Ofis Çalışanları Nasıl Beslenmeli?

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obezitenin en önemli nedeni, yanlış beslenmeyle birlikte hareketsiz bir yaşam tarzı olarak biliniyor. Hareketsiz yaşam denildiğindeyse ilk olarak akla ofis çalışanları yani günün büyük bir bölümünü masa başında çalışarak geçiren insanlar geliyor. Peki, ofis çalışanları nasıl beslenmeli, gereksiz kilo alımını durdurmak için beslenme konusunda dikkat etmesi gereken noktalar neler? İşte bu sorunun cevabı;


Ofis Çalışanları Nasıl Beslenmeli?

  • Öncelikle ofiste çalışan biriyseniz, mümkün olduğunca hazır gıdalardan, kızartma türü yiyeceklerden ve fast-food olarak bilinen atıştırmalıklardan uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca öğle arasında yediğiniz yemeklerin fazla yağlı olmamasına dikkat etmenizde de yarar var.
  • Ofis çalışanı olarak dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, gün içerisinde tükettiğiniz abur cubur tarzı, fazla yağ ve karbonhidrat içeren atıştırmalıklar. Çünkü çikolata, bisküvi ya da kek gibi hazır yiyecekler, kan şekerinin hızla çıkıp inmesine ve bu nedenle de daha fazla acıkıp, yemek yemenize neden olabiliyor.
  • Buna ek olarak, bütün gün hareket etmeden çalışıyorsanız, diyet olarak bilinen şekersiz light ürünleri tüketmekten de uzak durmalısınız. Çünkü bu tür ürünler işlenmiş gıdalar olmalarının yanı sıra sağlık açısından zararlı bileşenler içerebiliyorlar. Sağlığınızı son derece olumsuz etkileyen bu atıştırmalıklar yerine, taze ya da kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor.
  • Yaygın olarak yapılan bu tür beslenme hataları dışında, ofiste çalışanların gün içerisinde yeterli miktarda su içmediklerini de ayrıca eklemek gerekiyor. Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tükettiklerinden dolayı ofiste çalışan çoğu kişi, genellikle yeterli su içmediğinin farkına varamıyor. Oysaki dünya sağlık örgütü, sağlıklı bir insanın gün içinde, sahip olduğu kilo başına 30 ml su içmesi gerektiğini belirtiyor.
  • Fazla kilo almaya neden olan etmenlerin en sonuncusu ise tuz. Maalesef fazla tuz tüketimi, vücutta gereğinden fazla su tutulmasına ve ödem oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle kilo almamak için tuz tüketimini mutlaka sınırlandırmanız gerekiyor. Ayrıca obeziteye karşı önlem almak için en azından sabahları işe gitmeden önce ya da akşamları iş çıkışı, en az 1-1,5 saat yürüyüş yapmaya özen göstermeniz de oldukça faydalı olacaktır.