Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi belirtileri, kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Kadınlarda kalp krizi belirtileri başka birçok rahatsızlığın belirtileriyle karıştırıldığı için doktora başvurmakta geç kalınabiliyor. Bu yüzden bu konuda bilgi sahibi olarak erken teşhis konulmasını sağlayabilir ve gerekli önlemleri alabiliriz.


Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

  1. Vücudun Üst Kısmında Rahatsızlık: Sırt, boyun, omuz, kollar, midenin üst kısmı ve çenede görülen ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir. Bu ağrılar kemik erimesi gibi farklı rahatsızlık göstergesi de olabilir tabiki. Ancak siz yine de gerekli kontrolleri yaptırarak emin olun.
  2. Göğüs Kafesinde Baskı: Erkeklerde kalp krizi göğüs kafesinde baskı hissiyle başlar ve kola doğru karıncalanma hissi şeklinde yayılır. Kadınlarda ise baskı hissi göğüs kafesinde kalır. Böyle bir belirtiyi sürekli gözlemliyorsanız muayene olmanızda fayda vardır.
  3. Yorgunluk Hissi ve Nefes Darlığı: Kalp krizi, kalbin pompalama işlevini olumsuz etkiler, kalp ve akciğerlerde kan basıncı yükselir. Bunun sonucunda ise nefes almakta güçlük görülür. Kadınlarda sadece hareketli oldukları zamanlarda değil, dinlenme sırasında da kriz geçirme oranı erkeklere göre daha fazladır. Yorgunluk ise gün içerisinde fazla koşuşturmakla ilgili olabileceği gibi kalp krizi belirtisi de olabilir.
  4. Karın Ağrısı: Kadınlarda kalp krizi belirtilerinin bir diğeri karın ağrılarıdır. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı ve bunlarla birlikte soğuk ter dökme oluyorsa kriz riski yüksektir.
  5. Sinirlilik ve Tedirginlik Hissi: Tedirgin ve gergin hissetmenizi gerektirecek bir neden olmamasına rağmen terleme ve kalbin hızlı atması durumuyla karşı karşıyaysanız bir doktora danışarak muayene olun.