İlişkilerde 4 tip bağlanma şekli: Sizin ilişki tipiniz hangisi?

Çocukluk hayatınız, eşinizle ya da sevgilinizle olan ilişkinizi etkiliyor mu? İlişkileriniz uzun ve sağlıklı mı yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? İlişkilerde bağlanma tipleri ve kusursuz ilişkinin formülü nedir? İşte, Bowlby’nin kuramına göre ilişkilerde 4 tip bağlanma şekli …


Çocukluk Hayatı Duygusal İlişkileri Etkiliyor mu?

Yapılan birçok araştırma sonucu ilişki modelleri ortaya çıkmıştır. Temel olarak bakıldığında, Fromm aşkı ilgi, saygı ve sorumluluk olarak, Freud cinselliğin yüceltilmesi olarak, Maslow ise bireyin kendine olan güvensizliğiyle alakalı olarak ya da kendini gerçekleştirme isteğini meydana getiren duygu olarak açıklamıştır. Bu araştırmaların ve düşüncelerin inkar edilemeyen ortak noktası ise çocukluk hayatının, yetişkinlikte yaşanan duygusal ilişkileri önemli derecede etkilediğidir.

Çocukluk döneminde, ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarımızın ne kadar karşılandığı, bağlanma tiplerini ortaya çıkarır. Bu bağlanma tipleri, güven ya da güvensizlik duygusu üzerine kurulmuştur. Hangi bağlanma şekli ile büyütüldüysek, ilişkilerimizi de bu bağlanma şekilleriyle yönetiyoruz. Bowlby’ nin kuramına göre 4 önemli bağlanma şekli vardır.

İlişkilerde 4 tip bağlanma şekli: Sizin ilişki tipiniz hangisi?

1- Güvenli bağlanma tipi:

Güvenli bağlanma şeklinde kişi hem kendilik algısında olumludur hem de karşısındaki kişiye karşı olumlu şekilde yaklaşır. Başkalarının onu nasıl gördüğünden daha çok kendisini nasıl gördüğü önemlidir. Hem ilişkilerde hem de yalnız kaldığı zamanlarda kendini yönetme konusunda başarılıdır. Bu tip kişiler, başkasına bağlı olmaktan mutluluk duyar. İlişkileri uzun süreli olmakla birlikte, ilişkisinde güven ve saygıyı kolaylıkla duyar.

ilişkilerde 4 tip bağlanma şekli
İlişkilerde 4 Tip Bağlanma Şekli

2- Saplantılı bağlanma tipi:

Saplantılı bağlanma stilinde kişi kendine karşı olumsuz yaklaşırken, karşısındaki kişiye olumlu duygularla yaklaşmaktadır. Bu tip kişilerin özgüvenleri çok düşük olduğu için terk edilme korkusu en önemli kaygılarıdır.

3- Kayıtsız bağlanma tipi:

Kendilerine karşı olumlu, karşısındaki kişiye ise olumsuz duygular besleyen kişilerin yaşadığı bağlanma tipidir. Reddedilmektense ilişkiye hiç başlamamayı veya terk eden kişi olmayı tercih ederler. Bu tip kişiler için bağımsızlık çok önemlidir.

ilişkilerde 4 tip bağlanma şekli
İlişkilerde 4 Tip Bağlanma Şekli

4- Korkulu bağlanma tipi:

Korkulu bağlanma stilinde kişi hem kendisine hem de karşısındaki kişiye olumsuz yaklaşırlar. Güçlü bir şekilde insanların güvenilmez olduklarına inanırlar. Yoğun olarak reddedilme korkusu yaşarlar ve ilişkileri yolunda gitmez.

Kusursuz Bir İlişkinin Formülü

Çocukluk dönemine bağlı olarak oluşan bağlanma stilleri, yetişkinlik dönemindeki duygusal ilişkilerimizi şekillendirmektedir. Klinik Psikolog Serkan Elçi, kusursuz bir ilişkinin, güvenli bağlanma yaşamış iki kişinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkacağını belirtiyor. Bu iki kişinin ilişkisinde duygusal yakınlığın ve karşılıklı dayanışmanın fazla olacağını söyleyen Serkan Elçi, karşılıklı şefkat ve beğeniyi dile getirme, ortak hayaller, ortak ilgi alanları bulmak ve çatışmalarda yumuşak geçişler yapabiliyor olmak, bu kişilerin ilişkilerinin devamlılığını getireceğini de ifade ediyor.
Diğer bağlanma şekilleri geliştirmiş olan kişilerin ise ilişkide ya kendilerini ya da karşısındaki kişiyi mutsuz edeceklerini, amacın sorunları ortadan kaldırmak ya da karşıdaki kişiyi değiştirmeye çalışmak değil, sorunların üstesinden birlikte gelmek olduğunu söylüyor.

İlgili Yazılar :    Sağlıklı İlişki İçin 26 Kural

                               İlişkilerde Kendine Güvenmek İçin 5 Yol

                               Aşkı Ne Öldürür?Kaynak: İndigo Dergisi – İlişkide 4 tip bağlanma şekli: Sizin ilişki tipiniz hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =