Şekerin Zararları Nelerdir?

Günlük hayatta çok fazla tükettiğimiz şekerin zararları bir hayli fazla. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna baktığımız zaman günlük kalori ihtiyacımızın %10’undan fazla şeker tüketmememiz gerekiyor. Amerikan Kalp Cemiyeti’nin yayınladığı rakamlara bakıldığında ise bu miktarın kadınlar için 20 gram, erkekler için 35 gram olduğu görülüyor. Ancak gün içerisinde tükettiğimiz şekerli içecekler, yiyecekler ve içeriğini bilemediğimiz hazır gıdalar günlük ne kadar şeker tükettiğimizi bilmemize olanak tanımıyor.


Şekerin Faydası Var mı?

Vücudumuzun, karbonhidrat kaynağı olan tahıllardan ve baklagillerden aldığı şekere ihtiyacı vardır. Bu besinler yoluyla alınan şeker, sadece glukoza dönüşür ve her hücremiz bundan faydalanır. Ancak rafine  şeker ve  hazır  gıdaların  içinde  bulunan yüksek oranda   glukoz  içeren  mısır  şurubunun vücudumuza hiçbir faydası olmadığı gibi zararı vardır. Vücudumuza zarar vermeden şeker ihtiyacımızı karşılamak için  şekeri tahıl ve baklagillerden almamız gerekiyor.

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?

1) Şeker Cildi Yaşlandırıyor

Şeker molekülleri vücudumuzda fazla oranda bulunduğu zaman proteinlere bağlanarak, proteinin yapısını değiştirir. Bu olaya “glikasyon” adı verilmektedir. Glikasyon sonucu ise kollajen ve elastin protinleri zarar görür. Cildin sağlıklı yapısı için büyük önem taşıyan elastin ve kollajenin hasar görmesiyle birlikte ciltte kırışıklıklar, sarkma ve cilt yapısında bozulmalar meydana gelir. Yani şekerin zararları genel sağlığımız kadar cilt sağlığımızı da etkiliyor.

2) Hafızayı Zayıflatıyor

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda, kan şekerinin uzun süre normal değerinin üzerinde olmasının, beynin küçülme riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sahibi Profesör Dr. Nicolas Cherbuin, beynin hafızayı oluşturan kısımlarında meydana gelen küçülmenin hafıza sorunlarını tetikleyeceğini belirtmiştir. Ayrıca fazla şeker tüketimi, dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğüne de neden olabilmektedir.

3) Şeker Kanser Riskini Arttırıyor

Doğal şeker içeren süt ve süt ürünleri, tahıllar, kuru baklagiller kanserden koruyucu olan vitamin, mineral, fitokimyasallar ve antioksidan gibi maddeler içerirler. Ancak sofra şekeri hiç bir koruyucu madde içermediği gibi boş kalori almamıza neden olur.

4) Vücudun Savunma Sistemini Zayıflatıyor

Bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklara karşı koruyan en önemli mekanizmadır. Şekerin fazla tüketilmesi, bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşma yeteneğini büyük ölçüde azaltmaktadır. C vitamini ve şeker, benzer molekül yapısına sahiptirler. Ancak şekerin fazla tüketilmesi sonucunda bağışıklık hücreleri C vitamini kullanamaz. Bunun sonucunda bağışılık sistemimiz zayıflar ve hastalıklara yakalanma riskimiz de büyük oranda artar.

5) Fazla Şeker Diş Çürüklerine Neden Oluyor

Şekerin zararları diş sağlığında da kendini gösteriyor. Ağzımızda dişlerimiz için faydalı olan ve dişlere zarar veren birçok bakteri yaşamaktadır. Eğer fırçalama yoluyla ya da tükürük ile temizlenmezse, şekerle beslenen bakteriler ağzımızın içinde asidik bir ortam oluştururlar. Bu asitler diş minesine zarar vererek diş çürüklerine yol açar.


6) Obeziteye Neden Oluyor

Obezitenin en önemli sebeplerinden biri fazla şeker tüketimidir. Sürekli ve fazla miktarda şeker alımı sonucunda karaciğer, şeker bileşeni olan fruktozu yağ olarak depolamaktadır ve bu da yağ oluşumuna neden olmaktadır.

7) Karaciğer Yağlanmasını Tetikliyor

Fruktozun fazla alımı sonucunda trigliserid yükselir. Karaciğerde fazla biriken trigliserid, karaciğer yağlanmasına sebep olur. Bunun  dışında, şekerin fazla tüketimi sonucu ortaya çıkan obezite ve obezite sonucu oluşan insülin direnci de karaciğer yağlanmasını tetiklemektedir.

8) Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

Şeker tüketimi kötü kolesterol (LDL) ve trigliseridlerin yükselmesine ve damar tıkanıklığına sebep olmaktadır. Damar tıkanıklığı kalp krizi riskini artırmaktadır.

9) Şeker Mutsuz Ediyor

Şeker tüketimi, “mutluluk hormonu” diye adlandırılan serotonin hormonunun salgılanmasını tetikleyerek bağımlılık yaratabilmektedir. Beyinde yaratılan bu bağımlılık sonucu, şeker içeren besinler tüketilmediği zaman mutsuzluk hissedilir. Şeker tüketimine devam edilmesi sonucunda ise fazla kilo alımı ve hastalıklar sebebiyle yine mutsuzluk hissedilmektedir.

10) İnsülin Direncine Neden Oluyor

İnsülin hormonu, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Ancak fazla şeker tüketimi insülin direncine sebep olur. Bu da kandaki şekerin hücre içine girmesi sonucu kullanılamaması anlamına gelmektedir. İnsülin direnci; obezite, metabolik sendrom, kalp damar hastalıkları ve tip 2 diyabet riskini arttırmaktadır.

 

Şeker Yerine Hangi Besinler Kullanılabilir?

şeker yerine bal kullanın
şeker yerine bal kullanın

Şekerin zararları  sonucu  şeker  tüketiminden  vazgeçmek  istediğinizde  tatlı  isteğinizi  nasıl geçireceğinizi düşünebilirsiniz. Bunun için şeker yerine tatlı isteğinizi karşılayacak ancak vücudunuza zararlı olmayan doğal bal ve hurmayı tüketebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.