Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılar, özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bir çok renk ve model ayakkabı arasında seçim yapmak bir hayli zordur gerçekten. Ancak ayakkabı seçimi yaparken, görselliğinden önce ayak sağlığı için uygun olup olmadığına bakmak gerekiyor. Çünkü yanlış yapılan ayakkabı tercihi, ilerleyen zamanlarda birçok soruna yol açıyor. Bu sorunların önüne geçmek için ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler listemize göz atmanızı öneririz.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak sağlığı için, ayakkabı alışverişi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek hem zevkinize uygun hem de ayaklarınıza zarar vermeyen ayakkabılar satın alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler;

ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler
ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler
 • Ayakkabıyı oturarak değil, ayaktayken denemelisiniz. Çünkü ayakta durduğunuzda ayağınıza yük biner ve genişler. Doğru ayakkabı ölçüsünü bu şekilde anlayabilirsiniz.
 • Ayakkabının uzunluğunun ve genişliğinin ayağınızla doğru orantılı olmasına dikkat edin. Çok dar ya da çok geniş ayakkabılar ayak sağlığı için uygun değildir.
 • İki ayağın boy ve genişliği çoğu kişi de aynı değildir. Bu yüzden ayakkabı alırken her iki ayakkabıyı da deneyin.
 • Sivri burunlu ayakkabılar, parmaklarınızın şeklinde bozulmalara neden olacağı için bu modelleri tercih etmeyin.
 • Ayakkabı seçimi yaparken, ayakkabının altının “şok alıcı” özelliğinin olmasına dikkat edin. Altı çok kalın, tahta, çok ince ya da esnek olmayan ayakkabı modellerini tercih etmeyin. Bu modeller, ayak bağ ve eklemlerine fazla yük binmesine neden olarak ağrıya sebebiyet verirler.
 • Ayakkabının iç kısmının, ayağınızın doğal şekline uyum sağlıyor olmasına önem verin. İçi sert ve kaygan olan ayakkabı modellerini tercih etmeyin.
 • Ayakkabının topuk yüksekliği 2 – 4 cm arasında ve geniş olmalıdır. Böylece burkulmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Ayağınızın hava almasını sağlayan ayakkabıları tercih edin. Naylon ve benzeri malzemelerden üretilmiş ayakkabıları almaktan kaçının.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Nelere Yol Açar?

ayakkabi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Düz Ayakkabılardaki Risk

Babet ve düz ayakkabılar, topuklu ayakkabıların aksine ağırlığı parmak uçlarına değil topuklara verir. Düz ayakkabılar uzun süre giyildiğinde, topuk dikeni, ayak tabanı çökmesi, ayak bileği ve kalçada ağrılar, yürüyüş bozuklukları gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yüksek Topuklu Ayakkabılardaki Risk

Yüksek topuklu ayakkabılarda vücudun yükü ön tarafa verilecektir. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde, dizlere aşırı yüklenme sonucu, diz ağrısı ve menisküs görülebilir. Daha ileri dönemlerde diz eklemlerinde kireçlenmeye neden olabilmektedir. Bunun dışında, topuklu ayakkabılar baldır kaslarının fazla kasılması sonucu bacak ayrılarına da sebep olurlar.

Sivri Burunlu, Dar ve Topuklu Ayakkabıların Neden Olduğu Sorunlar

Bu tarz ayakkabılar, daha çok başparmakta olmak üzere ayaklarda kalıcı kemik çıkıntılarına, tırnak batmasına, nasır oluşumuna, tırnak şeklinde bozulma gibi ayak sorunlarına neden olur. Bu yüzden ayağınızın şekline uyum sağlamayan bu modelleri tercih etmeyin.

İLGİLİ YAZI: TOPUKLU AYAKKABIYLA NASIL RAHAT YÜRÜNÜR? 10 PÜF NOKTASI

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu ayak sağlığınız için oldukça önemli. Bu yüzden şık olmak isterken ayak sağlığınızı da gözardı etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaş
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.