Kıyafetlerinizde Ütü Yanığı Olmasın

Çok beğenerek aldığımız kıyafetlerimiz yıkama hataları ya da yanlış ütüleme teknikleri yüzünden kısa zamanda yıpranıp eskiyebilir. Kıyafetlerinizde esneme, parlama, ütü izi, ütü yanığı olmaması için kıyafetleri ütülerken bilmeniz gereken noktalar vardır. Böylece kıyafetlerinizin yıpranmasını önleyerek, daha uzun süre kullanabilirsiniz.


Kıyafetlerde Ütü İzi ve Ütü Yanığı Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ütünüzün ısısını mutlaka kıyafetinizin kumaşına göre ayarlayın. Kumaşa uygun olandan daha yüksek ısıda ütülerseniz kıyafetiniz yanabilir, yıpranabilir. Kumaşa uygun sıcaklığı kıyafetinizin üzerindeki etiket bilgilerinden öğrenebilirsiniz.

 

  • Kıyafetlerinizi ütülerken, ütüyü çok kuvvetli bastırmayın. Uygulayacağınız fazla kuvvet, kıyafetlerinizde ütü izi kalmasına, yanık izi olmasına ya da yıpranmasına neden olur.

 

  • Kıyafetlerinizi ortadan dışarıya doğru hareketlerle ütüleyin.

 

  • Ütülerken en çok dikkat gerektiren kumaş türü ipek kumaşlardır. Yüksek ısı, ipekli kumaşlara çok kolay zarar verebilir. İpekli kumaşı hafif nemliyken ve kıyafetinizi ters çevirerek ütülemelisiniz.

 

  • Uygun olmayan ısıda ve düz tarafından ütülenen ipekli kumaşlarda ütü lekesi oluşabilir ya da ütü izi kalabilir.

 

  • Saten kumaştan olan kıyafetlerinizi ütülerken, ipekli kumaşlarda olduğu gibi özen göstermeniz gerekir. Saten kumaşı yanlış ütülerseniz kumaş parlama yapacaktır. Bunu önlemek için orta derece ısı ile ve ütüyü kumaşın üzerinde fazla tutmadan, hızlı hareketlerle ütülemelisiniz. Ayrıca kumaş ile ütü arasına tülbent koyarak ütülemeniz, saten kumaşı koruyacaktır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.