Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Tüm gebelik testlerinde, gebelik hormonu olan hCG miktarı ölçülerek sonuç alınmaktadır. Eczaneden temin ettiğiniz gebelik testi de idrarda hCG hormonunun varlığını tespit etmektedir. Ancak gebelik testlerinin bazıları daha duyarlı olup, hCG hormonunu daha düşük seviyelerdeyken tespit ederken, bazı testlerin hCG hormonunu tespit edebilmesi için daha yüksek seviye hormon gerekmektedir. Gebelik testinin ne kadar duyarlığı olduğunu paketin üzerinde yazan değerlerden anlayabilirsiniz. Gebelik testlerinin hassasiyet aralığı, 10mlU/ml’den 40mlU/ml’ye kadardır. Bu değer ne kadar düşük ise hassasiyet o kadar fazladır ve gebeliği daha erken tespit edebilir. Ayrıca gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun cevabını öğrenerek test sonucunun doğruluk oranını arttırabilirsiniz.


Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

HCG hormonu, döllenmeden 7 ila 10 gün sonra ölçülebilir düzeyde salgılanmaktadır. Test yapmak için 14 gün yani adet görmeniz gereken güne kadar beklemeniz önerilmektedir.

Test sonucu pozitif çıktıysa, idrarda hCG hormonu tespit edilmiştir ve hamile olma olasılığınız çok yüksektir. Bazı durumlarda hamile olmasanız bile test sonucunuz pozitif çıkabilir. Bu durumlar; son 2 ay içerisinde düşük yapmak, kürtaj olmak, molar gebelik, hCG hormonu içeren ilaç kullanmak, hCG hormonu salgılayan bir tümör olması gibi etkenlerdir.

Ancak sonuç negatif çıktıysa ve test erken gebelik döneminde yapıldıysa, gebelik hormonu ölçülebilir düzeyde salgılanmamış olabilir ve doğru sonucu alamayabilirsiniz. Bu yüzden evde gebelik testi için en uygun zaman adet olmanız gereken günden 1 hafta sonrasıdır.

Gebelik testini sabah  ilk idrara çıktığınızda yapmanız gerekmektedir. Diğer saatlerde yaptığınız testlerde, gün içerisinde almış olduğunuz sıvılar hCG hormonunun ölçülmesini engelleyebilir.