Sabahları Limon Suyu İçmenin 11 Faydası

Limon suyunun vücudumuza faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sabah içilen limon suyunun faydaları çok daha fazladır. Limon suyunun faydaları için güne limonlu su içerek başlayabilirsiniz.

Limon ve Limon Suyunun Faydaları

1. Limon Suyunun Vücut PH Seviyesine Faydaları

Limonun asit içeriği yüksek olmasına rağmen, vücuda girdiğinde vücudun alkalize olmasını sağlar. Bu nedenle limon suyunun faydalarından biri vücuttaki alkali seviyesini düzenlemesidir.

2. Limon Suyunun Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Faydası

C vitamini bakımından zengin olan limon bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalıdır. C vitamini, gribal enfeksiyon ve kanser gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

3. Limon Suyunun Kilo Kontrolüne Faydaları

limon-ve-limon-suyunun-faydalari

Lif bakımından da zengin olan limon, pektin lifi sayesinde kilo kontrolü sağlar. Limonun bu faydası sayesinde, düzenli olarak limon suyu tüketmek metabolizma ve açlık kontrolü üzerinde oldukça etkilidir.  

4. Limon Suyunun Ödem Attırmaya Faydası

Özellikle sabah aç karına tüketilen limonlu su ve salata, çorba gibi yiyeceklere eklenerek tükettiğimiz limon idrar söktürücü etki yaratmaktadır. Böylece vücuttaki fazla sıvı ve atık maddeler atılarak temizlenir.

5. Limon Suyunun Sindirim Sistemine Faydaları

Limonun yüksek asitlik derecesi nedeniyle limon suyu gastroözofageal reflü rahatsızlığına karşı kullanılır. Limon suyu mide ekşimesi, bulantı, sindirim güçlüğü, şişkinlik ve kabızlığa iyi gelmektedir. Karaciğerin safra üretimini destekleyerek yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar.

6. Limon Suyunun Kan Şekerini Düzenlemeye Faydaları

Limon suyu içmek yüksek kan şekeri düzeyine olumlu etki yapmaktadır. Ancak limonunda içinde şeker bulunduğu için aşırı tüketilmemelidir. Ayrıca aşırı tüketmek kan şekerini düşürüp hipoglisemiye sebep olabilir.

7. Limon Suyunun Cilt Sağlığına Faydaları

Limon C vitamini içeriği ile ciltte oluşan kırışıklıkların önlenmesini sağlamaktadır. Limonun faydalarını cilt sağlığı için kullanmak isterseniz limon suyu içmenin yanında limonu cildinize sürerek de kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

8. Limon Suyunun Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Limon suyunun faydalarından biri de kan dolaşımı sistemini korumasıdır. Yüksek potasyum içeriği ile kalp sağlığının korunmasına ve yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasına faydası vardır.

9. Limon Suyunun Diş Bakımına Faydaları

Limon suyu diş ağrılarının azaltılmasında, ağız kokusunun giderilmesinde, diş eti kanamalarının durdurulmasında faydalıdır ve ağız içi temizliği için kullanılabilir. Asit derecesi yüksek olduğu için ağızda uzun süre bekletilmemelidir.

10. Limon Suyunun Böbrek Taşı Tedavisine Faydaları

Limon uyu böbrek taşı tedavisinde idrar sitratı oluşturarak yardımcı olur. Limon suyu ve zeytinyağı karışımı safra kesesi tedavisinde faydalıdır. Ayrıca limon suyu bakteriyel enfeksiyonları vücuttan atmaya yardımcıdır.

11. Limon Suyunun Deri Hastalıklarına Faydaları

Limon antiseptik etkisiyle yanık, güneş yanığı, böcek ısırıkları, egzama ve sivilce gibi cilt sorunlarında etkilidir.

İLGİLİ YAZI: ADAÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Limon ve limon suyunun faydaları oldukça fazla olsa da her besinde olduğu gibi bu besinde de aşırıya kaçmamak önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş
 • 30
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  30
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.