Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt, sivilce, açılmış gözenekler ve siyah nokta gibi birçok problemi de beraberinde getirir. Ancak cilt tipinize uygun bakım yaparak bu problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. İşte, yağlı ciltler için bakım önerileri;

Cildin yağlanmasının birçok sebebi vardır. Bunların başında ise genetik faktör başta gelir. Fakat sadece genler değil, yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış ürün kullanımı ve hormonal değişiklikler de cildin yağlanmasına sebep olur. Yağlı ciltler için bakım önerilerimize göz atarak siz de bu sorunu en aza indirebilirsiniz.


Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Cilt Temizliği

Yağlı cilde sahipseniz cildinizi gün içerisinde sık sık yıkamak hata olacaktır. Günde 2 defadan fazla yıkanan cildin yağ dengesi bozulacaktır. Sürekli olarak yıkayarak yağdan arındırdığınız cildiniz, kuruluğa engel olmak için daha çok yağ üretecektir. Bu yüzden, cildinize uygun, yumuşak bir temizleyiciyle her gün cildinizi 2 defa yıkayın. Gereğinden fazla cilt temizliği yapmayın.

Yağlı Ciltlerde Tonik Kullanımı

Cildinizi temizledikten sonra yumuşak ve alkolsüz bir tonikle cilt bakımınıza devam edin. Alkol içeren tonikler cildin yağ dengesini bozduğu için alkolsüz tonik tercih etmeye dikkat edin. Alkollü tonikler bir süreliğine yağ oluşumu azaltsa da cilt sonrasında daha fazla yağ üretir. Toniği buzdolabında saklarsanız cildinizin daha fazla ferahlamasını ve tazelenmesini sağlamış olursunuz.

Yağlı Ciltlerde Nemlendirme

Yağlı ciltlerin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanızdır. Gün içinde cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı olduğunda su bazlı nemlendirici ile nemlendirin. Yağlı nemlendiriciler cilt tipinize uygun olmayacaktır.


Yağlı Cilde Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yağlı cilt için bakım önerileri ;

  • Haftada 1 defa gözenekleri temizleyen bir maske uygulaması yapın (Kil maskesi önerilir) ve ardından su bazlı bir kremle cildinizi nemlendirin.
  • Günde iki kere cilt temizliği yapmak yeterlidir. Daha fazlası yağlanmayı arttırır. Ayrıca cildinizi yıkarken nazik davranın ve ovmayın.
  • Makyaj ürünü alırken mineral olanları tercih edin.
  • Cildinizi yıkarken ılık ya da soğuk su kullanın.
  • Yağsız güneş kremi kullanın.
  • Uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin ve rutin bakımınızı yapın.
  • Cildinize içerden destek vermek için bol bol su için.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmeyin. Cilde iyi gelen besinleri tercih edin.

İlgili Yazı: Cilde İyi Gelen Besinler