Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Sıkıntılı zamanlar geçirmemize neden kabızlığı, alabileceğimiz basit birkaç önlemle ortadan kaldırabiliriz. Yetersiz su tüketimi ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkan kabızlık nedir ve kabızlığa ne iyi gelir hep birlikte inceleyelim.


Kabızlık Nedir?

Birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıyla, dışkıda bulunan suyun bağırsak tarafından emilmesi sonucu, dışkının sert olması ve tuvalet ihtiyacı giderilmesine rağmen tuvaletin varmış gibi hissedilmesidir.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Beslenme rutinindeki değişiklikler, yeterince su tüketilmemesi, fiziksel hareketin az olması ve bazı ilaçlar kabızlığa sebep olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki kabızlık bazı hastalıkların işareti de olabilir. Troid, diyabet, enfeksiyon, kalp – akciğer hastalıkları ve bağırsaklarda meydana gelen sorunlarda kabızlık sıklıkla görülmektedir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketin

Vücudumuzu susuz bırakmak kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle gün içinde vücudunuzu susuz bırakmayacak şekilde su ve sıvı tüketin. Sıvı tüketimi bağırsaklarınızın, toksin ve posayı dışarı atmasını sağlayacaktır.

Meyve, Sebze ve Lifli Besinler Tüketin

Lifli yiyecekler bağırsaklardaki toksik maddelerin atılımını kolaylaştıracaktır. Bunun için günde 25-30 gram kadar lifi gün içine yayarak tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli lif için yeşil yapraklı sebzeler ve meyve tüketmelisiniz. Meyve olarak çekirdekli siyah üzüm, hurma ve kayısı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz meyveleri hoşaf olarak da tüketebilirsiniz.


Aşırı Şekerden Uzak Durun

Meyve suyu ve gazoz gibi içecekler şeker içerirler. Bu tür içecekler suyun yerini tutmadığı gibi içerisindeki yüksek orandaki şeker kabızlığı daha kötü duruma getirebilmektedir.

Egzersiz Yapın

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz kabızlık ve sindirim problemleri yaşamanız olasıdır. Bu tarz rahatsızlıklar yaşamamak için her gün yarım saatlik yürüyüş ya da hafif egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz ya da yürüyüş kabızlık sorununuza iyi gelecektir.

Zeytinyağ Tüketin

Zeytinyağı bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelir. Bu yüzden düzenli olarak zeytinyağı tüketmeniz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kefir ve Probiyotik Yoğurt

Kefir ve probiyotik yoğurt, sindirim sistemini güçlendirerek kabızlık probleminde size yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar: Sağlığınızın Yerinde Olmadığını Gösteren İşaretler

                           Şekerin Zararları Nelerdir?

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.