Aloe Vera Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Muhtemelen Aloe Vera‘nın güneş yanığı tedavisinde popüler olmasının yanı sıra kesiklerden, yara izlerine kadar her şey için topikal bir çözüm olduğunu duymuşsunuzdur, ama bunun çok daha fazlasını yapabileceğini biliyor muydunuz? Bu bitkinin neden var olan en güçlü doğal sağlık keşiflerinden biri olduğunu ve Aloe Vera tüketmenin faydaları nelerdir öğrenmek için okumaya devam edin.

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera, 400’den fazla Aloe türünden biridir ve etli bitkiler ailenin bir üyesidir. Aloe Vera’yı eşsiz kılan, Acemannan olarak bilinen, doğal olarak yaprakların iç jeli içinde oluşan düzinelerce diğer vitamin, mineral ve antioksidandır.

Arap Yarımadası’na özgü olan bu çok yıllık yeşil bitkinin sağlık yararları için kullanımı, 6.000 yıllarına, Mısır’ın başlarına kadar uzanıyor. Bugün hemen hemen her iklimde, her yerde yetişir ve dünya çapında tarımsal ve tıbbi amaçlar için yetiştirilir. Aloe Vera, yaraların, yanıkların, kızarıklıkların, kaşıntıların giderilmesi ve izlerinin tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli topikal uygulamalar için kullanılır. Ancak şimdi Aloe Veranın tüketilmesi konusuna değineceğiz.

İLGİLİ YAZI: Aloe Vera Jelinin Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

aloe-vera-tuketmenin-faydalari

Yapılan çalışmalar, sindirim, cilt, bağışıklık, nemlendirme ve diğer her şey için Aloe Vera’yı tüketmenin sayısız yararı olduğunu göstermektedir. Aloe Vera yapraklarının içindeki jel suda çözünen ve yağda çözünür olan çok çeşitli bileşikler içerir. Bu jel, % 0.5 katı madde ile% 99.5 sudan oluşur. Aleo Vera jeli, vücudu tamamen besleyen mineraller, vitaminler, enzimler, polisakaritler, fenolik bileşikler, organik asitler ve glikozanlar içerir.

Aloe Vera Tüketmenin Metabolizmaya Faydaları

Mineral yüklü Aloe Vera, sağlıklı bir hücresel enzim sistemini destekler ve metabolizmamızı olması gerektiği gibi düzenler. İçeriğinde kemikler, dişler ve hücresel sinyaller için kalsiyum ve metabolizmamız için gerekli olan çinko ve magnezyum bulunur. Magnezyum sinirlerinizi, kaslarınızı, kalp ritminizi ve kemiklerinizi sağlıklı tutar. Krom, hücrelere enerji sağlayan insülini geliştirir. Diğer mineraller bakır, potasyum ve sodyumdur. Aloe vera tüketmek elektrolitlerimizin dengede kalmasına yardımcı olur.

Aloe vera A, C, D, E, B, B-1, B-2, B12 ve folik asit vitaminleri için iyi bir kaynaktır. A, C ve E vitaminleri, hücrelerin kalp hastalıklarına ve kansere karşı korunmasına yardımcı olan antioksidanlardır ve folik asit, diğer sağlıklı gıdalardaki vitamin ve besinleri emmek için antioksidanların arttırılmasına yardımcı olur. Vitamin B-12, çoklu metabolik fonksiyonlara hizmet etmenin yanı sıra sağlıklı bir kardiyovasküler ve sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Aloe Vera Tüketmenin Cilt Sağlığına Faydaları

Aloe vera tüketmenin faydaları cilt üzerinde de kendini göstermektedir. Aloe Vera jeli tüketmek cildinizin sağlığını da iyileştirebilir. Sivilce ve akne lezyonları, sedef hastalığı, egzama ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra, cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Kas Gelişimine Yardımcı Olur

Aloe vera, kas dokusu üretimi için gerekli 20 amino aside sahiptir ve bunların 8 tanesi vücut tarafından doğal olarak üretilmez ve diyetinize eklenmesi gerekir. Ayrıca, besin emilimini artırabilen ve gıdanın parçalanmasına yardımcı olan 7 anahtar enzim vardır.

aloe-vera-tuketmenin-faydalari

Aloe Veranın Sindirime Faydaları

Yapılan sağlık çalışmaları, Aloe Vera’nın sindirim sistemine ve genel bağırsak sağlığına yararlı olduğunu göstermiştir. Aloe vera tüketmek mide ekşimesi ve asit problemlerine yardımcı olur. Aynı zamanda vücudu alkalize eder, bu da hazımsızlığa neden olan yiyecekleri önlemeye yardımcı olur. Enflamasyonu, kan basıncını azaltmada ve elektrolitleri dengelemede yardımcı olur.

Eklem Sağlığı İçin Etkileri

Aloe Vera eklem sağlığı için kullanılması, iltihap üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle popüler hale gelmiştir. Diğer faydaların birleşimi, tüketilen Aloe Vera’nın genel eklem desteği sağlamak için iyi bir seçim olmasını sağlar. Aloe vera tüketmenin faydaları eklem sağlığında da oldukça fazladır.

Aloe Vera Tüketmenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe Vera’nın yemenin neredeyse tek olası yan etkisi, insanların yanlışlıkla veya bilinmeyen bir şekilde yaprağın aloin içeren dış kısmını tüketmeleri sonucu ortaya çıkar. Çok fazla aloin tüketimi, mide kramplarına, bağırsak spazmlarına, ishal veya böbrek sorunlarına neden olabilir; bu nedenle, herhangi bir aloinin çıkarılması için özel olarak işlenmiş organik bir saf Aloe Vera ürününün seçilmesi çok önemlidir.

Not: Hemen hemen her maddede olduğu gibi, çok az sayıda insan Aloe Vera’ya alerjik reaksiyon gösterebilir. Önceden mevcut tıbbi durumlarınız veya diyet kısıtlamalarınız varsa, nasıl bir tepki verdiğinizi görmek ve bir sağlık uzmanıyla konuşmak için daima küçük bir doz ile başlayın.

İLGİLİ YAZI: Aloe Veranın Cilde Faydaları: 7 Harika Fayda

Aloin Nedir Ve Neden Zararlıdır?

Aloin, Aloe Vera yapraklarının lateks derisinde doğal olarak bulunur. Güçlü müshil özelliklerine sahip bir antrakinon glikozid türüdür. Bazı insanlar kabızlığı gidermek için bitkinin bu kısmını yerler. Bununla birlikte, sağlık çalışanları genellikle güvenli ya da etkili bir müshil olduğuna inanmazlar. Aloin konsantrasyonları bitki boyunca değişiklik gösterir, bu nedenle sonuçlar tahmin edilemez olabilir. Bu nedenle, çiğ Aloe Vera’yı tüketirken büyük özen gösterilmeli ve tüketiminde aşıra kaçmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.