Yaz Meyvelerinin Faydaları: Ne kadar Tüketmek Gerekir?

Her biri sağlık deposu olan yaz meyveleri çok fazla tüketildiğinde fayda yerine zarar verebilir. Özellikle diyabet hastaları şeker oranı yüksek olan meyveleri tüketirken çok dikkatli olmaları gerekir. Yaz meyvelerinin faydaları ve ne kadar tüketilmesi gerektiği konusundaki soruları, Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan’ın önerileriyle birlikte size aktarıyoruz. İşte, yaz meyvelerinin faydaları ve ne kadar tüketilmesi gerektiği.


Yaz Meyvelerinin Faydaları: Ne kadar Tüketmek Gerekir?

Üzümün Faydaları

Üzüm, demir, manganez ve bakır gibi mineraller ile kemik yapısını güçlendirir. Düzenli olarak üzüm tüketildiğinde, yaşa bağlı olarak oluşan kemik erimesinin başlamasına engel olur. Bunun dışında, üzüm tüketmek beyin yapısını korur, sinir sistemini güçlendirir ve akne tedavisinde etkilidir. Şeker oranı yüksek olduğu için 1 porsiyon tüketilmelidir. Bir porsiyon üzüm 15 adede denk gelir. Fazla tüketilen üzüm karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Kirazın Faydaları

Bilimsel çalışmalar sonucu, uyumadan 10 dakika önce tüketilen 1 porsiyon kirazın, uyku kalitesini arttırdığı ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığı görülmüştür. Şeker içeriği üzüme göre biraz daha düşük olduğu için diyabet hastaları da rahatlıkla kiraz tüketebilir. Gut hastalığının iyileşme sürecinde destekleyici olan kirazı, kan sulandırıcı etkisinden dolayı tansiyon ve kalp hastaları dikkatli tüketmelidir. Bir porsiyon kiraz 15-20 adettir.

Karpuzun Faydaları

Hem lezzetli hem de serinletici etkisi olan karpuz, yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinin başında gelir. Karpuz birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte yüksek şeker oranına sahiptir. İnsülin direnci olan, diyabet ve hipoglisemi hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir. Bir porsiyon karpuzda 20 gr şeker, 17 gr A vitamini, 4 gr demir, 21 gr C vitamini, 270 mg potasyum, 1 gr lif vardır ve 180 kaloridir. Karpuzla birlikte peynir tüketmek kan şekeri seviyesinin daha normal seyretmesini sağlar. Bir porsiyon karpuz 2 dilim yani 80 grama denk gelir.


Kayısının Faydaları

Yüksek miktarda demir içeren kayısı, anemi ve anemi kaynaklı birçok hastalığı önlemekte ve tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Kayısı kan oluşumunu arttırır ve kan akışını hızlandırır. Kanda biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcıdır. 3 – 4 adet taze veya kuru kayısı bir porsiyona denk gelir. Lif oranı yüksek olduğu için kabızlığa iyi gelir. Ancak fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Dutun Faydaları

Dut, zengin içeriği sayesinde cilt bakımından kanseri önlemeye kadar birçok fayda gösterir. Ancak fazla tüketilmesi bağışıklığı düşürür, mide bulantısı ve karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca pestisit kalıntısı nedeniyle tüketmeden önce iyi yıkamak gerekir. 1 çay bardağı dut 1 porsiyona denk gelmektedir.

İncirin Faydaları

İncir, yüksek lif içeriğiyle bağırsak sağlığı için önemli bir meyvedir ve kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.  Çözünür bir lif olan pektin içermesi, incirin bağırsak hareketlerini sağlıklı hale getirmesini sağlar. Araştırmalar, incirin kolon kanserini engellediğini gösteriyor. İnsülin direnci olanların dikkatli tüketmesi gereken incirin 1 porsiyonu 2 adettir. İncirin yanında süt tüketerek kan şekerini dengeleyebilirsiniz.

Kavunun Faydaları

Kavun bol su içerir ve potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Kalp krizi riskini azaltır, kötü kolesterolün düşürülmesine ve toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Potasyum oranı yüksek olduğu için hiperpotasemi ve böbrek hastalarının doktora danışarak tüketmeleri gerekir. 1 porsiyon kavun 2 dilimdir.

Eriğin Faydaları

Erik, düşük glisemik indeksi ile kan şekerini dengeler ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Şeker oranı düşük olduğu için diyabet hastaları da tüketebilir.  Yüksek magnezyum içeriği strese karşı etkilidir. 10 adet küçük boy erik 1 porsiyona denk gelir. Eriğin tuzla tüketilmesi ödem oluşmasına neden olabilir. Ayrıca tansiyon hastalarının tuz kullanmadan yemeleri gerekir.

Yaz meyvelerinin faydaları ve ne kadar tüketilmesi gerektiği konularına değindik. Siz de önerilerimize kulak vererek meyvelerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

İlgili Yazı: Sağlığınızın Yerinde Olmadığını Gösteren İşaretler

Kaynak: İndigo DergisiYaz meyveleri faydaları: Kaç adet tüketmek sağlıklı?