye edici yapar. Vücuttaki ürik asit gibi serbest radikallerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylece kanı temizler, kaşıntı, kızarıklık, gut, artrit, romatizma, böbrek taşı, egzama gibi cilt hastalıkları ve cilt sertleşmesi gibi toksinle ilgili sorunları uzak tutar. Aynı zamanda alkali bir sebzedir ve vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Brokolinin Cilt Bakımına Faydaları

Brokoli cilt bakımına yardımcı olur ve size sağlıklı, parlak bir görünüm kazandırır. Beta-karoten, A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini, E vitamini, K vitamini, amino asitler ve folat gibi antioksidanlar bu sihri yaparlar.

İLGİLİ YAZI: Cildinizin Beslenmenizle İlgili Söylemeye Çalıştığı Şeyler

UV Işınlarından Korur

Brokolinin içinde önemli miktarda bulunan, fito-besleyici olan glukoffanin, güneş ışığına maruz kalmanın olumsuz etkilerini tersine çevirmekle ilişkilendirilmiştir.

Brokolinin Mide Sağlığına Faydaları

Brokoli lif bakımından oldukça zengindir, bu da kabızlığın giderilmesine yardımcı olur, çünkü neredeyse tüm mide rahatsızlıklarının kök nedeni kabızlıktır. Lif, suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketlerini uyarır. İçinde bulunan magnezyum ve vitaminler asitliği azaltır, uygun sindirimi kolaylaştırır ve besinlerin diğer gıdalardan emilimine yardımcı olur. Ayrıca, iltihabı azaltarak mideyi de yatıştırır.

Kalp Hastalığını Önler

Antioksidan glukophananın yanı sıra brokolideki yüksek lif içeriği LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, safranın azaltılması, kolesterol seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir, böylece kalp sağlığınıza yardımcı olur. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir flavonoiddir.

İLGİLİ YAZI: Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Erkeklerden Farklılık Gösteriyor

Brokolinin Göz Sağlığına Faydaları

Zeaksantin, beta-karoten ve fosfor gibi karotenoidler ve brokolide bulunan A, B kompleksi, C ve E vitaminleri gibi diğer vitaminler oküler sağlık için çok iyidir. Bu maddeler gözleri maküler dejenerasyon ve kataraktlara karşı korurken, radyasyonun yol açtığı hasarı da onarır.

Amyotrofik Lateral Skleroz

Bir Harvard Medical araştırma makalesi, brokolinin beta-karoten açısından zengin olduğunu ve tüketildiğinde yaklaşık% 25 oranında daha az amyotrofik lateral skleroz (ALS) riski oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca, ALS’nin önlenmesinde de yardımcı olan omega 3 yağ asitleri içerir. Son araştırmalar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin diyet alımının Lou Gehrig hastalığının başlangıcını azaltabileceğini veya geciktirebileceğini göstermektedir.

Bağışıklığı Artırır

Brokolinin mor ve yeşil rengi C vitamini, beta karoten, selenyum, bakır, kolin çinko ve fosfor gibi antioksidanlardan gelir. Bu bileşikler gerçekten mükemmel bağışıklık sistemi güçlendiricileridir ve sizi birçok enfeksiyondan koruyabilirler. Dengeli bir diyet yemenin yanı sıra, en iyi sonuçları görmek için yeterli uykuyu almanız ve stresi yönetmeniz önerilir.

Brokolinin Kemik ve Diş Sağlığına Faydaları

Bu sebze, K vitamini, kalsiyum, çinko, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olduğu için kemik ve dişleri güçlü tutar. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve / veya hamile veya emziren kadınlar için çok faydalıdır. Çocuk ve yaşlı yetişkinler osteoporoz, kemik ve dişlerin zayıflaması ve kalsiyum eksikliğine çok eğilimlidir. Dahası, K vitamini sadece kemiklerde bulunan bir protein olan osteokalsin oluşumu için gereklidir.

İLGİLİ YAZI: Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri: En Etkili Yöntemler

Gebelikte Fetal Gelişime Yardımcı Olur

Brokoli hamile kadınlar için gerekli besinlerle doludur. Proteinler, kalsiyum, vitaminler, antioksidanlar, demir ve fosfor içerir. Elyaf bakımından zengin olması, hamilelikte sık görülen kabızlığı da ortadan kaldırır. Bu sebzedeki folat içeriği, diyetlerinde folik asit eksikliği olan hamile kadınlar için önemli bir problem olan nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarının olmamasını sağlamaya yardımcı olur.

Brokolinin Kan Basıncına Faydaları

Brokolide bol miktarda bulunan krom, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, brokolideki besleyici potasyum miktarı vazodilatör görevi görebilir. Daha spesifik olarak, potasyum damarların ve kan damarlarının gerginliğini ve stresini gevşeterek kan akışını ve temel organların oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur. Magnezyum ve kalsiyum ayrıca kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Felç veya kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir.

Anemi İle Savaşır

Bu sebze, demir ve protein bakımından zengindir ve bu nedenle anemiye karşı mükemmel bir ilaçtır. Bakır, demir ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bir diğer önemli mineraldir. Bu yüzden bu yeşil sebzeyi beslenmenize ekleyin ve demir eksikliği anemisinin önlenmesine yardımcı olun.

Brokoli Nasıl Tüketilir?

brokolinin-faydalari-nelerdir
 • Pişirilmiş veya çiğ olarak yenilebilir.
 • Sağlıklı bir yemek için buharda pişirebilirsiniz.
 • Salata olarak tüketirken zeytinyağı ekleyin ve besin takviyesi yapın.
 • Çorba ve yahnilere sağlıklı bir katkı olarak ekleyin.

Brokolinin Yan Etkileri

Bu şaşırtıcı sebzenin kendisiyle ilişkili sağlık açısından zengin bir faydası olmasına rağmen, her zaman dikkatli olmak gerekir. Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Gaz
 • Şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Deri döküntüleri

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanı inceltme:

Brokolideki K Vitamini antikoagülan ilacınızı engelleyebilir. Bir kan inceltici kullanıyorsanız, brokoli yerken dikkatli olun. Eğer şu anda çok fazla brokoli yemiyorsanız ve kan inceltici kullanıyorsanız, doktorunuz veya diyetisyeninizle görüşmeden brokoli alımınızı artırmamanız önerilir.

Hipotiroidizm:

Yeşil sebzeler aşırı yenirse tiroid rahatsızlıklarını arttırabilir.

Güvende olmak için, diyetinize büyük miktarlarda eklemeden önce bir doktorla konuşmak en iyisidir. Bunun dışında, ölçülü olarak yiyin ve sağlık faydalarından hemen yararlanmaya başlayın!

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.