Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Oldukça faydalı olan yeşil çay zayıflatır mı ve yeşil çayın faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizler için yeşil çayın etkilerini derledik.Yeşil çay, ülkemizde en çok tüketilen siyah çay ile aynı bitkiden üretilmektedir. Her iki çay da “çay bitkisi” denilen camellia sinensis’in yapraklarından elde edilir. Yeşil çay ve siyah çay arasındaki fark ise yaprakların işlenme biçiminden gelmektedir.

Siyah çay üretiminde kullanılan yöntem, yeşil çay üretiminde kullanılan yönteme göre çay yapraklarının daha çok oksitlenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden siyah çay besleyici özelliğini büyük ölçüde kaybederken, yeşil çay yaprakları daha az işlem gördüğü için antioksidan özelliğini büyük ölçüde korur.

Antioksidan deposu olan yeşil çayın, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanseri önlemesi, tansiyonu dengelemesi ve kolestrolü düşürmesi gibi önemli faydaları vardır.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çayın zayıflamaya olan etkisi yadsınamaz. Ancak, zayıflamak için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Zayıflamak istiyorsanız, günlük almanız gereken kalori miktarını düşürdükten sonra yeşil çayın desteğiyle sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.  Yeşil çay yağ yakma, metabolizmayı hızlandırma, iştahınızı bastırma ve vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca yeşil çay, kilo verdikten sonra adipoz dokunun gelişmesini engellediği için fazla kiloların önüne geçmiş oluyor. Bunun  yanında egzersiz yaparak da kalori yakma oranınızı arttırabilirsiniz.

Özetleyecek olursak; sağlıklı kilo vermek için 2-3 ay boyunca denetimli kalori alımı, egzersiz ve günde 2-3 fincan limonlu, taze naneli yeşil çay ile birlikte sonuca ulaşabilirsiniz.