Fondöten Nasıl Seçilir: Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Fondöten seçimi her kadının zorluk yaşadığı durumlardan bir tanesidir. Peki, fondöten nasıl seçilir? Yanlış renk tonunda fondöten alınması, cildin fondötene reaksiyon göstermesi, fondötenin kalın yapıda görünmesi, soyulması yanlış fondöten seçimin sonuçlarından bazılarıdır. Aslında doğru fondöten seçimi yapmak tahmin edildiği kadar zor bir durum değildir.

Fondöten seçimi yapmadan önce ilk olarak cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Cilt tipinizi bilmiyorsanız bir dermotologtan yardım alarak öğrenebilir veya cildinizi gözlemleyerek cilt tipinizi kendiniz de keşfedebilirsiniz. Örneğin, t bölgesi olarak adlandırılan alın, burun üzeri ve çene bölgesi gün içerisinde yağlanıyor ve kayganlaşıyorsa cildiniz karmadır. Eğer t bölgesi ile birlikte yanaklarınız da yağlanıyorsa yağlı, hiç bir yağlanma yoksa, cildinizin yapısı sert ve pul pul dökülmeye müsaitse kuru bir cilt tipine sahipsiniz anlamına gelir.

Cilt tipinizi belirledikten sonra doğru fondöten seçimi yapabilmek için aşağıdaki ip uçlarına kulak vermenizi öneririz. Fondöten nasıl seçilir:

fondoten-nasil-secilir
fondoten-nasil-secilir

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Fondöten Nasıl Seçilir?

Yağlı cilt tipine sahipseniz cildiniz gün içerisinde parlama yaparak, fondötenin oynamasına ve yapay bir görüntü oluşturmasına sebep olacaktır. Bu nedenle fondötenin sabitlenmesini kolaylaştırmak gerekir. İçerisinde pudra bulunan fondötenler seçmek sizin için daha doğru olacaktır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin en büyük sorunlarından biri aknedir. Akneli görüntünün yok olması için kalın yapıda fondötenler seçmek yanlıştır. Bunun yerine hafif yapıda ürünler seçilmesi gerekir. Cildinizin parlama yapmasını engellemek için ise mat bitişli fondötenler tercih edilmelidir. Bu tarz fondötenler gözenek görüntüsünü de azaltmaya yardımcı olmaktadır. Fondötenin içerik listesinde hangi maddeler olduğu yer almaktadır. Yağsız fondötenler de “free-oil” ifadesi bulunmaktadır.

Kuru ve Normal Ciltler İçin Fondöten Nasıl Seçilir?

Kuru cilt tipine sahip kişilerin en büyük şikayeti donuk ve mat bir cilt görüntüsüdür. Bu durum cildin sağlıksız görünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden seçilen fondötenlerin ıslak bitişli olması gerekmektedir. Islak bitişli fondötenler, cildi dengeleyerek donuk görüntünün oluşumunu engeller ve cilde daha sağlıklı bir görüntü verir. Kuru veya normal cilde sahipseniz fondöten seçimi yaparken mutlaka içerisinde nemlendirici bulunan fondötenlere yönelmelisiniz. Cildinizin nem ihtiyacını fondötenle sağlayarak pul pul dökülme yapmasını engellemiş olursunuz. Fakat bu fondötenden önce nemlendirici sürmenize tabiki engel değil. Fondötenin içerisinde bulunan nemlendirici sizi sadece gün içerisinde oluşabilecek donuk görüntüden kurtarır. Bu yüzden, fondötenden önce mutlaka kendi kullandığınız nemlendiricinizi uygulamanız gerekmektedir.

Fondöten Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

fondoten-nasil-secilir
fondoten-nasil-secilir

Bir mağazaya gidip fondöten almak için sadece cilt tipinizi bilmek yeterli değil. Fondöten satın alacağınız zaman mutlaka ürünü cildinizde denemelisiniz. Eğer fondöten satın alma konusunda tedirginlikleriniz varsa mağazada bulunan yetkiliden yardım almaktan çekinmeyin. Satış sorumlusuna ne tarzda bir fondöten satın almak istediğinizi ve cilt tipinizi anlatın. Sonrasında size önereceği ürünleri boyun ve yüz arasında kalan bölgede deneyin. Fondöten seçimi yaparken ürünü sadece yüzünüze uygulamayın. Boynunuza ürün uygulamak en doğru renk seçimini yapmanızı sağlayacaktır. Mağazaya gittiğinizde mümkünse cildiniz de fondöten olmamasına özen gösterin. Bu şekilde en doğru rengi görebilir ve cildinize en uygun rengi seçebilirsiniz.

İlgili Yazı: Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Sosyal Medyada Paylaş
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.