Saçlara Zarar Veren 7 Alışkanlık

Sağlıklı ve parlak görünen saçlar için bakım yapmamıza rağmen bazen istediğimiz sonucu alamayız. Bunda bazı alışkanlıklarımızın rolü vardır. Saçlara zarar veren 7 alışkanlık listemize göz atarak sağlık saçlar için kaçınılması gerekenleri bulabilirsiniz.


Saçlara Zarar Veren 7 Alışkanlık

1. Sağlıksız Beslenme

saçlara zarar veren 7 alışkanlık

Beslenme alışkanlıklarımız genel sağlığımız kadar cilt ve saç sağlımız için de çok önemlidir. Saç sağlığı için özellikle çinko, demir, E vitamini ve protein tüketilmelidir. Ayrıca sağlıklı, gür ve daha hızlı uzayan saçlar için günlük 2 litre su tüketilmesi önemlidir. Kızarmış, hamurlu ve taze olmayan hazır gıdalar ise hem vücut sağlığı hem de saç sağlığı için zararlı beslenme alışkanlıklarıdır.

 

2. Saçları Çok Sıkı Bağlamak ve Örmek

saçlara zarar veren 7 alışkanlık

Saçları çok sıkı bağlamak ve örmek, saç foliküllerinin gerilmesine ve kırılmaya neden olur. Bu nedenle saçları örmek ve çok sıkı bağlamak yıpranmış saçların nedenlerinden biridir.

 

3. Saçları Yanlış Taramak

saçlara zarar veren 7 alışkanlık

Saç telleri ıslakken daha kırılgan olur. Bu yüzden banyodan hemen sonra saçları taramak saçların yıpranmasına neden olur. Zarar görmemesi için saçlarınızı banyodan önce tarayın. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla saçlarınızın fazla suyunu alın ve biraz kuruduktan sonra yavaş hareketlerle tarayın. Saçlarınızın önce uçlarını sonra dipten uca doğru tarayın.

 

4. Saçları Çok Fazla Şampuanlamak

saçlara zarar veren 7 alışkanlık

Saçlarınızı çok fazla şampuanlamanız saç derisindeki doğal nemin azalmasına ve saçın kuruyup kırılmasına neden olur. Saçlarınızı her gün değil haftada 2-3 sefer yıkamaya özen gösterin.

Ayrıca saçlarınızı şampuanlarken saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yapmanız gerekiyor. Tırnaklarınızla masaj yaparsanız saç deriniz zarar görür ve saç dökülmesi görülür.

 

5. Beyaz Sabun

Beyaz sabunun içinde yoğun miktarda kimyasal bulunmaktadır. Bu yüzden beyaz sabun saça zarar verir. Saçları yıkarken beyaz sabun yerine doğal içerikli şampuanlar tercih edilmelidir.

 

6. Saç Şekillendirici Aletler

saçlara zarar veren 7 alışkanlık

Saç şekillendirici aletlerle saçlarımıza şekil verirken uyguladığımız yüksek ısı saçlarınızın zarar görmesine ve kurumasına neden olur. Saçlarınızı şekillendirirken en fazla 150 dereceye kadar ısı kullanarak ve şekillendirme işlemini haftada en fazla 3 defa uygulayarak saçlarınızın göreceği zararı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca saç bakımı için yağlarla bakım yaparak, saçlarınızın canlılığını yeniden kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 

7. Güneş Işınları

Güneş ışınları saçlarınıza ciddi zararlar verir. Saçlarınız boyalıysa bu zarar daha fazladır. Saçlarınızı güneşten korumak için koruyucu krem kullanabilirsiniz.Saçlara Zarar Veren 7 Alışkanlık” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.