Kepeğe Karşı Elma Sirkesi Mucizesi

Sık karşılaştığımız kepek problemi saç derisinin sağlıksız olduğunu gösterdiği gibi görsel olarak da bizleri rahatsız eder. Evde kolayca uygulayabileceğiniz kepek için elma sirkesi maskesi ile bu sorunu büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.


Saçların kepeklenmesi hemen hemen herkesin yaşadığı sorunların başında gelir. Öncelikle saçın kepeklenmesi ne anlama gelir ve neden oluşur? Bu sorunun cevabını arayalım. Saçın kepeklenmesi, saçımızdaki ölmüş derinin bir süre sonra kuruyarak ortaya çıkmasıdır. Gerek kullandığımız şampuanlar, gerekse kişinin saç derisinin yapısı nedeniyle kepek oluşumu ortaya çıkabilir.

Sizleri bu sorundan kurtarmak ya da daha aza indirmek için sirkenin mucizevi etkisiyle tanıştıracağız. Sirke kulanım alanı oldukça geniştir. Mutfakta, temizlikte her alanda oldukça etkili ve faydalı olması sebebiyle kullanılır. Şimdi de kepek sorunu yaşayanlar için vereceğimiz tariflerle bu sorundan kolayca kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Elma Sirkesinin Saça Fayları Nelerdir?

  • Elma sirkesi, kepek oluşumuna sebep olan etkileri ayrıştırır. Bu yönüyle saçımızda kepek oluşumunu engeller ve olan kepeğin saçımızdan arınmasına yardımcı olur.
  • Ayrıca sirke saç diplerinde oluşan ölü deriyi temizler ve saçımızın daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur.
  • Sirkeli suyla durulanan saçların ise daha parlak ve sağlıklı göründüğünü ise unutmayalım.
kepek için elma sirkesi maskesi
kepek için elma sirkesi maskesi

 

1. Kepek İçin Elma Sirkesi Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 veya 1,5 litre su
  • 1 çay bardağı elma sirkesi

Uygulanışı:

Sirke ile suyu birbiriyle karıştırıyoruz. Banyodan sonra saçımızı durularken en son bu karışımla saçlarımızı ovalayarak duruluyoruz. Tarifimiz bu kadar pratiktir.

2. Kepek İçin Sirke + Karbonat + Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Kepek için tekrar bir karışım daha verelim sizlere. Yine bu karışımda da sirkenin mucizelerinden faydalanacağız ve bu defa sirkenin yanında başka malzemeler de olacaktır. İşte kepek için maske tarifimiz.

Malzemeler:

  • Bir çorba kaşığı elma sirkesi
  • Bir tatlı kaşığı karbonat
  • Bir çay bardağı zeytinyağı

Uygulanışı:

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Daha sonra saçınıza diplerinize masaj yaparak sürün ve ovalayın. Temiz saça uygulanması tercihimizdir. 5 ile 10 dakika arası saçınızda bekletip maskeyi akıtabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kepek için maske tariflerimizin ikisi de çok pratik ve bir o kadar da etkilidir. Sirke kokusu sizi rahatsız edebilir fakat bu kalıcı olmayacaktır. Saçınızı durular durulamaz kokudan arınacaksınız.  Vermiş olduğumuz kepek için sirke maskesi tariflerini haftada bir defa düzenli olarak uyguladığınızda etkisini siz de göreceksiniz.

İlgili Yazı: Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri