Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

En güzel muhabbetlerin ve kız isteme merasiminin vazgeçilmez içeceğidir Türk kahvesi. Tabi ki lezzetli ve köpüklü bir fincan kahve, keyfinize keyif katacaktır. Bunun için “ Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? ” adım adım sizler için yazdık.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

bol-kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir

Taze ve İnce Çekilmiş Kahve Kullanın

Lezzetli ve bol köpüklü kahve yapmak istiyorsanız, mutlaka taze ve ince çekilmiş Türk kahvesi kullanmalısınız. Nem almış ve bayatlamış kahve, ne kadar doğru pişirme tekniklerini kullanmış olsanız da istediğiniz gibi olmayacaktır. Kahvenizi mutlaka ağzı kapalı şekilde saklayın. Böylece hava alıp bayatlamaz ve lezzeti bozulmaz.

Bir Fincan İçin 2 Çay Kaşığı Kahve Kullanın

Kahvenizin kıvamının tam olmasını istiyorsanız, cezveye her fincan için tepeleme 2 çay kaşığı Türk kahvesi koyun.

Şekeri İsteğinize Göre Ayarlayın

Bazıları kahveyi sade içerken, kimileri de şekerli içmeyi tercih eder. Bir fincan az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker, orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker, şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker ilave edin. Sade kahve için şeker kullanmayın.

Kullandığınız Su Soğuk ve İçme Suyu Olmalı

Kahve için kullanacağınız su mutlaka soğuk ve içme suyu olmalıdır. Çeşme suyu kahvenin lezzetini bozar. Soğuk su kullanmak ise kahvenizin bol köpüklü olmasının en önemli püf noktasıdır.

Kahveyi Mutlaka Kısık Ateşte Pişirin

Kahve, şeker ve suyu cezveye koyduktan sonra 30 saniye kadar karıştırın ve cezveyi ocağa alın. Cezveyi ocağa koyduktan sonra bir daha kahvenizi karıştırmayın. Eğer karıştırırsanız kahveniz yeterince köpüklü olmayacaktır. Kahvenizi mutlaka kısık ateşte pişirin. Yüksek ateş, kahvenin özünü almadan kaynamasına neden olur.

3-4 dakika kısık ateşte pişen kahve yavaş yavaş kaynamaya ve köpürmeye başlayacaktır. Köpük taşmadan cezveyi ocaktan alın ve köpüğü fincanlara eşit olarak dağıtın. Cezveyi tekrar ocağa koyun. Kahve yeniden köpürüp kabardığında, taşmadan cezveyi ocaktan alın ve birkaç saniye dinlendirin. Her fincanın yarısına gelecek kadar kahve koyun. Kahveyi bir taşım daha kaynattıktan sonra fincanların tamamını doldurun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kahveyi fincanın kenarından doldurmaktır. Böylece köpük dağılıp bozulmaz.

İLGİLİ YAZI: TANE TANE PİRİNÇ PİLAVI NASIL YAPILIR?

Bol köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır püf noktalarını öğrendiğimize göre sıra geldi kahve keyfi yapmaya…

Sosyal Medyada Paylaş
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.